Rundāles pils dārzā plaukst pavasaris; dārzs ir atvērts apmeklētājiem 2

Rundāles pils dārzā uzplaukuši pirmie pavasara ziedi, lai gan krāšņo augu košākais iznāciens vēl priekšā, jau tagad ziedoņa vēsmas ikviens var baudīt baroka celtnes ārtelpā.

Rundāles pils muzeja parka nodaļas vadītāja vietniece Ieva Reinvalde apliecināja, ka, pateicoties augu savlaicīgajai ieziemošanai ar segmateriāliem un šīs ziemas biezajai sniega kārtai, kopumā augi pārziemojuši labi. Atsevišķiem dekoratīvajiem krūmiem salā bojāti zari, bet agri pavasarī tie apgriezti. Arī dārza karalienes – rozes – sals saudzējis, tās pašlaik ir apgrieztas, lai, iestājoties siltākam laikam, var spēcīgi ataugt un sakuplot.

I. Reinvelde vērtē, ka, ņemot vērā šī gada vēlo pavasari, ziemciešu stādījumi mostas daudz lēnāk nekā pērn. Daudzviet tikai tagad no augsnes spraucas laukā puķu asniņi.

Lielākā daļa ziedošo augu gaida siltākus laikapstākļus, lai vērtu savus pumpurus. Dārza apmeklētājus pašlaik priecē uzziedējušās hiacintes un atsevišķu šķirņu narcises – ‘Monal’, ‘Ice King’, ‘Replete’, ‘LittleWitch’, bet pavisam drīz savu daili rādīs arī citas narcišu šķirnes. Arī tulpēm viss vēl ir priekšā, aplūkojamas  vairākas agrās šķirnes. Tāpat magnoliju koki ir pilni ar pumpuriem, bet jūsmošanai par skaistajiem ziediem nepieciešams gaidīt uz pozitīvāku gaisa temperatūru.

I. Reinvalde pastāstīja, ka dārza sakopšanas darbi sākti jau martā. Ir apkopti rožu stādījumi, parterdobēs iedēstītas atraitnītes. Pašlaik tiek sakārtoti bosketu stādījumi – atdurtas apdobes, ar dārza dakšu izcilāta augsne apdobēs, lai sairdinātu blīvo augsni un nodrošinātu tai gaisa piekļuvi, rūpīgi tiek izlasītas nezāles. Mehānikas nodaļas darbinieki atjauno celiņus franču dārzā. Pavasara darbos ietilpst arī augu mēslošana, kā arī laistīšana, jo nokrišņu daudzums nav pietiekams.

Rundāles pils komunikācijas galvenā speciāliste Ilze Kusiņa atklāja, ka 15. maijā franču dārzā paredzēts pavasara stādu tirgus, kurā būs sastopami stādaudzētāji un dārza preču tirgotāji. Viņa atzīst, ka katram dārzkopim un dārzu mīļotājam stādu tirdziņi ir gaidīts notikums. Tajos iespējams atrast vai noskatīt sen kārotus augus, ar ko papildināt savus dārzus. Rundāles pils stādu tirgus ir lieliska iespēja apvienot iepirkšanos ar patīkamu pastaigu dārzā, gūstot vērtīgas ierosmes un pozitīvu noskaņojumu.

Viņa atgādināja, ka Rundāles pils franču dārzs ir atvērts katru dienu no pulksten 10 līdz 17. Ministru kabineta noteikumi noteic, ka muzeju ārtelpās vienai personai jānodrošina ne mazāk kā 10 m2  publiski pieejamās teritorijas platības, kā arī apmeklētāji drīkst ierasties tikai individuāli vai no vienas mājsaimniecības. Tā kā franču dārza kopējā platība ir 10 hektāru, ierobežot apmeklētāju skaitu līdz šim nav bijis nepieciešams. Vaicājot, vai ir kādas prognozes, kad apmeklētājiem atkal būs iespēja aplūkot pils iekštelpas, I. Kusiņa norādīja, ka pēdējais izskanējušais valdības ziņojums par muzeju atvēršanu ir saistīts ar «4 soļu plānu», kas paredz samazināt «Covid-19» ierobežojumus. Minētais plāns nosaka, ka muzeji varētu tikt atvērti publiskai apskatei «otrajā solī», ja 14 dienu kumulatīvais «Covid-19» gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju nepārsniedz 320. Tā kā pašlaik 14 dienu kumulatīvais «Covid-19» gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pieaug, esot grūti prognozēt muzeju atvēršanu apmeklētājiem.

Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse apstiprināja, ka 2020. gadā pandēmijas ierosinātā globālā tūrisma apstāšanās būtiski ietekmē muzeja darbu. Rundāles pils muzejs apmeklētājiem tika slēgts no 2020. gada 13. marta līdz 12. maijam un no 21. decembra līdz šim brīdim. Salīdzinot ar 2019. gadu, 2020. gadā Rundāles pils muzejā kopumā grupu apmeklējumi kritušies par 97%, bet individuālie par 42%. Kopējais apmeklētāju skaits 2020. gadā bija par 62% zemāks nekā gadu iepriekš.

«Ārkārtējā situācija un «Covid-19» izraisītā krīze noteikti atstās iespaidu uz muzeju apmeklētājiem ne tikai finansiāli, bet arī paradumu un prasību ziņā. Mēs rēķināmies, ka cilvēki būs mainījuši ceļojumu paradumus, tāpēc tuvākajos gados Rundāles pils muzejs neuzņems tik daudz ārvalstu tūristu kā līdz šim. Paturot to prātā, domājam, kā vairāk piesaistīt vietējos ceļotājus un paildzināt viņu uzturēšanos muzejā. Tāpat domājam par lielāku sadarbību ar citām kultūras institūcijām, piedāvājot izmantot mūsu dārza un īpaši Zaļā teātra potenciālu brīvdabas koncertiem un teātra izrādēm. Turpmāk būs jāstrādā citādāk nekā parasti,» teic Rundāles pils muzeja direktore L. Lūse.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Tikko pabijām

Ja vēl gribat "noķert" tulpes ziedos, ir pēdējais brīdis.

pirms 4 dienām, 2021.05.12 18:46

Vietējās ziņas