Rundāles pils Dārznieka mājā būs apskatāma īrisu izstāde

No 19. līdz 21. jūnijam Rundāles pils Dārznieka mājā būs aplūkojama stelpietes Ilgas Viņķeles selekcionēto īrisu izstāde, portālu informēja Rundāles pils muzeja pārstāve Ilze Kusiņa.

I. Viņķele audzē bārdainos īrisus (‘Iris barbata’) – gan augstos, gan zemos – un ir vienīgā, kuras radītās īrisu šķirnes iekļautas Latvijas šķirņu virtuālajā Slavas zālē.

Ar īrisu audzēšanu kundze nodarbojas divdesmit piecus gadus. Pievērsusies tai pēc aiziešanas pensijā vēl pēc vecajiem standartiem – 55 gadu vecumā. Ilga Viņķele intervijā izdevumam «Santa» atceras pirmo īrisu šķirni, ko nopirkusi kādā no izstādēm, – ceriņkrāsas ‘Amethyst Flame’. Stāds maksājis trīs latus, un trūcīgajos deviņdesmitajos gados tas nemaz nav bijis lēti. Īrisi toreiz bija modes puķe, arī Ilgai drīz vien bijis āķis lūpā un ar to, ko varēja nopirkt Latvijā, vairs nepietika, jaunas šķirnes sākusi meklēt un pasūtīt arī ārzemēs, lielākoties īrisu lielvalstī ASV, «Cooley’s» un «Sutton’s» firmās, kur viens jauno, moderno šķirņu stāds maksā līdz pat 60 – 75 ASV dolāriem.

Šajā nedēļas nogalē katru dienu no pulksten desmitiem līdz četriem pēcpusdienā kolekcionāre I. Viņķele būs sastopama arī izstādē uz vietas, kur sniegs vērtīgus padomus šo kontrastiem bagāto ziedu audzēšanā. Turpat puķu mīļotāji varēs iegādāties arī stādamateriālu.

Septiņus gadus pēc kārtas īrisi apmeklētājus Rundāles pilī priecējuši pils vestibilā un izstāde bijusi apskatāma bez maksas. Šoreiz astotajā gadā kovidlaiks ieviesis korekcijas, tā iekārtota citā vietā, un, lai aplūkotu ziedu daili, būs jāiegādājas franču dārza ieejas biļete. I. Kusiņa skaidro, ka Rundāles pils muzejā ir mainīta apmeklētāju kustības plūsma, veidojot to lineāru. Vestibils šoreiz izpalicis, jo, ienākot muzejā apmeklētāji dodas uzreiz uz ekspozīciju.

«Tā kā šajā laikā nav ieteicams ilgstoši uzturēties publiskās telpās, izstādes iekārtošana Dārznieka mājā dod priekšrocības. Apmeklētāji pēc muzeja apskates var doties uz franču dārzu izbaudīt ziedošo rožu un peoniju krāšņumu un pēc tam iegriezties Dārznieka mājā, lai apskatītu ziedu izstādi,» teic I. Kusiņa.
Viņa atklāja, ka Rundāles pils franču dārzā aug gan augstie bārdainie īrisi, gan Sibīrijas īrisi. Tos var apskatīt zilā bosketa un piknika laukuma puķu stādījumos. No selekcionāres Ilgas Viņķeles radītājām šķirnēm dārzā aug šķirnes 'Lāsteka' un 'FlullyPillows'.  Abas īrisu šķirnes apskatāmas zilajā bosketā.

Šajā gadā Dārznieka mājā plānotas vairākas ziedu izstādes. Nākamā izstāde paredzēta jau nākamnedēļ – no 25. jūnija līdz 29. jūnijam būs aplūkojama peoniju izstāde, ko sarūpējis kolekcionārs Andris Berkins. Tajā būs iespējams apskatīt aptuveni 50 peoniju šķirnes.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas