Rundāles pils iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas Nacionālajā sarakstā 18

UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) Asambleja, pamatojoties uz ekspertu izvērtējumu, pieņēma lēmumu iekļaut Rundāles pils apbūves ansambli ar dārzu un meža parku UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas Nacionālajā sarakstā.

Kā aģentūru LETA informēja UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas komunikācijas konsultante Kitija Balcare, nomināciju "Rundāles pils apbūves ansamblis ar dārzu un meža parku" iesniedza Rundāles pils muzejs.

Pēc Balcares paustā, Rundāles pils ir vienīgais Krievijas galma arhitekta Frančesko Rastrelli būvniecības projekts, kas tapis viņa agrīnajā 20 gadu darbības posmā, nav piedzīvojis pārbūves 19.gadsimta gaitā un nav ticis postīts 20.gadsimta revolūcijās un karos.

Līdz ar to visā Rundāles pils pastāvēšanas vēsturē apbūve nav tikusi pakļauta nozīmīgām pārbūvēm, kas izmainītu pils arhitektonisko tēlu. Rundāles pils apbūves kompleksā ar dārzu un meža parku ir izdevies saglabāt tā būvniecības laikam atbilstošo vēsturisko, sociālo un māksliniecisko raksturu, kas piešķir objektam autentisku baroka laikmeta gara izjūtu un nosaka vietas īpašās nozīmes universālo vērtību.

Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse pauda pārliecinātību, ka Rundāles pils apbūves ansamblis ir pelnījis starptautisku atzinību ne tikai kā unikāls Rastrelli agrīnās arhitektūras paraugs, bet arī kā vieta, kurā sastopas gan mākslinieku, gan dārznieku radošais gars, apvienojot baroka laikmeta vietas izjūtu arī mūsdienu cilvēkam viegli saprotamā veidā.

"Tas, protams, ir panākts, veicot mērķtiecīgu, zinātniski pamatotu pils kompleksa restaurāciju nu jau vairāk nekā pusgadsimta garumā," norāda Lūse.

UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā iekļautās mantojuma vietas potenciāli var tikt nominētas iekļaušanai starptautiskajā UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Lēmumu par mantojuma vietu iekļaušanu UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā pieņem Asambleja, kas ir UNESCO LNK augstākā lēmumu pieņemšanas institūcija.

Lēmumus par saraksta papildināšanu UNESCO LNK Asambleja pieņem balstoties uz Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes kā par mantojuma aizsardzību atbildīgās valsts institūcijas atzinumu, Starptautiskās pieminekļu un ievērojamu vietu padomes (ICOMOS) Latvijas nacionālās nodaļas kā mantojuma profesionāļu nevalstiskās organizācijas atzinumu, kā arī uz neatkarīgo ekspertu vērtējumu.

Vietējas institūcijas un eksperti vērtēja, ka nominācijai piemīt universāla vērtība kā Latvijas, tā Eiropas kontekstā, un ka tai ir augsts potenciāls izpildīt UNESCO Konvencijas par pasaules kultūras un dabas mantojuma aizsardzību vadlīnijās noteiktos kritērijus un autentiskuma un integritātes prasības.

Pēc iekļaušanas nacionālajā sarakstā mantojuma vietām tiek dots laiks, lai pilnveidotu zinātnisko pamatojumu vietas īpašas nozīmes universālajai vērtībai un lai pielāgotu mantojuma vietas saglabāšanas un pārvaldības sistēmu starptautiskajiem UNESCO standartiem, tādējādi nodrošinot pilnvērtīgu nominācijas faila sagatavošanu starptautiskajam sarakstam.

2021.gadā aprit trīsdesmit gadi, kopš Latvija pievienojusies starptautiskajām organizācijām - ANO un UNESCO -, kuru darbība vērsta uz miera un drošības nodrošināšanu pasaulē un ilgtspējīgas attīstības sekmēšanu, veicinot starpvalstu sadarbību šo mērķu sasniegšanā.

UNESCO ir specializēta ANO aģentūra, kas apvieno 193 valstis visā pasaulē savstarpējai sadarbībai izglītības, zinātnes, kultūras, komunikācijas un informācijas jomā, lai sekmētu mieru, sabiedrības labklājību un ilgtspējīgu attīstību.

Latvija pievienojās UNESCO 1991.gadā, bet kopš 1994.gada izveidotā UNESCO LNK nodrošina UNESCO programmu īstenošanu Latvijā un rūpējas par Latvijas interešu un pieredzes pārstāvniecību UNESCO darbības jomās starptautiski.

Pievieno komentāru

Komentāri 18

Gribētos nelielu skaidrojumu

Kādā veidā "Rundāles pils apbūves kompleksā ... ir izdevies saglabāt tā būvniecības laikam atbilstošo sociālo raksturu"? Tur joprojām hecogs dzerstās un dzimtcilvēki skraidelē vai kā?

pirms mēneša, 2021.03.04 11:44

Karaļa Gedimina mazmeita ,protobalts.

joprojām lai šo aristokratisko daili saglabātu , jāvergo Īrijā ,Anglijā ,maksājot Latvijai nodokļus ,kā tajos laikos ,kad tika celtas šīs pilis ,ne tikai Latvijā ,bet Austrijā ,Vācijā ,uz latviešu sviedru rēķina.

pirms mēneša, 2021.03.04 12:28

Karaļa Gedimina mazmeita ,protobalts .

Latviešu izkalpinatāju buduāri ,kurās karājas šo pašu kalpinatāju portreti .
Pārak daudz Latvijā šī "'kultūrmantojuma",kurš jauztur no nodokļu maksātāju naudas jo pats nespēj sevi uzturēt .
Tā ir okupācijas varas kultūra (parazitejošā ) ,jo mūsējā ir uz Somijas ,Sibīrijas ,Altaja ,Mongolijas ,Ķīnas -Junnaņas pusi tapēc Junnaņa arī ir pasaules (zemes) kultūrkapitala mantojumu sarakstā ,bet ne ar aristokratu būvēm ,bet ar rīsu terašveidu gleznainajiem kalniem ,kurus kopa mūsu senči ,un ar savām zemkopju tradīcijām mēs pec leduslaikmeta ,sākām apdzīvot Baltiju .

pirms mēneša, 2021.03.04 12:25

Karaļa Gedimina mazmeita ,protobalts.

Rundales pilī jānotiek sabidrību iglītojošiem pasākumiem : vērpšanas ,aušanas ,rokdarbu ,gleznošanas ,klūgu pīšanas ,kulinārijas,rožu audzēšanas un daudzām citām meistarklasēm ,lai praktisks labums būtu no tik dārgas ēkas .
Tiešām nesaista staigāt un aplūkot ,cij jauki te dzīvojuši aristokrāti ,un par to maksāt par ieekas biļeti ,lai atgrieztos majās ,kurai pat nav noralas dēļu grīdas ,neraugoties uz Latvijas mežu koksnes parbagatības resursiem.

pirms mēneša, 2021.03.04 12:40

Protobaltei

Nu, ko lai saka? Ļoti jau skumjš stāsts par tām grīdām. Ja ar grīdām tik švaki, noteikti nevajag apmeklēt ne pilis, ne klūgu pīšanas pasākumus, bet pievērsties grīdu nomaiņas pasākumam.

pirms mēneša, 2021.03.04 13:01

Meldra

Ja pietrūkst prāta un izglītības, lai to novērtētu. Tad citi to darīs ar prieku, no citām valstīm!

pirms mēneša, 2021.03.04 14:15

vai

Mazmeitiņ, nu piever slūžas, diezgan pliekani.

pirms mēneša, 2021.03.04 13:11

UNESCO mantojums

vai šajā sarakstā jau nebūtu tiesīgas atrasties arī "minimālās algas" un "minimālās pensijas" Latvijā?

pirms mēneša, 2021.03.04 14:41

man ir cita ideja

Varbūt tomēr labāk sastādam sociopātu-komentētāju sarakstu. To ļautiņu, kuri pie jebkuras tēmas metas stāstīt visai pasaulei par savu grūto likteni, turklāt dara to katru dienu no agra rīta līdz vēlam vakaram.

pirms mēneša, 2021.03.04 20:09

tiešām

kad jums tur ir ideju trūcis, pie tam to vienīgo, pareizo.

pirms mēneša, 2021.03.05 09:54

CANCEL KULTURE

dikti nervozs esi kļuvies "nemirstīgais" čalīt, ja par ne īsti vietā esošo joku tāda reakcija. Tad kā, mums "mirstīgajiem" reaģēt uz jau vairāk kā gadu ilgstošajām gaudām par krēslu zaudēšanu dēļ novadu apvienošanas? Un joka pēc, vai vispār šo pili pēc mūslaiku liberāļu ideoloģijas nevajadzētu nojaukt, kā Amerikas atklājēja statuju, jo krievu- vācu baroni taču to pili cēla ar latviešu sviedriem un asinīm....

pirms mēneša, 2021.03.05 12:17

Kultūras kancelētājam

Pirms raksti, varbūt padomā, vai savus "jokus" labāk nepaturēt ģimenes un tuvāko draugu lokā, kur tie noteikti atradīs dzirdīgas ausis. Nu, ļoti jau bezgaumīgi šī notikuma sakarā muldēt par Rundāles pils nojaukšanu. Un kāds šim notikumam sakars ar minimālajām algām un krēslu zaudēšanām?

pirms mēneša, 2021.03.05 12:40

CANCEL KULTURE

varbūt, tikpat kritiski izvērtē arī savu iepriekš uzrakstīto, vai tas nav tikpat bezgaumīgs, jeb tevis paustais ir vienīgais pareizais viedoklis. Arī līdz tavam līmenim nolaisties negribētos, lai izteiktu diagnozi

pirms mēneša, 2021.03.05 16:31

kancelei vācelei

Nu, pagrabi, pagrabi, varbūt vieglāk ap sirdi paliks!

pirms mēneša, 2021.03.05 20:19

diez?

"kancele vācele", ar ko tu atšķiries no tā, pie zemes nokritušā bērna lielveikalā, kurš spļauj pat uz vecākiem, jo viņa griba un paustais ir pārāks par visu. Jeb tā ir tikai histērija, ja citi viņu "neglauda pa spalvai"?

pirms mēneša, 2021.03.06 10:51

lielveikala spļaudeklim

Par ko tad te īsti tas lielais cepiens? Pats sagvelzi stulbības un tagad atkal visa pasaule vainīga?

pirms mēneša, 2021.03.06 16:05

tikai PAR!

Ļoti patiikami! Veesturisks sakraments.

pirms mēneša, 2021.03.04 15:45

Jānis

Mani fascinē, ka cilvēki komentāru sadaļā ieslīgst stulbās diskusijās! Un vispār, BAUSKAS DZĪVE, vai nebūtu laiks šo stulbo komentāru sadaļu noslēgt? Tikai veicināt bezjēdzīgas diskusijas...
Jau kārtējo reizi pierādās, ka novadnieki neprot lepoties ar vietām un notikumiem, kas iznes 'mūsu' vārdu plašākā pasaulē. Skumji, skumji..

pirms mēneša, 2021.03.06 09:54

Vietējās ziņas