Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rundāles pils kompleksā renovēs staļļu ēku fasādes

Šonedēļ beidzās piedāvājumu iesniegšana Rundāles pils muzeja iepirkumā par staļļu ēku fasādes renovāciju, ko izvērtēs tuvākajā laikā. Pēc tam restaurēs fasādi staļļu pusloka veida ēkām pa ceļam uz pils vārtiem.

Kā liecina Iepirkumu uzraudzības biroja paziņojums, iepirkumā "Rundāles pils kompleksa ēkas Nr.2 un Nr.3 fasādes vienkāršota renovācija" paredzēto darbu izpildes termiņš plānots līdz nākamā gada 9.maijam.

Rundāles pils muzeja pārstāve Ruta Biļeviča portālu informēja, ka ēku fasāžu vienkāršota renovācija attiecināma uz pils kompleksa ēkām - staļļiem, kas puslokā projektēti kariešu pagalmā. Vienkāršotu fasāžu restaurāciju paredzēts veikt ar pašu finansējumu.

Viņa skaidroja, ka muzeja kompleksa ēku saglābšanas programma sākās 2012.gadā. Mūru žāvēšanai tika atrakti pamati un nokalts apmetums cokola daļā staļļu ēku ziemeļu fasādēs un klēts ēku austrumu un rietumu fasādēm, kā arī tika ieguldīta meliorācijas sistēma.

Šogad meliorācijas darbi tiek turpināti gar staļļu fasādēm pret kariešu pagalmu, vārtu caurbrauktuvē un staļļu-klēts ēku iekšpagalmos. Darbu gaitā atklājās, ka ēku pamati mūrēti ar āra darbiem neatbilstošiem caurumotiem ķieģeļiem, kas laika gaitā sadalās un nokrīt kopā ar apmetumu. Tāpēc visai cokola daļai jāveic mūru stiprināšana, iemūrējot atbilstošus ķieģeļus.

Rundāles pils muzeja pārstāve skaidroja, ka virsējo apmetumu fasādēm nāksies nokalt lielā apjomā, jo tam kā cietai "garozai" nav vairs sasaistes ar sākotnējo kaļķu javu. Ēkas restaurāciju sarežģī situācija, ka nepieciešams saglabāt, nostiprināt un sagatavot eksponēšanai sākotnējā krāsojuma fragmentus.

"Fasādes oriģinālais krāsojums ir bijis piesātināti sarkanbrūns ar baltiem izvirzītajiem fasādes dekoratīvajiem elementiem, kas bijis raksturīgi arhitekta Severīna Jensena projektētajām ēkām," informēja Biļeviča.

Fasāžu restaurācija būs tikai viens posms no šo ēku grupas, kas sastāv no staļļiem, ratnīcām un klēts ēkām. Restaurētas tiks tikai staļļu pusloka veida ēkas.

Rundāles pils muzeja pārstāve pastāstīja, ka staļļu ēku un ratnīcu restaurācija tika sākta 1972.gadā līdz ar kopējo pils restaurācijas darbu sākumu. Galvenie celtniecības darbi bija pabeigti līdz 1980.gadam, kad sākās iekštelpu izbūve, bet fasādes nokrāsoja 1984.gadā. 1994.gadā jau bija nepieciešams veikt fasāžu retušēšanu, jo pielietotā tehnoloģija nenodrošināja krāsas noturību.

Rietumu puses staļļu ēkā (ēkā Nr.2) 1983.gadā tika iekārtota izstāde "Ventspils koktēlnieki", bet 1997.gadā - izstāde "Posta laiks. Latvijas ev.lut. baznīcu likteņi padomju varas gados". Tomēr šī izstāde pirms vairākiem gadiem tika slēgta, jo nebija iespējams saglabāt atbilstošu klimatu.

Ēkai nebija veikta meliorācija, sienu apmetums ar pārmērīgi lielu cementa sastāvu veicināja mitruma uzsūkšanos pa mūriem līdz pat divu metru augstumam. Katru gadu nācās sienas pirms sezonas sākuma pārkrāsot ar kaļķu krāsu. 2011.gadā iekštelpās sāka sadalīties un pacelties māla grīdas flīzes, kas liecināja par virszemes ūdeņu saplūšanu zem ēkas, skaidroja Biļeviča.

Rietumu puses staļļu ēka (Nr.2) patlaban tiek izmantota kā krājuma telpas, kurās atrodas izstādes "Posta laiks. Latvijas ev.lut. baznīcu likteņi padomju varas gados" eksponāti. Vienā no telpām atrodas Lestenes baznīcas iekārtas priekšmeti - altāris, daļa kanceles un ērģeļu fragmenti. Tos paredzēts uzstādīt Lestenes baznīcā.

Staļļu ēkā turpmāk tiks atjaunota baznīcu mākslas ekspozīcija. Bijušā kinolektorija zāle tiks izveidota kā mācību, konferenču un nodarbību telpa.

Austrumu puses staļļu ēkas (ēkas Nr.3) puslokā paredzēts ierīkot telpas publiskiem sarīkojumiem - teātriem, izstādēm, koncertiem un citiem.

Ratnīcu un klēts ēkas pagaidām nav paredzēts restaurēt, tām tiks izveidota tikai meliorācijas sistēma un žāvēti mūri, informēja Rundāles pils muzeja pārstāve.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas