Rundāles pils meža parkā veiks apjomīgus darbus

Valsts aģentūras (VA) «Rundāles pils muzejs» iepirkumā par pils meža parka meliorācijas sistēmas vienkāršotu rekonstrukciju sešu pretendentu konkursā uzvarējusi SIA "FEAS" no Rīgas ar 26 889 latu līgumcenu, neskaitot pievienotās vērtības nodokli, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) paziņojums.

Rundāles pils muzeja pārstāve Ruta Biļeviča portālu informēja, ka šogad Rundāles pils meža parkā sākts īstenot apjomīgus darbus, kas iepriekš atlikti.

Jau ziņots, ka augustā Rundāles pils muzeja iepirkumā noskaidrots, ka SIA "AJ Energy" no Jelgavas par 72 700 latiem sakops Rundāles pils meža parku, īstenojot slimo, bojāto un bīstamo koku izzāģēšanu un pameža sakopšanu, liecina IUB paziņojums.

Biļeviča skaidroja, ka meža parka sakopšanas projekts tika izstrādāts jau pirms dažiem gadiem, bet finansējuma trūkuma dēļ tā īstenošanu nācās atlikt. "Šogad tika sperts liels solis meža parka sakārtošanā - ar Kultūras ministrijas (KM) palīdzību tika piešķirti līdzekļi tā glābšanai. Pils meža parka glābšanas projekts ietver mērķus un uzdevumus, kas aktualizējušies tieši pēdējos trīs gados," skaidroja muzeja pārstāve.

Pamatojoties uz dendrologa Andreja Svilāna slēdzienu, Rundāles pils meža parkā esošos parastos ošus skārusi "chalarafraxinea" infekcija dažādās slimības attīstības fāzēs. Pēdējo gadu laikā ošu slimība ir pieņēmusi katastrofālus apmērus - kaut arī tā bija fiksēta jau 1997.gadā, slimība nebija apņēmusi visu parka teritoriju un neradīja aktuālus draudus gājējiem. Tagad process ir paātrinājies un koku krišana notiek pat nelielās vēja brāzmās.

Nepieciešams izcirst visus ošus, gobas un vīksnas, jo vējš apdraud to izgāšanu jau tuvāko gadu laikā. Līdz šim muzeja iesāktie meža parka atjaunošanas darbi nav nesuši lielus panākumus, jo daļa jauno kociņu tika nolauzti, krītot slimajiem kokiem, turklāt mežs lēnām pārpurvojas. KM finansējums paredz arī meliorācijas veikšanu, kura realizācija, tāpat kā koku izciršana, sekmīgi notiek arī šobrīd, skaidroja Biļeviča.

Viņa informēja, ka kopš septembra sākuma darbus mežā sāka SIA "AJ Energy". Savstarpējās sadarbības līgums paredz slimo, bojāto un bīstamo koku izzāģēšanu, kā arī pameža sakopšanu, atstājot veselīgo jaunaudzi. Tāpat darbus jau sākuši arī SIA "FEAS" strādnieki, kuru uzdevums ir veikt meža parka meliorācijas sistēmas vienkāršotu rekonstrukciju.

Koku izciršanas un izvešanas gaitu uzrauga inženieris un mežkopis Māris Sīmanis. "Ošu bēdīgais stāvoklis ir acīmredzams. Nenoliedzami no tiem jāatbrīvojas, lai neradītu bīstamas situācijas kā muzeja darbiniekiem, tā apmeklētājiem. Mans uzdevums šeit ir uzraudzīt darbu izpildi, tā teikt, to, kas rakstīts papīrā, pārskatīt un realizēt dzīvē," skaidroja Sīmanis par meža parka projektu.

Divi no projekta posmiem noslēgsies šoruden - meliorācijas vienkāršota rekonstrukcija un slimo, bojāto koku izzāģēšana un izvešana.

"Par pilnībā noslēgtu rekonstrukcijas projektu varēs runāt, kad būs paveikta otra daļa plānoto darbu - meža parka papildināšana ar jaunajiem stādījumiem un celiņu izveide. Muzeja speciālistiem priekšā vēl liels darbs, bet ikviens savu palīdzību varēs sniegt pavasarī - meža parka atjaunošanas, apstādīšanas kampaņā. Sīkāk par to ziņosim, pavasarim tuvojoties," skaidroja Biļeviča.

Viņa arī informēja, ka patlaban Rundāles pils muzeja kompleksā sākti arī citi nozīmīgi darbi - staļļu ēku fasādes renovācija un pilī - hercoga ēdamzāles vēsturiskā ozolkoka parketa grīdas restaurācija.

Rundāles pils meža parks ir valsts aizsargājams kultūras piemineklis. VA "Rundāles pils muzejs" ir kultūras ministra pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas