Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rundāles pils muzeja speciālisti restaurējuši Kurzemes hercogienes Annas sarkofāgu

Pirmdien, 14.oktobrī, plkst. 17 Rundāles pils muzeja ekspozīcijā „Kurzemes hercogu kapenes” Jelgavas pilī tiks iesvētīts Kurzemes hercogienes Annas sarkofāgs un viņas pārapbedītās mirstīgās atliekas, ”Bauskas Dzīvi” informē Ruta Biļeviča, Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste.

Sarkofāgu iesvētīs arhibīskaps Jānis Vanags, svinīgo uzrunu teiks Kurzemes bruņniecības pārstāvis barons Oto fon Grothuss.

Hercogiene Anna apbedīta alvas sarkofāgā, kas pēc pamatformas – seššķautņu prizma – atgādina hercoga Gotharda sarkofāgu. Rokturu piestiprinājumu vietās ir lauvu galvu ciļņi, un sarkofāga šķautnes rotātas ar ažūrām lapu joslām. Uz vāka gravēta Jēzus Kristus Augšāmcelšanās aina; zem tās teksts latīņu valodā, kurā aprakstīta hercogienes Annas izcelsme un dzīves gājums. Sarkofāga sānos Meklenburgas, Pomerānijas-Volgastes, Brandenburgas un Dānijas ģerboņi, sarkofāgu raksturo R. Biļeviča.

Sarkofāga restaurācijas darbus veikuši restauratori Arvis Druviņš, Jānis Līdaka un IRU „Rokajs” Rundāles pils muzeja Zinātniskās restaurācijas nodaļas vadītājas Ainas Balodes vadībā.

A.Balode stāsta, ka sarkofāga restaurācija bija sarežģīts process, kas tika veikts trijos posmos – tehniskā restaurācija, zudušo detaļu rekonstrukcija un atliešana alvā un metāla virsmu tīrīšana, bet restauratori veiksmīgi ar to tikuši galā.

Zudušo detaļu rekonstrukciju un atliešanu komentē IRU „Rokajs” vadītājs Gunārs Grīnfelds: „Sarežģītākais, bet reizē interesantākais process bija vēsturisko materiālu izpēte, lai pēc iespējas autentiskāk varētu izveidot trūkstošā dekoratīvā balsta – kājas – projektu, pēc kura alvā tika atlieti kopumā seši šādi balsti”.

14. oktobrī noslēgsies viens no Rundāles pils muzeja ekspozīcijas „Kurzemes hercogu kapenes” sarkofāgu restaurācijas projektiem, kuru finansiāli atbalsta Kurzemes Bruņniecības fonds. Interesenti līdz Kurzemes hercogu kapeņu apskates sezonas beigām - 31.oktobrim - aicināti apskatīt restaurēto sarkofāgu un pārējo ekspozīciju. Tādējādi tiek arī atzīmēta Kurzemes hercogienes Annas 480. dzimšanas diena - ar sarkofāga restaurācijas noslēgumu.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas