Rundāles pils muzejam pirmajās četrās dienās 332 apmeklētāji

Ceturtdien, 3. jūnijā, durvis apmeklētājiem vēris arī Rundāles pils muzejs. Šajā dienā sagaidīti 37 kultūras cienītāji, bet kopumā pagājušās nedēļas četrās dienās muzejā pabijušas 332 personas. Salīdzinājumam var minēt pirmspandēmijas laiku, kad, piemēram, 2019. gadā no 3. līdz 6. jūnijam Rundāles pili apmeklējuši 3816 interesenti. Iepriekšējos apmērus plānots sasniegt tikai pēc pāris gadiem, lēš muzejā.

Lai apmeklētu šo kultūrvietu, iepriekšēja reģistrācija nav nepieciešama. Kultūras ministrijas izstrādātās vadlīnijas nosaka, ka iepriekšēja reģistrācija ir vēlama, bet, ņemot vērā Rundāles pils muzeja platību un noteiktos kvadrātmetrus uz vienu personu, izlemts sākotnēji iepriekšēju pieteikšanos neorganizēt, skaidro Rundāles pils muzeja pārstāve Ilze Kusiņa, piebilstot, ka situācija tiks vērota un, ja interese par muzeja apskati pieaugs, tiks organizēta apmeklējumu reģistrēšanas sistēma.

I. Kusiņa pastāstīja, ka jautājumus par muzeja apskates iespējām ik pa laikam uzdevuši gan apmeklētāji, kas bija ieradušies apskatīt franču dārzu, gan cilvēki, kas vēl tikai plānoja braucienu uz Rundāles pili. Muzeja ekskursiju organizatori telefoniski regulāri atbildējuši uz visdažādākajiem jautājumiem – par darba laiku, cenām, atpūtas iespējām Rundāles novadā un tuvējā apkārtnē, pasākumu un fotosesiju norises iespējām, kā arī par muzeja atvēršanas datumu. «Pēc saņemtajiem telefona zvaniem un jautājumiem esam izjutuši, ka cilvēki ar nepacietību gaida, kad tiks mazināti ierobežojumi, lai plānotu laulību ceremonijas, fotosesijas, pasākumus un vienkārši kopīgus izbraucienus lielākās grupās,» situāciju apraksta I. Kusiņa.

Viņa sacīja, ka interesi par iespējām apmeklēt Rundāles pils muzeju ekskursiju organizatori ir saņēmuši arī no vairākiem ārvalstu tūristiem un tūrfirmām, konkrētāk, no Spānijas, Vācijas, Itālijas, Beļģijas, Ungārijas un Lietuvas.

I. Kusiņa atklāja, ka jūnijā Rundāles pils muzejā un tā teritorijā publiski pasākumi nav plānoti, bet 3. jūlijā pils franču dārzā norisināsies Senās mūzikas festivāls, savukārt 17. jūlijā gaidāms Rundāles pils muzeja rīkotais vasaras gadatirgus, kurā aicināti piedalīties stādaudzētāji, mājražotāji un amatu meistari, kas darina latviešu tradicionālās un mūsdienu lietišķās mākslas priekšmetus.

Uz jautājumu, vai ir kādas aplēses, cik ilgs laiks būs nepieciešams, lai muzejs atgūtos no  pandēmijas izraisītās krīzes un kā vispār šajos apstākļos muzejam izdodas «savilkt galus», Rundāles pils muzeja direktores pienākumu izpildītāja Inga Pudenko atbildēja, ka līdzšinējā bagātā pieredze ļauj pielāgoties un turpināt darbu, rēķinoties ar esošo situāciju tūrisma nozarē. «Prognozējam, ka vēl vismaz līdz 2023. gadam tūristu plūsma neatgriezīsies iepriekšējo gadu līmenī. Tas nozīmē, ka būs nepieciešams papildu valsts finansējums, jo esam viens no nedaudzajiem muzejiem, kam valsts budžeta dotācija ir 50% un mazāk.

Jau kopš pandēmijas sākuma 2020. gadā muzeja budžets ir veidots izteiktas taupības režīmā, proti, gandrīz pilnībā pārtraukta krājuma priekšmetu iepirkšana izsolēs, līdz minimumam samazināti saimnieciskie un infrastruktūras attīstības darbi, saglabāti izdevumi, lai nodrošinātu esošo komunikāciju funkcionēšanu un minimālo prasību nodrošināšanu. Rūpīgi pārskatīta un izvērtēta sezonas darbinieku nodarbināšana,» izklāsta I. Pudenko.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas