Rundāles pils muzejs izdod grāmatu «Vēsturiskais rožu dārzs»

Rundāles pils muzejs izdevis grāmatu «Vēsturisko rožu dārzs», kuras autore ir Lauma Lancmane. Izdevuma atvēršanas pasākums paredzēts piektdien, 14. augustā, portālu informēja Rundāles pils muzeja pārstāve Ruta Bemberga.
 
Viņa atklāja, ka L. Lancmane grāmatā iepazīstina ar mazāk zināmu, taču īpaši nozīmīgu Rundāles pils rožu dārza daļu – ar vēsturiskajām rozēm. Izdevumā apkopoto informāciju par vēsturisko rožu šķirnēm, rožu audzētāju un selekcionāru atklājumiem un sasniegumiem papildina 478 krāsaini fotoattēli.

Rundāles pils rožu dārza izveide sākusies 2004. gadā, un laika gaitā tas ir kļuvis par daudzu iecienītu apskates mērķi. Taču vēsturisko rožu neilgo ziedēšanu tikai retam dārza apmeklētājam ir izdevies redzēt pilnībā.  Katalogs ir bagātīgi ilustrēts, lai parādītu šķirņu un sugu daudzveidību un iepazīstinātu ar seno rožu audzētāju un selekcionāru atklājumiem un sasniegumiem, kas likuši pamatus mūsdienu selekcionāru izcilajam veikumam.

«Pievēršot uzmanību it kā necilajām sugu rozēm, agrīnajiem dabas un pētnieku sasniegumiem, iespējams labāk novērtēt mūsdienu selekcionāru darba rezultātus. Vērojot vēsturiskās rozes, jāspēj iztēloties ilgo un lēno selekcijas ceļu un apbrīnot to, ko ir izdevies paveikt – un ne tikai krāsu un formu ziņā,» teic grāmatas autore Lauma Lancmane, kura Rundāles pils muzejā strādā no 1975. gada.

Kopš 2004. gada paralēli pamatpienākumiem iesaistīta izpētes darbā par vēsturisko dārzu tēmām un rožu dārza izveidē. L. Lancmane veikusi apzināšanu, izstrādājusi koncepciju un virzījusi projekta realizāciju. Lielu darbu paveikusi arī Dainuvīte Brūvere, galvenā rožu dārzniece Rundāles pils muzejā no 2003. gada līdz 2020. gadam, kuras ilggadējā pieredze ļāva enerģiski īstenot iecerēto – izveidot vienu no lielākajiem rožu dārziem Ziemeļeiropā. Lai realizētu projektu, koptu un uzturētu dārzu, aizrautīgi darbojusies liela Rundāles pils muzeja parka nodaļas un mehānikas nodaļas darbinieku komanda.

Vēsturiskās un sugu rozes iegādātas no Vācijas,Lielbritānijas, Francijas, Itālijas, Beļģijas, Dānijas, Zviedrijas un Somijas rožu audzētāju firmām.  Latvijā izplatītās sugu rozes saņemtas no Nacionālā botāniskā dārza Salaspilī.

Grāmata izdota 700 eksemplāros latviešu un angļu valodā, to būs iespējams iegādāties muzejā. R. Bemberga atzīmēja, ka šis izdevums ievada sēriju «Rundāles pils dārzi», kas veltīta Rundāles pils muzeja kokaugu, puķu un podaugu kolekcijām un augļu dārziem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas