Rundāles rožu dārza veidotāji pārskata desmit gados paveikto + FOTO 8

Ir pagājuši desmit gadi, kopš Rundāles pils dārzā iestādīta pirmā roze ‘Guna’. Sestdien, 27. jūnijā, to atzīmēja ar krāšņu vietējo mākslinieku un viesu uzstāšanos.

Pils dārzā varēja aplūkot ap 2400 rožu šķirņu dažādās formās un krāsās. Šogad pirmo reizi Dārza svētkiem paredzētā konference, kurā stāstīja par dārza vēsturi un desmit gados iegūtu pieredzi, risinājās parkā uz lielās skatuves, nevis pilī.

«Puķu apskatīšana ir īpašs rituāls. Mūsdienu steidzīgajam cilvēkam ir jāmācās to baudīt, ne tikai izlasīt, kas rakstīts uz tāfelītes,» 2007. gadā ir teicis pils muzeja direktors Imants Lancmanis. Gadiem ir strādāts, lai to panāktu. Sākotnēji dārzā ap ziediem bija izveidots dzīvžogs, lai apmeklētāji «nemestos» virsū rozēm. Vēlāk rožu laukumi kļuva pieejamāki, lai ne tikai svētkos, bet arī ikdienā apmeklētāji varētu ļauties zieda valdzinājumam un pasmaržotu to, stāsta I. Lancmanis. Īpaši svarīgi tas ir, iepazīstot vēsturiskās rozes, kas kādreiz rotājušas dārzu Kurzemes hercogistes pastāvēšanas laikā un nākamo pils īpašnieku grāfu Zubovu un grāfu Šuvalovu laikā līdz 1914. gadam, jo tām piemīt bezgalīgs smaržu klāsts. Mūsdienu rozēm tāda nav, teic pils muzeja direktors.

Sarīkojumā pils ansambļa nodaļas vadītāja Lauma Lancmane un rožu dārza galvenā speciāliste Dainuvīte Brūvere stāstīja par dārza izveides vēsturi, rožu stādīšanas, ieziemošanas īpatnībām un pateicās ilggadējiem atbalstītājiem un ļaudīm, bez kuru palīdzības nebūtu tapis Rundāles baroka dārzs.

Lai krāšņos ziedus iepazītu, dārza speciālistu vadībā notika ekskursijas un cilvēki varēja piedalīties orientēšanās spēlē «Iepazīsti Rundāles pils dārzu!». Apmeklējot rožu dārzu, labirinta un rotaļu bosketus, piknika laukumu, zaļo teātri, dažādas radošās darbnīcas, vajadzēja meklēt atbildes uz jautājumiem, kurā gadā selekcionēta pirmā roze dārzā, kurš selekcionārs izveidojis angļu rožu grupu, kā sauc par pasaules rozi atzīto ziedu, cik stūru ir zaļā teātra paviljonam utt.

Sarīkojumā īpaši bija padomāts par jaunākajiem apmeklētājiem. Rotaļu bosketā bija uzstādīts ar roku griežams bērnu karuselis, kāds tas izskatījās pagājušā gadsimta sākumā. To no Kalnciema kvartāla Rīgā bija atveduši Ivars un Inese Mailīši, kuri 20 gadus aizraujas ar vecu rotaļu laukumu atjaunošanu.

Pils dārzā iecerēts izveidot bērnu rotaļu laukumu vēsturiskās formās. Tur jau izvietotas kokgriezumu figūras un šūpoles. Ruta Bemberga, sabiedrisko attiecību speciāliste, piebilst, ka bērnu laukuma izveidei īsā laika posmā trūkst finansējuma, tāpēc rotaļu stūri papildinās pamazām.

Visu vecumu apmeklētāji īpašu uzmanību pievērsa 18. gadsimta galantajām izklaidēm, kurās iejutās biedrība «Vēsturisko rekonstrukciju studija Rokoko». Tērpušies pils laikam atbilstīgos tērpos, viņi bija sarīkojuši pikniku. Svētku bufete bija izvietota divos stāvos. Versaļas dārza piknikos mēdza būt galdi arī trijos stāvos, stāsta studijas vadītāja Jeļena Forste. Galdu rotāja augļi, smalkas kūciņas, piemēram, makarūni, kas bija Marijas Antuanetes iemīļotais gardums, un kā neatņemama sastāvdaļa – krāšņas ziedu un skulptūru dekorācijas. Dārzā varēja vērot tradicionālas galma dāmu izklaides – gleznošanu, izšūšanu, kroketa un kāršu spēlēšanu.

Svētkos bija sagatavots krāšņs koncerts, kuru noslēdza īpašais viesis – čellu trio «Melo M». Finālā apmeklētāji piedalījās dārza izgaismošanā, ievietojot strūklakas baseinos līdzi paņemtās peldošās sveces.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Es

Cik žēl, ka bija jāatstrādā tas 22.jūnijs!!!!! Netiku uz tik skaistu pasākumu..........atceliet tās atstrādāšanas...

pirms 5 gadiem, 2015.06.29 13:30

Biju

Biju, redzēju, patika!:Paldies par skaistajiem Rožu svētkiem! Ar katru gadu tie paliek interesantāki un cerams, ka nākošgad atkal pārsteigsiet mūs ar kaut ko interesantu!!!

pirms 5 gadiem, 2015.06.29 19:04

Nora

Bija par pliekanu tā rožu slavēšana.Dārzā auga arī citi augi.

pirms 5 gadiem, 2015.06.30 23:07

jurijs

bija traki haotiski- tāda rožu zapte ,ne lielie rozessvētki.Skaisti, ka pārņemta ideja laist svecītes strūklakās.Esmu to daudzreiz redzējis un vienmēr smuki izskatās.Laba doma!

pirms 5 gadiem, 2015.07.01 12:13

Ar draugiem no Kurzemes

Tiešām tik saldi un garšīgi kā ievārījums bija šie svētki!

pirms 5 gadiem, 2015.07.01 20:25

laima

jā, gribējās tā strukturizētāk- vairāk ar tādu caurviju motīvu, ja jau rozes. Bet vienmēr vieglāk ir tā samest visu kopā. Dārzs gan tiešām skaists!

pirms 5 gadiem, 2015.07.01 23:30

Vietējās ziņas