Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rundālieši piedalās raganu saietā 4

Tērvetes dabas parkā aprīļa pēdējā datumā norisinājās ikgadējais pasākums «Pasaku nakts svētki» jeb tautā dēvētā Valpurģu nakts. Rundāles novada teātra studija «Savējie» pārsteidza no visas Latvijas sabraukušos skatītājus ar īpašu deju uzvedumu.
 
Valpurģu naktī daudzviet pasaulē tiek sveikta pavasara iestāšanās. Senos laikos šis bijis raganu sanākšanas rituāls. Dabas parkā varēja vērot dažāda vecuma būtnes, tērptas melnos un sarkanos apģērbos, ar pinkainām parūkām, smailām cepurēm un slotām. Atraktīvākie zēni bija iejutušies velna ādā. 

Rundālieši sarīkojumam bija sagatavojuši īpašu programmu «Šūpuļdziesma raganu un cilvēku bērniem». Skanot grupas «Auļi» mūzikai, skatītāji varēja baudīt vēstījumu par maģiju un mīlestību. Ar rundāliešu uzstāšanos tika atklāta pasākuma koncertdaļa.

Uzvedumā piedalījās teātra studijas vecākās un vidējās grupas dalībnieces. Jaunākās meitenes, tērpušās baltās kleitās, demonstrēja jaunību, šķīstību un tīrību. Viņām izaugot, jauno sieviešu personībā atklājas uguns un dzirksteles. Meitenes, iejūtoties raganu tēlos, kļuva par pavedinātājām un mīlestības piesaucējām. 

Teātra studijas «Savējie» vecākās grupas dalībnieces Renāte Gedmina, Viktorija Kozlova un Airita Švāģere pirms uzstāšanās atklāja, ka satraukumu nejūt, jo pasākumam gatavojušās mēnesi. Viņas deju priekšnesumā iejutās raganu tēlos. Melni svārki, kas sniedzas līdz zemei, sarkanas lūpas un blūzes ar atkailinātām mugurām un pāri pleciem brīvi krītoši mati paspilgtināja meiteņu izskatu.

«Vēstījumu palīdzēja nodot mati un kailās muguras, kas kalpo par dzīvības un erotikas avotu un pievilina vīriešus,» atklāj teātra studijas vadītāja Lilita Lauskiniece. Viņa stāsta, ka Valpurģu nakts ir mīlestības un auglības nakts, tāpēc priekšnesumā centās to paspilgtināt. Gatavojot uzvedumu, režisore iedvesmojās no Sanda Laimes grāmatas «Raganu priekšstati Latvijā: Nakts raganas».

Deju uzvedumu, kas tika demonstrēts tumsā, papildināja uguns liesmas – lāpas un uguns aplis, kura iekšpusē deju kustības emocionāli izpildīja teātra studijas vecākās dalībnieces. «Kā teātris šis bija sarežģīts projekts. Daudz bīstamu un atraktīvu lietu –izpildītais bija diezgan liels risks,» teic L. Lauskiniece. Folijā ietītais degošais augums atradās laukumā, kura virsmu klāj skaidas. Skatuves malā stāvēja palīgi, kuri vajadzības gadījumā bija gatavi pielietot ugunsdzēšamos aparātus. «Mums nav bail no liesmām, vismaz ar kaut ko oriģinālu izcēlāmies savā priekšnesumā,» piebilst jauniete R. Gedmina.

Līdzās mūspuses māksliniekiem atrakciju laukumā uzstājās hiphopa dejotāji no Auces, dziedāja Atis Ieviņš un grupa «The Rock Brothers», bija uguns žonglieri un perkusiju grupa «Pulsa efekts».

Dažādas izdarības Tērvetes dabas parkā sākās jau pulksten septiņos vakarā un ilga līdz pusnaktij. Rūķu sētā bija ērmotas un jautras mijkrēšļa izdarības mazajiem apmeklētājiem. Svētku kulminācija bija krāšņais gaismas šovs – salūts mūzikas pavadījumā tumšajās debesīs zīmēja krāšņus uguns ziedus.

L. Lauskiniece piebilst, ka iestudēto deju priekšnesumu maija brīvdienās izrādīs arī Vabaļņikos Lietuvā. Tur devīto gadu notiek starptautiskais teātra festivāls «Bērnu laimīgie smiekli».

Pievieno komentāru

Komentāri 4

teta

Bija ļoti skaists pasākums.Laiku gan gribas siltāku,bet neko darīt!

pirms 6 gadiem, 2014.05.03 08:25

biju

interesanti šim teātrim bija iesaistīti instrumenti( vargans, didžiridū) un skaņas! Pa smuko skanēja un izskatījās.

pirms 6 gadiem, 2014.05.03 08:54

jānis

nu ļoti neparasts iestudējums! Neko tādu nebiju redzējis.Man patika.

pirms 6 gadiem, 2014.05.04 18:07

arī biju

Ļoti labs pasākums. Paldies visiem organizētājiem.

pirms 6 gadiem, 2014.05.03 15:01

Vietējās ziņas