Rūpes par gājēju drošību valsts nostumj uz vietvaru pleciem 12

Bauskas novadā pašlaik aktuāli ir divi projekti gājēju celiņiem, kā arī veloceliņa izbūvei uz Bērzkalniem un uz Rītausmām Īslīces pagastā.
 Valsts ceļu uzturētājam gājēju drošība uz savām brauktuvēm nav prioritāte. Tieši šādus vārdus gan neviena valsts akciju sabiedrības «Latvijas Valsts ceļi» (LVC) amatpersona skaļi nepateiks, taču rīcība to ļauj secināt, tālab nekas cits neatliek – trotuārus jābūvē pašvaldībām.
 
Bauskas novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Kalinka skaidro, ka tehniskie projekti abiem šiem celiņiem ir izstrādāti, rit to saskaņošana. Reālus darbus šogad varētu sākt posmā no Bauskas uz Rītausmām. Ietvi un veloceliņu paredzēts būvēt Īslīces ielas malā virzienā no apļa pie Mūsas tilta. Tiek plānots, ka šogad darbus veiks līdz pilsētas robežai.

Nedaudz sarežģītāk rit projekta saskaņošana Bērzkalnu virzienā. Šeit gājēju un veloceliņš paredzēts no Mūsas apļa līdz pagriezienam uz trošu tiltiņu pāri Mūsai. Savukārt tālāk līdz Bauskas alus ražotnei pilnībā rekonstruēs ietvi. Problēmas projekta saskaņošanā šajā posmā rodas ar ceļa īpašnieku.
 
Atbilstīgi pašlaik spēkā esošajai likumdošanai brauktuves, tostarp arī ielas ārpus pilsētām, ir LVC pārziņā. Bērzkalnos Ziedoņu ielu uztur LVC. Pirms neilga laika sarunā ar LVC Bauskas nodaļas vadītāju Dzintaru Dzeni viņš pastāstīja, ka trotuāru būve gar LVC pārziņā esošajiem ceļiem, tostarp ielām, tuvākajā laikā nav paredzēta. Protams, pašvaldības būvēt trotuārus gar valstij piederošajām ielām un ceļiem drīkst.

Taču Bērzkalnos, Ziedoņu ielā, ir problēma ar trotuāra izbūves vietu. Vienā no pašvaldības sagatavotajiem projektiem trotuāru bija paredzēts būvēt līdzās ielas braucamajai daļai. Līdzīgi, kā tas izbūvēts Zaļajā ielā virzienā uz Cerauksti. LVC šādu projektu neatbalstīja. Dz. Dzenis kā iebildumus minēja drošības aspektu – ietve būs pārāk tuvu brauktuvei. Otrkārt, šādi izbūvētas trotuāra norobežojošās barjeras apgrūtinās brauktuves uzturēšanu. Viņš vietējai varai ieteica vai nu būvēt trotuāru aiz ceļa nodalījuma joslas, vai arī pašvaldībai pārņemt savā pārziņā tos ceļu posmus, kuros plānots trotuārs. Tad ietvi varētu būvēt tur, kur iecerēts.
 
Tādu nostāju «Bauskas Dzīvei» pauda arī LVC Komunikācijas daļas vadītāja Anna Kononova: «Pašlaik notiek dokumentu saskaņošanas process, lai tuvākajā laikā nodrošinātu Ziedoņu ielas nodošanu pašvaldībai bezatlīdzības lietošanā.»

J. Kalinka gan piebilst, ka pašvaldība nepiekrīt visas Ziedoņu ielas, kā arī Īslīces ielas un tālāk ceļa uz Rītausmām pārņemšanai bezatlīdzības lietošanā: «Esam gatavi pārņemt tikai to valstij piederošās ielas un ceļa nodalījuma daļu, kas mums nepieciešama gājēju celiņa izbūvei.»

Pašvaldības amatpersonas uzskata, ka šāda valstij piederošo ceļu saimnieku rīcība citādāk nav traktējama kā vietējās varas piespiešana pārņemt savā īpašumā valsts ceļu un tad uzturēt to, un būvēt trotuārus. Zīmīgi, ka šādai nodošanai bezatlīdzības lietošanā finansējums neseko, vai arī tas ir tik niecīgs, ka naudas visu vajadzīgo darbu veikšanai nepietiek.

Pievieno komentāru

Komentāri 12

krā-krā

Kārtējā līdzekļu notrallināšana . Savu mūžu tur nav redzēts kāds gājējs.

pirms 5 gadiem, 2015.04.08 11:31

krā-krā

Kārtējā līdzekļu notrallināšana . Savu mūžu tur nav redzēts kāds gājējs.

pirms 5 gadiem, 2015.04.08 11:31

un

nav arī vajadzības tādus līdzekļus izšķiest tikpat kā vējā. Tagad pat gājēju reti var redzēt, jo katram otrajam ir mašīna. Kā uzturēs ceļa braucamo daļu, ja pārņems ceļus, vai par to Kalinka ir padomājis? Ceļa braucamā daļa jau tagad nav sakārtota, bet pēc tam vispār sabruks, jo tas redzams pārējos ciematos, neviens neskatās , ka asfalts iet postā, un neremontē jau tagad vietējos ceļus, un ciematu kolhoza laikā izveidotos asfaltētos ceļus. Laikam kādam vajag naudiņu. Novadam nav jākrauj parādus virsū, saviem nodokļu maksātājiem .

pirms 5 gadiem, 2015.04.08 12:07

NoNo

Kad kāds sāks domāt par trotuāra izbūvi Draudzības ielā? Tur nu gan gājēju ir pietiekami, daudzi no tiem mazi bērni, un satiksme dzīvāka par dzīvu. Ja nu kaut kur reāli tiek apdraudēti gājēji, tad tieši tur, ar Ziedoņu ielu pat salīdzināt nevar.

pirms 5 gadiem, 2015.04.08 13:16

iedzīvotājs

Gājēju celiņu uz Bērzkalniem sen vajadzēja.

pirms 5 gadiem, 2015.04.08 15:05

gājēja

Laikam jau tas, kurš spriež, ka celiņu nevajag, tad arī pats nestaigā!!! Daudzi vienkārši nestaigā drošības apsvērumu dēļ...vai maz iedomājieties, cik daudz cilvēki staigā uz Rītausmām, arī ...lūdzu no mašinām palūkojaties uz ceļa malām:)

pirms 5 gadiem, 2015.04.08 18:03

Vilma

Gājēju celiņš uz Bērzkalniem ir ļoti,ļoti nepieciešams.Nokļūt Bauskā ar bērnu ratiņiem tā ir vienīgā iespēja,ratiņus nevar uzdabūt uz trošu tiltiņa un pārkļūt pār to ir grūti.

pirms 5 gadiem, 2015.04.08 18:19

xxx

Dz. Dzenis kā iebildumus minēja drošības aspektu – ietve būs pārāk tuvu brauktuvei. tiesam, tagad vismaz ir drosak!!!

pirms 5 gadiem, 2015.04.08 18:28

kādas kuram rūpes

ja jau pašvaldība uzskata, ka pašvaldības teritorijā par gājējiem būtu jārūpējas valstij, tad kādēļ par peldētājiem un sportistiem arī valsts nevarētu parūpēties?

pirms 5 gadiem, 2015.04.08 18:46

House

Auto transporta nodevai vajadzētu nonākt pašvaldībā, ar to izbeigtos LVC attieksme.

pirms 5 gadiem, 2015.04.08 19:44

zivtiņš, kurš cits

Tas viss ir pupu mizas. Nekādu naudas šķiešanu par kaut kādiem celiņiem! Tikai un vienīgi atstarotāji glābs mūs no iznīcības un vēl ātruma samazināšana. Uz A kategorijas ceļiem līdz 35 km/st, uz pašvaldību ceļiem līdz 20 km/st. Un nekādu ceļa izkārtojuma uzlabojumu, nekādu! Atradušies izšķērdētāji, ko, a!

pirms 5 gadiem, 2015.04.08 21:36

dalibnieks

B--N cik var tukši muldēt. Ja nav smadzeņu (''poņas'')un galva uz pleciem kā savu panākt TAD BEIDZIET RAUDĀT UN LĪST VIENS OTRAM......Normāli vadiet projektus un nepad--siet eiropas naudu,kā līdz šim.Tad arī naudas pietiks.

pirms 5 gadiem, 2015.04.11 10:18

Vietējās ziņas