Saeima šonedēļ lems par novadu reformu 15

Otrdien, 26. maijā, Saeima lems par Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu. Saistībā ar plānoto administratīvi teritoriālo reformu šis būs jau trešais, noslēdzošais lasījums. Jāatzīmē gan, ka pat vēl nepieņemtais likums jau ietekmē pašvaldību darbu.

Likuma pieņemšana 26. maijā notiks attālināti – deputāti piedalīsies sēdē interneta tiešsaistē. Opozīcijas deputāti Aldis Gobzems un Linda Liepiņa šo variantu nosaukuši par sava veida valsts apvērsumu, paužot aizdomas, ka šādā veidā var viltot balsošanas rezultātus.

Tikmēr, kā jau minēts, vēl nepieņemtais likums jau ietekmē pašvaldību darbu. Bauskas novada domes finanšu komitejas sēdē deputātiem nācās lemt par negaidītu lēmumprojektu. Rundāles novada dome bija atsūtījusi vēstuli ar lūgumu atbalstīt investīciju projektu – autostāvvietas izbūvi vairāk nekā 30 tūkstošu eiro vērtībā pie Mežotnes baznīcas. Projekta īstenošanai plānots ņemt aizņēmumu no valsts un atvēlēt 25 procentus novada finansējuma.

Uz izbrīnīto deputātu jautājumiem par to, kāpēc viņiem jālemj par Rundāles novada projektu, Bauskas novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks skaidroja, ka tas saistīts ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas plānoto administratīvi teritoriālo reformu. Bauskas novada domei, kas pārstāv topošā novada centru, ir jāsaskaņo pārējo pašvaldību projekti, kuras plānots apvienot vienā teritorijā.

Deputāti mēģināja izprast plānotā projekta nozīmīgumu. Deputāts Raitis Ābelnieks skaidroja, ka stāvlaukums būs saistīts ne tikai ar baznīcu, bet arī ar Mežotnes pilskalnu, gājēju tiltiņu pār Lielupi un Mežotnes pili. Viņš atzina, ka tūrisma plūsma šajā vietā turpina pieaugt, jo cilvēki izvēlas aizvien vairāk laika pavadīt dabā un Mežotnes pilskalna takas bieži izmanto. Deputāti lēma projektu atbalstīt.

Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) apspriešanas gaitu ļoti ietekmēja ārkārtas stāvokļa ieviešana. Kad uz ATR komisijas sēdēm aicināja novadu vadītājus, komisijas vadība piekrita, ka pēc otrā lasījuma un pirms trešā lasījuma vairākas komisijas sēdes varētu notikt novados. Tā Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks aicināja vienu no sēdēm vadīt Iecavas kultūras namā. Tomēr ārkārtas stāvokļa laikā iesviestie izolācijas nosacījumi neļāva rīkot tikšanās un diskusijas klātienē, tāpēc ierosinājumu nebija.

Latvijas Radio 1 raidījumā «Krustpunktā» viedokļus par reformu pauda gan Artūrs Toms Plešs, gan Zaļo un zemnieku savienības deputāts Viktors Valainis. Pēdējais pauda viedokli, ka likumprojekta apspriešana notiek sasteigti, neizmantojot iespēju to atlikt, lai tikšanās ar iedzīvotājiem var notikt klātienē un viņi var paust savu viedokli.

«Izmantojam šo brīdi, kad iedzīvotāji īsti nevar izteikties, to var darīt tikai sociālajos tīklos», pauda V. Valainis. Savukārt A. T. Plešs uzskata, ka tehnoloģiskās iespējas ļāvušas uzklausīt viedokļus, diskutēt un nonākt pie labākā risinājuma.

Nākotnē Latvijas teritoriju plānots iedalīt 42 pašvaldībās. A. T. Plešs pauda cerību, ka tiks sakārtots veselības un izglītības iestāžu tīkls, pašvaldību reforma varētu būt pamats pārmaiņām šajās nozarēs.

Diskusijas noslēgumā V. Valainis uzsvēra, ka pašvaldībām no sava budžeta būs jānodrošina reformas izmaksas, jo valsts piedalīsies ar nelielu finansējumu.

Pievieno komentāru

Komentāri 15

kesons

Lai tie Saeimas gudrīši tagad, liekot roku uz sirds, paskaidro, kāpēc tad vajadzēja iepriekšējo novadu reformu ?? Un lai atmaksā par reformu iztērēto naudu no savas kabatas.

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.25 10:10

un iepriekšējās reformas laikā izveidotos amatu tūkstošus ar konkurētspējīgajām algām, to naudu arī vairs neatgriezt, nemaz nerunājot par lielo pretestību šī "naudas krāna" aizgriešanai

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.25 15:02

Bet

Vai tad iepriekšējās reformas īstenotāji ir anonīmi un nevienam nezināmi ? Nu nē taču ! TP, Šķēle, Zalāns utt. Vajag tikai gribēšanu sodīt. Bet tam mēs esam par vārgu, jo taisnīgums un atbildība par sadarīto, Latvijā ir nolaista podā ...

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.25 17:52

Zina

šie deputāti jau nebija iepriekšējās reformas taisītāji. To vajadzēja Tautas partijai! Vajadzēja varu visā valstī un tai līdzi naudu!

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.25 19:19

zebiekste

Ļoti pareizi, kesons ! Sen jau vajadzēja ierosināt lietu par 26 rajonu izjaukšanu un pa 5-6 novadu izveidošanu katrā rajonā ar tādu pat štatu sarakstu novadā, kāds bija rajonā, pie tam ar algu katram štata vietas aizpildītājam, kas vairākkārtēji pārsniedz rajona amatalgas.
DAUDZIEM LĒMĒJU ATBALSTĪTĀJIEM, PAZIŅĀM, DRAUGIEM UN RADINIEKIEM GRIBĒJĀS AMATUS AR PRĀTAM NEAPTVERAMĀM ALGĀM PAR NEKĀ NEDARĪŠANU UN TĀPĒC TĀ NOTIKA. Tie lēmēji vēl ir dzīvi un daudzi no tiem arī šodien ir pie šprices. Ne vien likt atmaksāt, bet ietupināt par ceļa atvēršanu izlaupīšanai ar šīm algām un nevajadzīgajiem štatiem.

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.25 14:55

paga paga

bet šie nevajadzīgie štati un izlaupīšana taču palikušajos novados turpināsies

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.25 18:30

reforma

nāku, nāku, lai novadiņos ātrāk aizvērtu liekēžu kabinetus!

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.25 19:17

bet kas vai kurš

aizvērs liekēžu kabinetus Bauskas novadā?

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.26 10:45

tik tiešām

Nu es arī to nekad neesmu varējis saprast- kāpēc bija jāizputina tie 26 rajoni ja tagad pie kaut kā tāda atkal griežas atpakaļ. Tos LC un TP āmurgalvas vajadzētu tagad kārtīgi iz***, likt samaksāt, atstāt viņus plikus uz mūžu. Un šis variants jau nu arī nav tas labākais, atkal brauc auzās. Kā piemērs tam ir Saulkrastu mikronovada veidošana par labu vienam nacionāļu sponsoram. Visi redz ka garām bet mundiera gods svarīgāks, stulbums.

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.25 23:02

to > paga paga

Reāli domājot, laikam turpināsies, jo gan jau ka būs dažnedažādākie amati, kādu rajona izpildkomitejā nebija un arī nevajadzēja, un tomēr - tā izlaupīšana būs par tik reizēm mazāka, par cik reizēm mazāks būs novadu skaits, salīdzinot ar šodienu.
Aplami ir tas, ka reforma nebūs uz urrā, bet gan tikai pēc gada, kas dos iespēju izlaupīt un izsaimniekot naudu, mantu šī gada laikā un it īpaši tur un tiem, kuri jau šodien zina, ka pēc gada vairs nebūs iespējas.

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.26 09:41

izpildkomiteju laikos

lai kādi tie "kadri" toreiz nebija, bet tādi "loši"kā tagad starp viņiem nebija, kā tagad, pat lai izteiktos katram pie sāniem vajag sab. attiecību speciālistu, bez tā ne mū, ne bē

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.26 10:48

Doma

Vēl labāk bija pirms izpildkomiteju laika, kādus 1000 gadus senāk!

pirms 11 mēnešiem, 2020.05.27 08:33

prāts

Doma! Laikam tā toreiz bija. Cik zināms no vēstures, kāda nu tā ir mums zināma, pirmatnējās kopienas iekārtas paražās par līdzcilvēku aplaupīšanu cirta vai grieza galvas. Toreiz tāda pļukāšanās nebija, jo vainīgo atrada, izmeklēja, sprieda tiesu un to tūlīt izpildīja paši cietušie, viņu radinieki vai draugi bez prokuroriem un tiesnešiem, kuri nespēj ne satiesāt, ne notiesāt. Šādā steigā cieta arī pavisam nevainīgi cilvēki un ar verdzības iekārtu jau rodas kaut kas līdzīgs prokuroriem un tiesnešiem.
Šodien mierīgi un nesodīti drīkst uzlikt nodokļus un nodokļos savākto naudu sev izmaksāt algās, palielinot arvien nodokļus un arī attiecīgi algas.

pirms 11 mēnešiem, 2020.05.27 09:43

P

Neviens nevar paskaidrot,vai lielajos novados pagasti ies atsevišķi,vai tagadējā bardakā ?.

pirms 11 mēnešiem, 2020.05.28 22:47

Vietējās ziņas