Sakopj aizlaisto kapsētu Bārbeles centrā 74

Vecumnieku novada Bārbeles centra kapsētā pagājušajā nedēļā valdīja liela rosība. Senās baznīcas apkārtni un kapu teritoriju, kas ir vietējās evaņģēliski luteriskās draudzes aprūpē, sakopa Kalna svētību kopienas ļaudis no Bruknas. Talkā iesaistījās arī daži nelielās draudzes locekļi un vietējie entuziasti.

«Apbrīnoju Bārbeles iedzīvotājus, kuri spējuši būt tik vienaldzīgi. Kapsēta pašā ciema centrā bija aizlaista – gadiem lapas nesavāktas, krūmi aizauguši, koki satrunējuši un gāžas virsū. Ne centrs, bet īsta «čuhņa»! Saņēmāmies un izdarījām, lai vietējie mācās, ka daudz ko var paveikt arī bez naudas,» stāsta katoļu priesteris Andrejs Mediņš.

Priesteris uzskata, ka problēma esot sabiedrības domāšanā – cits uz citu gaida un cer, ka no malas kāds atnāks un izdarīs. Luterāņi gaida no pašvaldības, pašvaldība – no luterāņiem, bet tikmēr kapsēta un dievnams ieaug brikšņos. «Cilvēki pieraduši gādāt tikai par «savu», nedomā, kā kopumā visu sakopt un savākt. Man arī šajos kapos nav apglabāti piederīgie, bet vai tāpēc jāļauj tiem aiziet nebūtībā. Cilvēki ir jāmodina, un šī darbošanās kapsētas sakopšanā ir laba zīme vietējiem, ka tomēr var izdarīt, ja vēlas. Beidzot šajā vietā iespīdēs saule, jo arī vasarās kapu teritorija bija drūma, krūmos ar pudelēm sēdēja dzērājiņi,» atklāj priesteris.

Divus gadus A. Mediņš darbojas Bārbeles skolā un katru dienu brauc garām kapsētai. Arī puiši, kuri mācās zēnu skolā, kopā ar vecākiem no dažādiem Latvijas nostūriem mēro ceļu cauri Bārbelei, kur pašās krustcelēs sagaida «vizītkarte» – nekoptā kapsēta.
«Nācu ar priekšlikumu pie draudzes, ka esam gatavi iesaistīties luterāņu organizētā talkā. Paldies Dievam, darbs izdarīts! Vēl kādu dienu veltīsim, lai iztīrītu gadiem nekoptos kapus, kur lapas noslāņojušās kārtu kārtām; tad beidzot viss būs tīrs un skaists,» teic A. Mediņš. Viņš piedāvājis draudzei izgaismot baznīcu no iekšpuses un maksāt par patērēto elektroenerģiju, lai «dievnamā naktīs vienmēr ir gaiši, lai redz, ka Kungs ir mājās un dzīvo tepat līdzās». Viņš būtu ar mieru «uzsaukt» arī tūju dzīvžogu un iekopt zālienu, lai kapsēta veidotos par skaistu parku, taču pagaidām draudze šo ieceri neatbalsta.

Bārbeles evaņģēliski luteriskās draudzes priekšniece Sarmīte Gausiņa-Elksne «Bauskas Dzīvei» pauž, ka rudens talkā, vācot lapas, sprieduši – ap baznīcu ir daudz krūmāju un koku, kas rada grūtības teritoriju sakopt un dara nepievilcīgu arī dievnamu. Tā kā draudze ir neliela, trūkst darba roku, jo īpaši vīriešu spēka, lai krūmus un kokus izzāģētu.

«Dievs mūsu rūpi uzklausīja, un kādu dienu telefonā sadzirdēju priestera Andreja Mediņa balsi. Viņš piedāvāja ar saviem resursiem atklāt cilvēku skatienam baznīcu, izzāģējot kokus un krūmus. Saņēmām Vecumnieku novada domes atļauju, un darbi varēja sākties. Andreja rīcībā ir daudz spēcīgu vīriešu no Kalna svētību kopienas, var tikai apbrīnot darbaprieku un azartu, ar kādu viņi strādāja skaudrajos apstākļos – vējā un lietū. 8. un 9. martā pagasta iedzīvotāji talkā savāca zarus,» par paveikto stāsta S. Gausiņa-Elksne. Viņa teic paldies Mārtiņam Mediņam, kurš organizēja zaru aizvešanu un šķeldošanu, Bārbeles zēnu skolas audzēkņiem par mazo zariņu salasīšanu, kā arī ikvienam čaklajam bārbelietim, kurš pielika roku kapsētas sakopšanā, «nekurnot uz mazo draudzi – pieciem cilvēkiem, kuriem šāda apjoma darbs nebūtu pa spēkam».

Brigita Krauze, Bārbeles pagasta bibliotēkas vadītāja, teic: «Bārbeles baznīca ir pamanāma jau iztālēm. Iebraucot centrā, kapsēta un dievnams, kas atrodas lielu ceļu krustpunktā, ir mūsu vizītkarte. Neviens caurbraucējs nemeklēs ne pēterus, ne miķeļus, kas atbild par sakoptību, bet teiks – tas ir Bārbelē. Katram pagasta iedzīvotājam ir jābūt līdzatbildīgam par to, kādā vidē dzīvojam. Man ir kauns, ka sveši cilvēki ierodas mūsu mājās, lai tās sakoptu. Paldies Andrejam Mediņam par iniciatīvu un darbu! Vēlos atgādināt, ka mūsu kapu kultūra ir ierakstīta Latvijas kultūras kanonā.»

Komentē Roberts Otomers, mācītājs: «Bārbeles baznīcā kalpoju tikai īsu brīdi, kopš 2018. gada vasaras. Skats uz kapiem bija diezgan drūms, gribējās šo apkārtni sakopt, un tad Dievs sūtīja cilvēkus, kas var palīdzēt šajā darbā. Kapu sakopšana sākās 4. martā, sestdien arī pats piedalījos talkā; šonedēļ darbs turpināsies, jo visu iecerēto neizdevās pagūt. Kapsētā izzāģēti bīstamie un sapuvušie koki, zemie un slimie zari, tiek grābtas lapas, kas krājušās no iepriekšējiem gadiem, lai kapus padarītu par gaišāku un patīkamāku vietu, kur uzturēties. Pavasarī un vasarā kapsētas labiekārtošana turpināsies. Ja viss izdosies, kā iecerēts, šogad arī baznīcas ēka kļūs skaistāka un pievilcīgāka.»

Pievieno komentāru

Komentāri 74

Gina

Priecājos, ka bārbelieši ir saņēmušies un kopj šos kapus. Tur glabāti izcilā Dzejnieka Raiņa mātes radi. Būtu labi, ka tās kapu vietas iezīmētu ar uzrakstiem- Šeit dus Raiņa onkulis, tante Grikovskis, Odiņš jeb Odings utt. Tajos kapos ir daudz darba. Paldies priesterim Mediņam par ieinteresētību un darbu!

pirms gada, 2019.03.14 10:13

Kauns Bābelei par nevīžību!

Roberts Otomers, baznīcas mācītājs: «Bārbeles baznīcā kalpoju tikai īsu brīdi, kopš 2018. gada vasaras.{tagad ir jau 2019.gada 17.marts} Skats uz kapiem bija diezgan drūms, gribējās(!) šo apkārtni sakopt, un tad Dievs sūtīja MĪKSTPĒDIŅAM citus cilvēkus palīgā (priestera Andreja Mediņa izskatā!} , kas var palīdzēt šajā darbā...

pirms gada, 2019.03.17 13:48

tukšajām pļāpām

Mīkspēdiņš ir tas, kas nevar atkāt savu vārdu un tukši
runā un pats neiesaistas sakopšanas talkā. Gan mācītājs gan draudze ir kopusi kapus gadiem, cik bija spēka un vajadzēja palīdzīgas rokas, jo draudze šeit maza un cilvēkiem ir pienākums arī apkopt savas kapu kopiņas. Nevar visu cilvēku bezatbildību uzvelt draudzei.

pirms gada, 2019.03.22 09:18

to tukšajām pļāpām

Lej, bet ar mēru:
mācītājs .. ir kopis kapus gadiem - "Komentē Roberts Otomers, mācītājs: «Bārbeles baznīcā kalpoju tikai īsu brīdi, kopš 2018. gada vasaras. Skats uz kapiem bija diezgan drūms, gribējās šo apkārtni sakopt, un tad Dievs sūtīja cilvēkus,....."

pirms gada, 2019.03.22 12:15

Gina

Priecājos, ka bārbelieši ir saņēmušies un kopj šos kapus. Tur glabāti izcilā Dzejnieka Raiņa mātes radi. Būtu labi, ka tās kapu vietas iezīmētu ar uzrakstiem- Šeit dus Raiņa onkulis, tante Grikovskis, Odiņš jeb Odings, Spudiņi ( tēva dzimta) utt. Tajos kapos ir daudz darba. Paldies priesterim Mediņam par ieinteresētību un darbu!

pirms gada, 2019.03.14 10:15

P

Protams,ja tur glabati Raina mates radi,onkulis tante,........,tas kardinali maina lietas butibu.

pirms gada, 2019.03.14 11:35

Iedzīvotāja

Bārbeles kapi tika kopti kamēr tur gaisu nesāka jaukt Kotānes kundze. Tad luterāni izdomāja,ka pašvaldībai par lielu naudu kapi jāatpērk ko protams neatbalstīja.Kamēr tur “saimniekos”šīs dāmas,katrs kops savu teritoriju.P.S paldies Mudītei Dievaitei par nesavtīgo darbu kapu kopšanā un baznīcas uzturēšanā.

pirms gada, 2019.03.14 10:44

Kur

Kapu sakopšanas laikā bija Dievaišu ģimene ? Paldies B.Krauzei par atsaucību sakopšanas talkā !

pirms gada, 2019.03.14 15:04

@@@

Bārbeles zēnu skolai ļoti vajadzēja malku. Atrada veidu, kā pie tās tikt. Noplēšot kapos simtgadīgos kokus, kuri tagad lielā kaudzē pie Bārbeles skolas. Ko par to visu vēl teiktu Vides dienesti? Arī klinteņu dzīvžodziņi " aizgāja", jo uz Bārbeles skolu taču brauc visi lepnie kungi, kauperi u.c. Viņi taču parastu latvisku lauku kapsētu nekad nav redzējuši. Nav taisnība par nekoptību, jo oktobrī visas lapiņas savācām un kapsētu "izfilējām".

pirms gada, 2019.03.14 14:16

Kāda ir latviska lauku kapsēta ? Nekopta ?

pirms gada, 2019.03.14 14:59

Info

Noplēšot kapos simtgadīgos kokus, kuri tagad lielā kaudzē pie Bārbeles skolas- bez pašvaldības atļaujas tas nav izdarāms.

pirms gada, 2019.03.14 17:19

Brilles

Kur tad ir tie simtgadīgie nozāģētie dižkoki ? Pēc bildes tāda žagarmalka vien ir, atraduši par ko cepties, labāk ņemiet grābekļus un sakopiet nekoptos dzimtas kapus !

pirms gada, 2019.03.14 18:16

piekritu brillej!

dari -slikti, nedari-atkal slikti,. ta ko tad!?? llabaak sedeet istabaa , un luureet gudri pa logu un pecaak tizli kritizeet tikai visu. nu jaa- taa jau vieglaak un vienkarsaak, liekas ,, baigais darbs izdariits!))

pirms gada, 2019.03.14 21:41

m

kaums nav vispār kaut ko teikt???

pirms gada, 2019.03.15 18:50

:)

Visu cieņu Mediņa kungam!
Draudzes saimnieks Otomers jau laikam tikai kopā ar tantiņām par burkāniem spēj satraukties, nevis organizēt sabiedrību (gan ticīgos, gan pagānus) uz kaut ko vienojošu un visiem vajadzīgu...

pirms gada, 2019.03.14 14:47

fakts

Draudzei ir arī priekšniece Gausiņa, kurai visas šīs aktivitātes ir pilnīgi vienaldzīgas. Komentē un melo!

pirms gada, 2019.03.14 18:08

faktam

Man draudzes priekšniecei nav vienalga. Kapu talku rudenī organizēju un no savas naudas, jo pašvaldība nekādi nevēlējās atbalstīt, kaut vai ar traktoru lapu aizvešanai. Es nemeloju. Tev nepatīk Gausiņa, bet man ir arī vārds un nemin to dubļos!

pirms gada, 2019.03.15 07:52

Viedais

Ne visiem ganiem lemts kļūt par saimniekiem, un augstas skolas tur nelīdz...

pirms gada, 2019.03.15 16:30

Viedajam

CILVĒK, KAS MANI NOLĪDZIS KOPT TAVUS KAPUS! AR TEVI LĪGUMS NAV NOSLĒGTS. Starp citu, ja nezināji, BAZNĪCAI IR PAVISAM CITI UZDEVUMI UN MISIJA, UN TĀ NAV TAVU KAPU APSAIMNIEKOŠANA.

pirms gada, 2019.03.15 20:35

:) :)

Bez Otomera kunga šī talka kapos nemaz nenotiktu. Bet jūs tikt te tukši muti brūķējat, labāk būtu nākuši palīgā kapus sakopt.

pirms gada, 2019.03.15 22:44

RE

Paldies par asprātību saistībā ar malku,ja tev nav malkas,kapos palika vēl daudz koku, kas drīz gāzīsies un lauzīs pieminekļus un apstādijumus, tāpēc neskaud,ņem zāģi,grābekli un uz priekšu, ja tev nav malkas! Gribu redzēt to lielo kapu kopēju ! Apstādijumi ātri ataugs, un būs bez slimībām, kā līdz šim !

pirms gada, 2019.03.14 14:56

Malka

Koku zāģēšanai ir vajadzīga pašvaldības saskaņojums-atļauja, tā vienkārši nesanāks.

pirms gada, 2019.03.14 17:16

Padomā

Lielie kliedzēji ir tie, kuri paši nekad neko nav darījuši!

pirms gada, 2019.03.14 15:51

Tautiete

Švaki apmeklēta tā slavenā kapu teritorijas kopšanas talka, daži čaklie cilvēkie tur tikai redzami. Kur tad pārējie? Netika kadrā? Vai no malas noskatās un gudri komentē.

pirms gada, 2019.03.14 17:44

pskp

"Iedzīvotāja" pa logu vēroja tāpēc arī zin, ko komentēt!

pirms gada, 2019.03.14 19:02

Bārbelietis

Ja jau tik loti gribēja sakopt,tad atceraties,ka arLABDARĪBU NELIELĀS.Izdarījāt- paldies.Un nevajag te nolikt visus,pati draudze pie pašreizējās situācijas ir vainīga.

pirms gada, 2019.03.14 19:26

fakts

Draudzei viss vienalga! Kurš no viņiem piedalījās talkās? Rudenī jau arī bija "super" talka!

pirms gada, 2019.03.14 20:23

faktam

Fakts nav liģiski domājošs cilvēks, jo nesaprot, ka ja draudzei viss būtu vienalga, tad šī brīža talka vispār nebūtu notikusi, jo tam vajadzēja sadarbību ar luterāņu draudzi. Tas ir kopējas sadarbības projekts luterāņiem ar katoļiem, kas novedis pie kapu sakopšanas.

pirms gada, 2019.03.22 09:24

arī Bārbelietis

Ne tikai kapsēta centrā nesakopta,paskat kas darās netālu no kapsētas starp daudzdzīvokļu māju
kūtiņām - īsti Getliņi. Jācer ka atbildīgās domes amatpersonas un kārtības dienests kopā ar jauno pārvaldnieci ķersies pie savu labi apmaksāto pienākumu pildīšanas !

pirms gada, 2019.03.14 20:09

Laimes lācis

Vai tad dome vainīga, ka iedzīvotāji nemāk pakaļu noslaucīt? Tūlīt prasīs arī apenes izmazgāt!

pirms gada, 2019.03.14 22:42

Nav

saimnieka draudzē,ne pagastā, ne novadā, ne valstī

pirms gada, 2019.03.15 07:39

Bārbelietim

Nāciet palīgā. Pasakiet datumu un laiku un sākam kopt. Ar Bārbelieša palīdzību daudz ko panāksim.

pirms gada, 2019.03.22 09:26

vietējā

Paldies Jums ???? Paldies Andrejam Mediņam. Malači!

pirms gada, 2019.03.14 20:36

Anonymus

Nu stulbums kaut kads pēc kā tagad tur izskatās
Viss ko Bārbelē varēs ievērot būs kapi

pirms gada, 2019.03.14 21:57

kas

varbūt vērtīgāks par mūža mājām ...............

pirms gada, 2019.03.15 14:27

ir vērtīgāks

Mūžīgā dzīvība ;)

pirms gada, 2019.03.22 09:27

Atbilde PSK

Es pa logu nevēroju, jo nedzīvoju Bārbelē!

pirms gada, 2019.03.14 22:02

pskp

- ta jau nav vispaar ko komentet.

pirms gada, 2019.03.15 10:35

prātnieks

Tad atnāca katoļu priesteris Andrejs Mediņš...
Un viss notika - vietējo varasvīru ( sievu) dīkā bezdarbība un atrunāšanās tika gāzta -tur tā nepatika...
Kad Latvijai atnāks kāds katoļu priesteris Andrejs Mediņš, lai amatvīru ( sievu ) dīko bezdarbību un atrunāšanos izbeigtu un sāktos darbs Latvijas un tautas labā?

pirms gada, 2019.03.15 05:50

jaut'jums

UN ko tu pats personīgi esi izdarījis Latvijas un tautas labā, vai savu durvju priekšu esii notīrījis?

pirms gada, 2019.03.15 10:58

***

Nu ir tauta! Beigās visi, kas ar labiem nodomiem kaut ko gribēja labu izdarīt un darīja, izrādījās nelieši un pie kauna staba karami, sākot no priestera un beidzot ar Bārbeles iedzīvotāju, kas sagrāba lapas un salasīja zarus. Paldies visiem labas gribas cilvēkiem! Lai tie žultainie vārās savā žultī, ja tā patīk!

pirms gada, 2019.03.15 11:15

Par labiem darbiem

Te var redzēt piepildāmies teicienu: ikviens pa īstam labs darbs nepaliek nesodīts.

pirms gada, 2019.03.22 09:30

Saulitte

Tas ir labi,kad viss sakopts! Andrejs Mediņš tiešām malacis kad uzņēmās to lielo darbu! Bet liels kauns un fui Bārbeles pārvaldniecei- tēlo lielu bet nedara neko. Kāda nolaista un nekopta Bārbele. Tā sieviete ir ne savā vietā. Andrej,turies!

pirms gada, 2019.03.15 19:24

mīļo Saulīt

Vai tev kaut kā tomēr nav ienācis prātā, ka Bārbele jākopj pašiem bārbeliešiem, ne jau pārvaldniecei, pārvaldniece nav sētniece, kam katru rītu jānoslauka tava durvjupriekšā.

pirms gada, 2019.03.16 12:42

fakts

pārvaldniecei jāpārredz viss pagasts!

pirms gada, 2019.03.17 16:18

Saulītei

Bez draudzes un draudzes priekšnieces piekrišanas šī talka nebūtu notikusi. Tas ir kopējas sadarbības pasākums.

pirms gada, 2019.03.22 09:32

aicinājums

Būtiski ir, lai draudzei būtu enerģisks priekšnieks. Nav jāčīkst par savu mazspēju un nespēju saprātīgi rīkoties! Jāuzrunā sabiedrība! Cerības uz jauno mācītāju! Lai viņam veicas!

pirms gada, 2019.03.15 19:47

aicinājumam

Piemēram, tu, tik enerģisks, ka prieks. Tikai, ups, jāatvelkās uz baznīcu, bet to tik grūti, grūti izdarīt!
Iesaku tev kā jaunajam priekšniekam, ka draudze jau senāk lēmusi piemērot kapavietām maksu, par tuvinieku nolaidību, nekopjot savus kapus, soda nauda, kā Rīgas kapsētās. AIZVERIET SAVAS MUTES, DRĪZ VAJADZĒS ATVĒRT MAKUS! KRITIZĒT PROTAT, PRATĪSIET SAMAKSĀT SODU.KAITINIET TIKAI MŪS, UN RĪCĪBA SEKOS.

pirms gada, 2019.03.15 22:55

aicinājumam

Kas sekos?

pirms gada, 2019.03.18 15:37

R.Otomers

Paldies par novēlējumu.

pirms gada, 2019.03.22 09:34

@@@

LELB un pašvaldības neizdarības dēļ kapsētas jautājums ir "uzkāries gaisā". Tā nav Bārbeles draudzes problēma. PAR MŪSU GODA UN CIEŅAS AIZSKARŠANU, MĒS Bārbeles DRAUDZES CILVĒKI, KURU VĀRDI KOMENTĀROS TIKA PUBLISKI NOĶENGĀTI, VĒRSĪSIMIES TIESĪBSARGĀJOŠĀS IESTĀDĒS, KĀ ARĪ TIESĀ, JA VAJADZĒS, PRET RAKSTA AUTORI. ŠAJĀS DIENĀS PAR DRAUDZES PRIEKŠNIEKU KĻŪS JĀNIS FOLKMANIS.

pirms gada, 2019.03.15 21:38

jautājums

Un kāds raksta autorei sakars ar komentāriem- slavinošiem un ķengājišiem? Nekad nevajag savu muļķību demonstrēt publiski un , kā galīgam analfabētam, vēl draudēt ar tiesībsargājošām iestādēm.

pirms gada, 2019.03.17 13:07

joks

Sliktam dejotājam arī olas traucē...

pirms gada, 2019.03.18 15:38

Zigis

Kārtējais pasūtījuma raksts, tikai šoreiz KĀDS gribēja slavinošu rakstu nevis nopelošu, kā tas ir citkārt. Kāpēc slavinošu? Tāpēc,ka patiesība nemaz nav tik skaista.

pirms gada, 2019.03.16 10:03

Zigim

Varbūt neesi pamanījis, slavinošos rakstus vari palasīt Vecumnieku novada Ziņās

pirms gada, 2019.03.16 15:27

patriots

talcinieki tiek aicinati uz skaiskalni , bij muitas un rob inu eka jatira, derigo Mieris savaks, drazas parejiem kas roku pieliks

pirms gada, 2019.03.17 18:11

Vietējās ziņas