Sākusies ērču aktivitātes sezona

Sākoties siltajam laikam, palielinājusies ērču aktivitāte. Bauskas slimnīcas uzņemšanas nodaļā līdz šim pēc palīdzības vērsies viens cilvēks ar piesūkušos ērci – apmēram desmit gadus vecs puika. Tas notika 22. aprīlī.

«Salīdzinājumā ar pagājušo gadu, šogad pie mums pirmo ērci ieradās likvidēt daudz vēlāk. Pērn vēl nebija nokusis sniegs, kad kādam ērce jau bija piesūkusies,» atzīst SIA «Bauskas slimnīca» galvenā māsa Larisa Lebeiko. Ja pacients nav vakcinēts, labāk ērci nosūtīt uz laboratoriskiem izmeklējumiem Latvijas Infektoloģijas centrā. Vienīgais uz iestādi kaitēkli ir jānogādā pašam. To izvēlas darīt tikai daži cilvēki, maksa par pakalpojumu ir 29,24 eiro.

Ērces mīt visur – mežos, krūmos, garās zālēs, pļavās, krūmājos, briksnājā utt. Lai izvairītos no saslimšanas, L. Lebeiko iesaka vakcinēties pret ērču encefalītu. Ejot uz mežu, vajadzētu vilkt gaišu apģērbu, lai ērces vieglāk pamanītu, kā arī audumam jābūt slidenam, lai tās tik viegli nevarētu uzrāpties. Tāpat prātīgāk ir uzvilkt garus zābakus un ielikt tajos iekšā bikses. Pārrodoties mājās, pārģērbjoties uzreiz vēlams apskatīt, vai uz ķermeņa kaut kur nav ērce. Ja ir, tad uzreiz doties uz tuvāko uzņemšanas nodaļu pie speciālista. Ņemt ārā paša spēkiem nebūtu prātīgi, jo gadās noraut kaitēkļa vēderu, galva ļoti bieži paliek neizrauta. Process ir jāveic piesardzīgi, jo, saspiežot ērces ķermeni, koduma brūcē var iekļūt tās iekšējais saturs, tādā veidā palielinot iespējamību saslimt ar kādu no kaitēkļu pārnēsātajām slimībām. Ērču izņemšana Bauskas slimnīcā maksā 4,27 eiro.
Izrādās, Latvijā pirmās ērces modušās jau februāra vidū, kad bijusi februārim neraksturīga silta saule, ziņo «Latvijas Valsts mežu» vēstniecība. Savulaik slimību pārnēsātājas Latvijā bija tikai suņu un taigas ērces. Pāris gadus konstatēta vēl viena suga – ornamentētā pļavu ērce.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas