Sākusies ķiploku novākšana 5

Ķiploku audzēšana gadu no gada kļūst arvien populārāka. Tomēr Latvijā izaudzētais apmierina tikai pusi no pieprasītā patēriņa, tāpēc iespēju vēl daudz.

Jau otro gadu pēc kārtas pavasara sausums samērā izturīgo ķiplociņu pakļāvis izdzīvošanas likumiem. Labāk veicies tiem audzētājiem, kam stādījumi mālainās, vidēji smagās augsnēs, jo tur ilgāk saglabājas mitrums. Smilšainās vietās bez laistīšanas gandrīz neiespējami novākt vismaz vidēju ražu.

Mūsu novados «Bauskas Dzīve» sazinājās ar divām zemnieku saimniecībām – Vecumniekos ar jauno lauksaimnieku Jāni Veidi un Bauskas novada Vecsaules pagastā zemnieku saimniecībā «Meistari» ar Nikolaju Maikūnu. Viņš mudina, ka arī mazdārziņos kavēties nevajadzētu – ķiploku novākšanas laiks ir klāt.

Nikolajs stāsta: «Nekā pārsteidzoša šogad nav. Pašlaik lielākā daļa šī garšauga jau novākta. Jūtami atšķiras laistītās un sausumā atstātās platības. Ķiplokiem laiks līdz jūnija sākumam ir ļoti svarīgs labas ražas potenciāla uzkrāšanai. Patiesībā laistīšanu sākām novēloti, tikai maija beigās, jo cerējām uz lietu. Vidējā raža mums ir ap četrām tonnām no hektāra. Dažas šķirnes tomēr izrādījušās izturīgākas pret sausumu. Bet kopumā  vākumu var vērtēt kā vidēji labu.»
Arī Jānis Veide Vecumniekos pašlaik vāc ķiplokus 3,5 hektāru platībā un atzīst, ka raža nebūs pati labākā, bet vismaz atbilst viņa piesardzīgajām prognozēm. Vidējais ievākums būšot līdz aptuveni sešām tonnām no hektāra. Jaunais zemnieks rudenī plāno palielināt stādījumu platību līdz 5,5 hektāriem. Jānis raksturo tirgus situāciju: «Šogad daudz jauno audzētāju, kas ienāk Latvijas tirgū. Viņu vidū arī tādi, kas pārdod neapstrādātus, nenotīrītus ķiplokus. Tāds piedāvājums, protams, var būt, bet cena pagaidām ir pārāk augsta un neatbilst kvalitātei. Kopumā cena par kilogramu ir spektrā no diviem līdz pieciem eiro.»

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Raimonds

Pavasaris bija pasaus, bet ķiploki padevušies labi , vietējās škirnes pārsita reklamēto Ļubašu , vidēji galviņa 100 grami, lielākās 150-170 grami , Gaišie vietējie labākie eksemplāri 200+ grami apžāvēti.

pirms gada, 2019.07.23 17:30

zemnieks

Nepērkat ķiplokus elejā no zemnieku saimniecības Kimjāņi,iekritīsiet īpaši ja sēklu gribēsiet pirkt.

pirms gada, 2019.07.24 19:30

Janis

Arī es pagājušajā rudenī nopirku ķiploku sēklu "Ļubaša" no Z/S Kimjāņi. Vācot šī gada ražu biju ļoti vīlies, liela daļa ķiploku bija sabojājušies, bet tie kas bija novācami, labi ja sasniedza vidēja ķiploka izmēru.. Ķiploki no pašu audzētās sēklas bija 3x labāki un sabojājies nebija neviens..
Neiesaku no šīs saimniecības pirkt ķiplokus sēklai!

pirms gada, 2019.07.24 20:45

Elīna

Jau divus gadus stādu gan "vietējo" LV ķiploku, gan Ļubašu un priekš sevis esmu secinājusi, ka Ļubaša kā šķirne ir ļoti mitrumprasīga, bet parastais daudz izturīgāks, bet Ļubašas plus ir tas, ka var novākt vēlāk dēļ biezākās mizas.

pirms gada, 2019.07.30 13:44

Kārlis

Es arī nopirku ķiploks elejā, kimjāņos un esmu diezgan vīlies.. saimnieki nereaģē uz manu sūdzību..

pirms 25 dienām, 2020.11.10 11:46

Vietējās ziņas