Salūtu rīkotājiem Jaunais gads jāsagaida skaidrā 5

Naktī uz 1. janvāri uguņos visos novados, arī pie privātmājām. Tradīcija aizbaidīt vecā gada mošķus ar lieliem blīkšķiem un spilgtām gaismām nākusi no Ķīnas, kur pulveri uguņošanai izmanto jau vairāk nekā tūkstoš gadu. Tomēr tā aizvien plašāk ienāk arī mūsu svētkos.

Pirotehniku nereti pērk pēdējā brīdī, stāsta veikalu darbinieki. 28. un 29. decembrī pircēji iegādājas tikai dažus izstrādājumus, bet 30. un 31. decembrī veikaliem liela slodze un reizēm pārdošana pat ieilgst, jo cilvēki nāk un nāk.

«Pirotehnikas piedāvājums pēdējos gados nav mainījies. Vienīgais, kas ir interesanti, – izstrādājumi tagad eiro vienībās maksā tikpat, cik savulaik latos. Paka kādreiz maksāja 25 latus, tad tagad gandrīz tikpat eiro,» atzīst SIA «Varis» īpašniece Aldonija Tuče.

SIA «Līga L» veikalā šogad piedāvā jau trīs rūpnīcu ražojumus – klāsts esot dažādojies, atzīst uzņēmuma īpašnieks Jāzeps Lapinskis. Viņš stāsta, ka cilvēki parasti uz svētkiem izvēlas vidējas cenas izstrādājumus – ap 30 eiro. Dārgākos un lētākos pērk mazāk.

SIA «Varis» lielākajā raķešu pakā ir pat 50 stobru. Tiesa, skaistākā esot paka ar 25 salūta šāvieniem, atzīst A. Tuče. Atkarībā no skaita un kvalitātes vienas pakas salūts ilgst no 30 sekundēm līdz minūtei. SIA «Līga L» veikalā ir pat pakas, kurās ir 150 salūta šāvieni. Arī šeit daudz kas atkarīgs no kvalitātes – vienā pakā 144 raķetes, bet tās šauj zemāk, diametrs stobriem nav liels. Otrā pakā diametrs lielāks, kvalitāte labāka, bet maksā dārgāk.

Pirms svētkiem glābšanas dienesti un medicīnas nozares pārstāvji aicina uzmanīgi ievērot visus drošības noteikumus, saistītus ar uguņošanu. Bauskas novada domes jurists Modris Mākulēns iesaka iepazīties ar Pirotehnisko izstrādājumu aprites likumā rakstīto. Galvenais, kas jāņem vērā, – pirotehniskos izstrādājumus aizliegts izmantot alkoholisko dzērienu, narkotisko vai citu apreibinošo vielu iespaidā. Vēlaties rīkot salūtu? Vajag pagaidīt līdz gadu mijai, izšaut raķetes un tad var baudīt ko stiprāku.

Pārdevēji veikalos pirms pirotehnikas pārdošanas uzmanīgi informē pircējus par drošības prasībām. Apaļās raķešu pakas papildus jānostiprina. Veiksmīgākais variants – ar līmlenti piesiet pie sētas staba vai kāda mieta, var arī apakšdaļā piestiprināt ķieģeļus, lai paka neapgāžas. «Gadās, ka paka palecas, apgāžas un griežas, un tu nezini, uz kuru pusi raķete ies,» brīdina J. Lapinskis.

Pirotehnika ir iedalīta vairākās drošības klasēs. Tirgo tā saucamo F2 un F3 pirotehniku, ko drīkst iegādāties jebkura fiziska persona, kas sasniegusi 18 gadu vecumu. Tomēr, ja esat kaut kur citur ieguvuši pirotehniku vai tā uzdāvināta, pārliecinieties, vai tā nav F4 klases uguņošanas ierīce, kas ir augstas bīstamības un prasa zināšanas, lai to varētu atbilstīgi izmantot.

«Šogad uz gadu miju sola jauku laiku. Ja solītu miglu, tad ir vērts pirkt mazākas raķetes, kas lido zemāk. Citādi gadās, ka izšauj lielu, skaistu salūtu, bet redzi tikai gaismu aiz miglas vāliem. Šogad miglu nesola un labāk izskatīsies lielo stobru salūti, jo tiem sprādziens skaistāks,» skaidro J. Lapinskis.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

re kā sanāk

mo ķīniešiem ievazāto tradīciju zin- šaut un trobelēt, bet to, ka saulgriežos velk bluķi un nedēļu tur uguni, lai mošķi un viss nelabais nokūp, to ir aizmirsuši gan!

pirms 5 gadiem, 2015.12.30 15:20

bāc

Visērtāk jau izšaut naudu gaisā nevis domāt organizēt skaistu pasākumu Rātslaukumā.

pirms 5 gadiem, 2015.12.30 18:09

sagaidīsim skaidrā

šajā sakarā katram pircējam pirms pirotehnikas iegādes jāiepūš "trubiņā", lai pārliecinātos vai "trubiņa" darbojas, tajā laiku pa laikam iepūš pats veikala saimnieks...

pirms 5 gadiem, 2015.12.31 13:22

diez vai

tas ko dos- pirotehniku jau iegadaajas laiciigi- a lieto tad, kad vaig- un dazi jau- pie zinaamas kondicijas))

pirms 5 gadiem, 2015.12.31 16:07

PyroKing

4. klases pirotehniku nevar pali saut jo tad kad garam aizlido tad bedigi beidzas , bet tadas kadas visiem pardod raketkas tas mazak bistamas.

pirms 5 gadiem, 2015.12.31 17:22

Vietējās ziņas