Sarkanais Krusts ir gatavs pansionāta «Derpele» sociālās aprūpes funkciju pārņemšanai 16

Ar 1. martu Bauskas novada pašvaldības vispārējā tipa pansionātu «Derpele» vajadzētu nodot biedrībai «Latvijas Sarkanais Krusts». Kāda ir situācija pašlaik, skaidro «Bauskas Dzīve».

Bauskas novada dome pērn novembrī nolēma deleģēt biedrībai «Latvijas Sarkanais Krusts» (LSK) pakalpojuma – ilgstoša sociālā aprūpe un sociālā rehabilitācija institūcijā pilngadīgām personām – nodrošināšanu novada iedzīvotājiem, kuriem atbilstoši pašvaldības normatīvajiem aktiem ir tiesības saņemt šo pakalpojumu. Tas nozīmē vispārējā tipa pansionāta «Derpele» nodošanu LSK, jau sākot ar šī gada 1. martu. Lēmums saistīts ar plānu – izveidot aprūpes iestādes Bauskas novada pašvaldības nekustamajos īpašumos «Anckaiši 5» un «Anckaiši 4» Mežotnes pagasta Garozas ciemā, bijušās Mežotnes arodvidusskolas telpās. Lēmums paredz pakāpeniski uz Garozas ciemu pārvietot pansionāta klientus no visām trim sociālajām mītnēm –  gan Bauskas, gan Īslīces pagasta un «Derpeles» Codes pagastā. Domes lēmumā minēts, ka Slimnīcas ielā 4 Bauskā mītošie biedrībai jāpārceļ uz Garozas ciemu ne vēlāk kā līdz 2021. gada 31. maijam.

Janvāra pēdējās dienās pansionāta «Derpele» direktore Inta Savicka pastāstīja, ka pansionātā dzīve rit, kā ierasts, vēl nekādas pārņemšanas procesa darbības nenotiek. Viņa atklāja, ka nekas arī netiks sākts, kamēr nebūs noslēgts deleģēšanas līgums starp pašvaldību un LSK.

LSK ģenerāldirektors Uldis Līkops 30. janvārī «Bauskas Dzīvei» atklāja, ka biedrība pilnībā ir gatava pansionāta «Derpele» sociālās aprūpes funkciju pārņemšanai; ir sagatavoti arī juridiskie vienošanās dokumenti ar personālu. Viņš sacīja, ka pašlaik tikai jāgaida, līdz deleģēšanas līgums būs saskaņots Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), kas ir pašvaldības ziņā. Pansionāta pakalpojumu pārņemšana ir saistīta ar personāla brīdināšanu par pārmaiņām un jaunu vienošanos, kam likumā noteiktais termiņš ir ne mazāk kā viens mēnesis.

«Ja mēs ministrijas saskaņotu līgumu šodien, 31. janvārī, nesaņemam, tad pašvaldības lēmumā noteikto termiņu nāksies pārcelt,» atzina U. Līkops. Viņš pastāstīja, ka arī plānotā ēku pārbūve Garozas ciemā Mežotnes pagastā, uz kuru paredzēts pārcelt pirmos iemītniekus no tagadējām pansionāta telpām Slimnīcas ielā 4 Bauskā 2021. gadā, netiks sākta, kamēr nebūs ministrijas saskaņojuma funkciju pārņemšanai no pašvaldības.

U. Līkops atklāja, ka LSK, pārņemot pansionātu, piedāvā pašvaldībai pieņemt darbā visus esošos personāla darbiniekus ar visām šī brīža saistībām, tostarp ar neizmantotiem atvaļinājumiem. Turklāt, darbiniekus pieņemot darbā, tiks piedāvāts tas pats atalgojuma apjoms, kādu viņi saņem pašlaik. Viņš ir pārliecināts, ka dzīves apstākļi pansionāta iemītniekiem un darba apstākļi personālam nepasliktināsies.
«Mums ir 12 gadu pieredze ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu nodrošināšanā vairākos pansionātos kopš 2008. gada Talsu un Kuldīgas novadā; pašlaik to nodrošinām deviņos sociālajos centros. Pārvaldības algoritms visur tiek veidots pēc viena modeļa, bet katram aprūpes centram ir savs vadītājs un sava specifika, jo tur tiek sniegti arī citi sociālie pakalpojumi,» pauda U. Līkops.

Arī Bauskas novada administrācijas juriste Evita Grigorjeva 30. janvārī skaidroja, ka domes lēmumā «Par deleģēšanas līguma slēgšanu ar biedrību «Latvijas Sarkanais Krusts»» noteikto termiņu, iespējams, nāksies pārcelt, ja vien janvāra pēdējā dienā nesaņems ministrijas akceptu līguma slēgšanai. Pašvaldība VARAM līguma dokumentus iesniegusi janvāra ceturtajā nedēļā, savukārt ministrijas rīcībā ir viens mēnesis, lai atbildētu.

Pagājušā gada rudenī Bauskas novada pašvaldība LSK deleģēja pakalpojumu «Aprūpe mājās». «Divas galvenās pamatproblēmas, ar ko saskārās pašvaldība, pirms nodeva šo darbu LSK, pašlaik ir atrisinātas. Darbinieku trūkuma problēma ir novērsta, pieņemti darbā papildu cilvēki; tiekam galā arī ar 4. līmeņa* pakalpojumu sniegšanu,» pauda U. Līkops. Ģenerāldirektors atzina, ka nepieciešamo darbu apjomu LSK pilnībā var nodrošināt, kā arī nav saņemtas sūdzības par kvalitāti no klientiem, un nav pretenziju no darbiniekiem; notiek ikdienas konsultācijas ar iestādēm, taču nav šķēršļu lietas attīstībai.

*Aprūpe mājās 4. līmeņa pakalpojums nozīmē – aprūpētāja apmeklējums piecas reizes nedēļā līdz 48 stundām mēnesī.

Pievieno komentāru

Komentāri 16

Viedoklis

Pašvaldība gan raiti strādā, ja deleģēšanas līgumu nosūta VARAM saskaņošanai tikai 2020.gada ceturtajā nedēļā(kā minēts rakstā).Vai, ne? Un pašvaldības juriste atkārto, ka kavējums būs! Ko nesagatavoja deleģēšanas līgumu uz sēdi, lēmuma pieņemšanas laiku? Profesionalitātes trūkums traucē.

pirms gada, 2020.01.31 12:48

No malas

Vai vispār tajā laikā bija kāds jurists, kas prot sagatavot tādus līgumus? Ar to,manuprāt, arī izskaidrojama aizķeršanās.
Bet,ja godīgi, tad pašvaldībai pašai jāizpilda šī funkcija un nekādā deleģēšanas nav pieļaujama.

pirms gada, 2020.02.01 10:48

Atbilde No malas

Pašvaldība tāpēc deleģē savas autonomās funkcijas veikt citiem, jo neprot tās izpildīt, piemērs tam juriste, kas nespēj sagatavot atbilstošus līgumus. Nav attaisnojums, ka nebija jurista, kas prastu sagatavot attiecīgu līgumu. Tad, ko sēž tajā siltajā vietiņā ar labu atalgojumu? Sēž, jo deputāti atbalsta administrācijas bezdarbību, neprofesionālismu.

pirms gada, 2020.02.01 12:11

Atbildei No malas

vispār šo līgumu publiski "neaizvietojamā" izpilddirektora vietniece solīja sagatavot, bet kā jau visos darbos- diemžēl par īsu vai arī traucē vairāku desmitu % zaudētās darbspējas.

pirms gada, 2020.02.05 22:42

Iepriekš.darbības

Ļoti uzmanīgiem jābūt ar U.Līkopu.

pirms gada, 2020.01.31 14:31

Aikāsāp

Kauns par vadibas bezkontroli! Kauns, kauns.

pirms gada, 2020.01.31 14:39

Aikāsāp

Lasi Jātniek, esi uzmanīgs ar Derpeles izšiverēšanu Līkopam. Visi seko prrocesam!!!

pirms gada, 2020.01.31 16:22

Arī

Žēl veco cilvēku.

pirms gada, 2020.01.31 18:15

mjā

Kā pasakā, ņemam vecīšus kraujam ragučās un uz mežu prom.....

pirms gada, 2020.02.01 10:54

ops

tagat sniega nav-jakrauj ratos!))

pirms gada, 2020.02.01 12:09

???

Ko nozīmē SK? Tās divas senīlās tantes, kuras dala pārtikas pakas Bauskas SK Dārza ielā? Tās aprūpē vientuļos? Tās pārņems Derpeli?

pirms gada, 2020.02.01 17:42

bez komentariem

Nevienam no skaisto vārdu runātājiem neinteresē veco ļaužu liktenis vai labklājība- vienam ienesīgs bizness projekts, otriem formāla kontrole par finanšu izlietojumu. Un galvenais ir atremontētās ļoti skaisti iekoptās Derpeles muižas ēku un teritorijas prihvatizācija.

pirms gada, 2020.02.03 12:39

mjā

Precīzi..Tad jau redzēsim kurš pakamps..Vai vecais labais bijušais deputāts, kas rozes tur audzēja, vai kāds cits fiksais zellis:)

pirms gada, 2020.02.03 17:09

Woww

Gan jau tūlīt izšiverēs kādu skolu vai pagastu.Uz to dikti nadzīgi!

pirms gada, 2020.02.10 20:55

Vietējās ziņas