Satiksmes drošības reidā uz pārkāpējiem ilgi nav jāgaida 1

Ceturtdien, 26. septembrī, ceturto gadu pēc kārtas Eiropas Savienības dalībvalstīs norisinājās Eiropas ceļu policijas tīkla (TISPOL) sadarbībā ar Eiropas Komisiju organizētā akcija «EDWARD» jeb Eiropas diena bez ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušiem un smagi ievainotiem cilvēkiem.

Uz Eiropas ceļiem policija pastiprināti uzraudzīja ceļu satiksmi, nodrošinot pēc iespējas lielāku policijas klātbūtni. Valsts policija akcijas laikā pastiprinātu uzmanību pievērsa gan autovadītājiem, gan mazāk aizsargātajiem ceļu satiksmes dalībniekiem satiksmē. Tika kontrolēta drošības jostu un bērnu sēdeklīšu lietošana, kā arī ātrums. Notika arī pārbaudes, lai atklātu tos transportlīdzekļu vadītājus, kuri vada transportlīdzekli, būdami alkohola, narkotisko un citu apreibinošo vielu ietekmē.

Vēl aizvien Eiropā uz ceļiem ikdienas dzīvību zaudē aptuveni 70 ceļu satiksmes dalībnieki. Savukārt Latvijā šogad līdz 23. septembrim ceļu satiksmes negadījumos bojā gājuši 92 satiksmes dalībnieki, bet 340 smagi ievainoti. Pērn šajā pašā periodā ceļu satiksmes negadījumos bojā gāja 91 cilvēks, bet smagi cieta 402 personas, informē Simona Grāvīte, Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste.

Arī Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes (ZRP) Bauskas iecirkņa divas ekipāžas darbojās akcijā. «Bauskas Dzīve» uz divām stundām pievienojās likumsargiem reidā. Braucām netrafarētā automobilī kopā ar VP ZRP Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas Satiksmes uzraudzības rotas jaunākajiem inspektoriem Jāni Ceplīti un Ēriku Freimani. Pirms tam jau ekipāža Īslīces ielā Bauskā bija apturējusi automašīnu «Honda Civic», kuras 1990. gadā dzimis vadītājs atļauto 50 km/h vietā brauca ar 93 km/h. Viņam tika piemērots 160 eiro naudas sods.

J. Ceplītis policijas darbā aizvadījis 12 gadus, savukārt Ē. Freimanis – 23 gadus, tādējādi vīriem uzkrāta pieredze un ir savs viedoklis par to, kas apdraud situāciju uz ceļa. «Nereti avārijas rodas, arī neievērojot pieklājību uz ceļa, piemēram, kādu nepalaižot, tas viss ietekmē statistiku,» analizē J. Ceplītis. 

«Visvairāk protokolu ir par ātruma pārkāpšanu, par braukšanu reibumā ir ievērojami mazāk – vidēji padsmit mēnesī,» vērtē vīri.  Arī situācija uz brauktuves mainās, piemēram, ceļā uz Grenctāles pusi apdzīšanas manevra iespējas ir samazinātas ar saliņu izvietošanu. Tas viss, domājot par drošību. Tomēr ir šoferi, kas «nociešas» un tad spiež pedāli grīdā.

Citi vadītāji dusmojas par fotoradariem. «Fotoradars «soda» mašīnu, turpretī policisti – vadītāju. Tomēr policists var atņemt tiesības, bet fotoradars ne,» sarunā tiek salīdzināti dažādi aspekti, gādājot par drošību uz ceļa.

Ceļā sastopam armijas pārstāvju kolonnu, arī policijas auto apstājas malā. A7 78. kilometrā pēkšņi izceļas kāds «Mercedes Benz», kas «lido» ar 153 km/h atļauto 90 vietā. 1971. gadā dzimušais šoferis ar Krievijā izdotām tiesībām un uzturēšanās atļauju Latvijā noskatījās uzņemto video, neko neiebilda. Nu viņam, neskatoties uz to, ka sestdien jau jāizlido uz citu valsti, trīs darbdienu laikā jāierodas Bauskas policijas iecirknī uz lietas izskatīšanu. Par šādu pārkāpumu vadītājam uzliek naudas sodu no 240 līdz 320 eiro un atņem transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz trim mēnešiem. Šoferis neko par akciju «EDWARD» nebija dzirdējis, runāja par ierašanos nākamajā dienā – šodien, 27. septembrī. Ja viņš tomēr neatbrauks, tad lēmums tiks pieņemts bez šofera klātbūtnes.

Pēc brīža A7 80. kilometrā automobilis «Volvo S80» aiztraucas ar 123 km/h. 1981. gadā dzimušais celtnieks no Lietuvas esot aizdomājies un nemanījis ātrumu. Nu viņš nervozi aizsmēķē cigareti, uzzinot, ka piemērots 40 eiro sods, kas viņam savā zemē internetbankā, norādot protokola numuru, mēneša laikā jāsamaksā. Ja tas nav izdarīts gada laikā, tad ir vadītāja apliecības arests. Policisti raksta protokolus ar roku, it kā varētu to izdarīt elektroniski, tomēr printeris nestrādājot, kā nākas, citreiz daļa teksta neesot redzama.

Vērtējot satiksmes drošību Bauskā, J. Ceplītis uzsver, ka apvedceļš to uzlabotu. Par to drīz vien pārliecināmies, kad no Rīgas puses pirms Mēmeles tilta «fūre» pilsētā ienesas ar 87 km/h ātrumu... Viens ātrs un precīzs policijas auto manevrs, un mašīna brauc pretējā virzienā, kravas automobilim jāseko likumsargiem. Zaļajā ielā auto tiek apturēts. 1975. gadā dzimis Lietuvas pilsonis ar uzrakstu uz krekliņa «I am extreme» (‘Es esmu ekstrēms’ – latviski) policistiem, roku likdams uz sirds, atvainojas. Tomēr radars nepārprotami ir fiksējis «Renault Premium» ātrumu, un par to pienākas 320 eiro naudas sods, turklāt mēneša laikā jāierodas Bauskas iecirknī uz lietas izskatīšanu. Sarunā šoferis atklāj, ka pa priekšu viņam visu laiku ar 75 km/h «vilkusies» cita «fūre» un te radusies iespēja to apdzīt...
«Ne jau visus (pārkapējus) izķers, tāpat kā mežā sēnes nenolasīs,» joko J. Ceplītis.

Vakar, 26. septembrī, VP ZRP Bauskas iecirkņa policisti noformēja 22 administratīvā pārkāpuma protokolus: 18 – par ātruma pārsniegšanu, 1 – par drošības jostas nelietošanu, 3 –  par citiem pārkāpumiem ceļu satiksmē, informē Antra Kerēvica, VP ZRP Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas Satiksmes uzraudzības rotas inspektore. Dienu mūspusē izdevās aizvadīt bez ceļu satiksmes negadījumiem. Ātrumpārkāpēju gan netrūka, tā Bauskā, Draudzības ielā, 26. septembrī 1977. gadā dzimis Krievijas pilsonis ar automobili «Land Rover Range Rover» atļauto 50 km/h vietā brauca ar 108 km/h. Viņam uz sešiem mēnešiem tiks atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības un tiks piemērots 360 – 460 eiro naudas sods, turklāt trīs darbdienu laikā šoferim jāierodas Bauskas iecirknī uz lietas izskatīšanu.

Valstī 26. septembrī kopumā reģistrēti 125 ceļu satiksmes negadījumi, kuros cietuši 12 cilvēki. Ceļu satiksmes jomā sastādīti 899 administratīvo pārkāpumu protokoli, tajā skaitā 426 par ātruma pārsniegšanu, astoņi par automašīnas vadīšanu alkohola reibumā un trīs par agresīvo braukšanu, informē Līna Kaļķe, Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Raimonds

Tik daudz naudas vienā reidā iekasē , bet printeris nestrādā. raksta ar roku !!!!!!!!!!!!!!!!!!Viena no bīstamākajām vietām Bauskā ir pie bijušās etiķenes , šonedēļ divas reizes šie tur ganījās. Diez kas tur tik bīstams?

pirms gada, 2019.09.27 19:57

Vietējās ziņas