Saulainieši vēlas glābt stārķi no sala un sniega 20

Cilvēku uzmanību pievērsis svētelis, kas nav aizlidojis uz siltajām zemēm, bet aukstajā rudenī uzturas šosejas Bauska–Eleja malā Rundāles novada Saulaines apkaimē.

Bauskas veterinārās klīnikas «Līga-Vet» vadītāja Līga Truntika stāsta, ka saulainieši sazinājušies ar Tukuma novada Pūres pagastā esošo Latvijas savvaļas putnu palīdzības biedrību «Drauga Spārns», kas apņēmusies svēteli izmitināt pie sevis. Taču organizācijas pārstāvji gan nebraucot pēc nelaimē nokļuvušajiem spārnaiņiem, tas jānotver un uz Pūri jānogādā pašiem.

Veterinārārste kopā ar palīgiem mēģinājusi stārķi sagūstīt, bet neveiksmīgi. «Četratā, izmantojot parasto makšķernieku tīklu, mums neizdevās noķert putnu. Vislielākā problēma ir tā, ka, pietuvojoties stārķim, tas paceļas spārnos vismaz divu metru augstumā un lido prom pāri lamatām. Vajadzētu kādus nopietnākus tīklus, kas, iespējams, ir glābšanas dienesta rīcībā,» teic L. Truntika.

Viņa pieļauj, ka svētelim ir traumēts kāds spārna muskulis, jo tos vicina ar pilnu atvērumu, bet pacelties augstu gaisā spēka nepietiekot. Veterinārārstei esot zināmi gadījumi, kad stārķis nav aizlidojis un kad par to rūpes uzņēmušies cilvēki. Šādās reizēs putns izmitināts kūtiņā un dzīvojis līdz pavasarim bez bēdu kopā ar mājputniem. Saulaines svētelis gan esot īpaši bailīgs eksemplārs, saulainieši katru dienu nesot barību tam, bet putna draudzību nav ieguvuši. Tālab jāapsverot, kā stārķi notvert, to lieki netraumējot.

Ornitoloģe Ieva Segliņa atklāja, ka putnu pētnieki parasti iestājoties par neiejaukšanos un dabisko atlasi. Bieži izglābjot savainotos putnus, tie tāpat vairs nevar dzīvot laimīgu dzīvi savvaļā, kādam visu mūžu par tiem jārūpējas. Rezultātā nav laimīgs ne putns, kam nav putna cienīgas dzīves, ne kopējs. «Labāk, lai tiek lapsai vai citam meža zvēram. Ļoti skarbi izklausās, bet tā ir pat humānāk,» uzskata I. Segliņa.

Viedu padomu šajā situācijā nevar sniegt arī Dr. biol. Māra Janaus, Latvijas Ornitoloģijas biedrības baltā stārķa monitoringa vadītāja: «No vienas puses, saprotu, ka vienaldzīgi skatīties, kā aiziet bojā dzīva būtne, ir grūti. No otras puses – sugas ilgstošai pastāvēšanai nepilnvērtīgu īpatņu izdzīvošana ir nevajadzīga, pat kaitīga. Cits aspekts – visi esam mirstīgi, arī savvaļas dzīvnieki iet bojā, tikai parasti to nemanām; cita lieta – stārķis – liels, smuks, dzīvo pie cilvēkiem – to nepamanīt nevar. Likumdošana arī ir pretrunīga: vieni likumi aizsargā cilvēkus, citi – dzīvniekus; cilvēku aizsardzība parasti prevalē.»

Viņa atzīmēja, ka par palīdzību nelaimē nonākušiem savvaļas dzīvniekiem ir atbildīga pašvaldība. Ja esot vēlme labu darīt pašu ļaudīm, tad pirmā palīdzība putnam ir piebarošana. Kamēr stārķis ir pietiekami ņiprs, lai neļautos noķerties, neko daudz vairāk izdarīt arī nevarot. «Ja tomēr vēlme palīdzēt ir gana liela, jāorganizē vairāki cilvēki, kas putnu noķer. Svarīgi sargāt acis no putna knābja, jo izmisumā tas var būt agresīvs. Pēc notveršanas putns jānogādā jau minētajā «Drauga Spārnā», ja vien novadā neatrodas kāds, kas ir ar mieru izturēt stārķi pa ziemu savā kūtiņā kopā ar mājputniem,» risinājumu piedāvā M. Janaus.
Šie putni ir gaļēdāji, tātad ar maizi, putru un kartupeļiem tos izbarot nevarēs, bet derēs jebkura dzīvnieku izcelsmes barība (arī bojāta), t. sk. zivis, gaļas atgriezumi, peles u. tml., turklāt tas var apēst pat kilogramu gaļas diennaktī.

Rundāles novada pašvaldības policijas inspektors Mārtiņš Brikers apstiprināja, ka ir saņemtas ziņas  par novēroto stārķi novada teritorijā. «Ņemot vērā, ka putns nav ievainots un tam nav arī pārvietošanās grūtības,  kā arī sazinoties ar dzīvnieku patversmi «Mežavairogi», nolēmām nogaidīt.  Vērosim situāciju, ja kļūs aukstāks un stārķis novārgs, droši vien mēģināsim nogādāt uz patversmi,» sola M. Brikers. Viņš atzīst, ka pagaidām fiziski notvert uz ziemošanas vietu neaizlidojušo svēteli esot neiespējami. M. Brikers nedomā, ka putnam būtu kāda fiziska vaina, jo tas minētajā teritorijā uzturoties dienas laikā, satumstot stārķis aizlidojot prom, iespējams, uz savu ligzdu vai citviet. Ceļa malā putns uzrodas, visticamāk tāpēc, ka te esot barības bāze. M. Brikers atbalsta arī ornitologu viedokli, ka nevajag iejaukties dabas procesos un viss jāatstāj likteņa varā.

Pievieno komentāru

Komentāri 20

putnu draugs

Neiejaucoties dabas procesos, iestajoties nopietniem saliem, bada nomocitu, vinu visticamak saplosis lapsas.Liktena vara sodien tiek atstati daudzi cilveki, kur nu vel domat par putniem, kuri traumeti un sava bezspeciba nolemti palikt seit, lenai iznicibai. Absoluti nepanesu sadus izteikumus.Cienu Saulainosu velmi palidzet! Lai jums izdodas!

pirms gada, 2019.11.26 22:42

Zīle

Cilvēks pats lielākoties vainīgs, ka līdz tādam nodzīvojies..un nav ko tādus žēlot. Skarbi skan, bet fakts - ja divas rokas un kājas ir - kur problēma izķepuroties!?
Putns vai dzīvnieks ir ārējo apstākļu dēļ kļuvis bezspēcīgs..tas ir savādāk.

Ja noķer to putnu - es varu aizvest uz Pūri!

pirms gada, 2019.11.27 15:18

Saulainietis

Man patīk putni, vistas, tītari un pīles.

pirms gada, 2019.11.27 13:05

kūmiņš

Ar ko tieši lapsa ir sliktāka dzīvā radība par stārķi? Šeit parādās cilvēka divejādā daba. Cik dzīvnieku netiek "saplosīti", lai nonāktu uz mūsu pusdienu šķīvjiem? Cik skaisto lūšu netiek nomedīti prieka pēc? Kāpēc neviens neiejaucas???
Bet šeit pēkšņi vēlamies visu regulēt. Daba pati visu saregulēs. Vājākajiem, nepilnīgākajiem indivīdiem ir sava nozīme dabas ciklā - tie palīdz izdzīvot citiem dzīvniekiem. Tas nav pretdabiski. Pretdabiski ir sagūstīt stārķi un nolemt savvaļas dzīvniekam mājdzīvnieka mūžu. Ja jau nav savainots, iespējams, iestājoties kritiskākiem laikapstākļiem, tas vēl aizlidos.

pirms gada, 2019.11.27 14:14

Saule

Nu Tu i pateici!!! Salīdzināji pilnīgi nesalīdzināmas lietas. Ir cilvēkam "ēdamie" putni un dzīvnieki un ir "neēdamie" , nevajag jaukt divas atšķirīgas lietas vienā katlā!

Ja ir iespēja palīdzēt - jāpalīdz ir!

pirms gada, 2019.11.27 15:15

to Saule

Katrai tautai ir savas tradīcijas. Mēs stārķus neēdam, bet, piemēram, Turcijā, Libānā, Sīrijā stārķi ir delikatese. Tāpēc varbūt nevajag putroties par cilvēkam "ēdamiem" putniem un dzīvniekiem. Mēs pat iedomāties nevaram apēst suni, bet Ķīnā un vispār DA Āzijā tas ir pats par sevi saprotams ...

pirms gada, 2019.11.27 22:55

kūmiņš

Saule, es aicināju aizdomāties par šo dziļāk, neskataties tik virspusēji! Vai varat atbildēt - kādēļ lapsa ir sliktāka par stārķi? Abu ēdienkartēs ir citas dzīvās radības.

pirms gada, 2019.11.27 15:46

jancis

Stārķis atnes bērnus, bet lapsa aiznes vistas

pirms gada, 2019.11.27 16:47

milda

stirnas ar posta gan labibas , gan rapšu sejumus. pavasaros atkal zosis parlidojot, aped jaunos dzinumus pupaam, un šķeterē labi iek'kšā labiibu. ko dariit??

pirms gada, 2019.11.27 17:15

patriots

Stārķis atnes bērnus tikai normālās ģimenēs, bet kas nesīs no surogātmātēm dzimušos garīgi slimo indivīdu pretdabiskajās savienībās?

pirms gada, 2019.11.27 20:48

to patriotam

tais gimenees nesiis veel vairaak))) un driiz jau engeli atkal lidinaasies uz ziemsveetkiem, ziedojiet tik! un surogaatmates tik cep un cepvienu pec otra tresaa,., kaameer aparatuura - kaa teikt, veel darbojas)))-

pirms gada, 2019.11.27 22:18

Saule

Sliktāka nav, bet, ja stārķis ir dzīvotspējīgs un LIDO, nevis ir slims un vārgs, ir jāpalīdz viņam.. Pretējā gadījumā man būtu žēl putna tāpat, bet,ja lapsa to notiesātu, jo stārķis slims - būtu humānāk, piekrītu,jo tiešām tā barības ķēde ir :(

pirms gada, 2019.12.02 08:52

vai

Nevajag jaukties dabas procesos.
Vai nu apēd citu vai pats tiec apēsts.

pirms gada, 2019.11.27 18:37

Iveta

Tu putnu draugs-kaut Tev pašam šādi vajadzètu stàvèt un lai lapsas Tevi saplosa-draugs vēl saucàs

pirms gada, 2019.11.29 05:11

oj

Oj jopcik!! Izrādās par šo tēmu visiem ir ko izteikties...

pirms gada, 2019.11.29 15:33

Ne-Saulainietis

Saulainieši, tak piesaistiet ugunsdzēsējus! Viņiem tak noteikti ir rīki - sieti vai kas tāds!

pirms gada, 2019.12.02 09:23

Saule

Stārķis izglābts! :)) Jau atrodas Pūrē!

Visiem lapsu mīļotājiem - aplauziens :D :D

pirms 12 mēnešiem, 2019.12.13 09:44

Vietējās ziņas