Savāktās lapas iesaka kompostēt 2

Šoruden Bauskas pašvaldība atteikusies no iepriekšējos divos gados apmaksātās savākto lapu transportēšanas no privātmāju teritorijām.

Bauskas novada saimnieciskās nodaļas pārstāvis Voldemārs Čačs paskaidroja, ka vietvara šogad nav atbalstījusi lapu izvešanu no privātīpašumiem, jo rūgtā pieredze liecina, ka iedzīvotāji šo bezmaksas akciju sākuši izmantot, lai atbrīvotos ne tikai no lapām, bet arī no visa liekā – būvmateriāliem, riepām, vecām mēbelēm un citiem sadzīves atkritumiem.

V. Čačs stāstīja, ka turpmāk organizēti savāktās lapas izvedīs vien no maģistrālajām ielām – Uzvaras, Pilskalna, Zaļās, Salātu. Pašvaldība atgādina, ka lapas dedzināt novada teritorijā ir aizliegts. Lai nepārkāptu pašvaldības saistošos noteikumus, iedzīvotāji aicināti vērsties SIA «Vides serviss» līdzīgi kā ar sadzīves atkritumiem.

SIA «Vides serviss» sabiedrisko attiecību speciāliste Iluta Rasa atklāja, ka iedzīvotājiem ir iespējami vairāki varianti, lai atbrīvotos no lapu sloga, t. i., pašiem vest savāktās lapas uz poligonu «Grantiņi», maksājot EUR 41,71 par tonnu, papildus ierēķinot ceļa izdevumus; piesaistīt SIA «Vides serviss», veicot priekšapmaksu par izvedamo tilpumu – EUR 13,49 par vienu kubikmetru, kur «Vides servisa» darbinieks, izmantojot traktortehniku, savāc un aizved lapas, vai arī izvēlēties bezmaksas variantu, kas ir labākais un izdevīgākais, īpaši mazdārziņu īpašniekiem – pašiem kompostēt lapas.

SIA «Vides serviss» apzaļumošanas nodaļas vadītāja Aina Bele atzīst, ka kompostēšana ir brīnišķīgs veids, kā organiskos atkritumus izmantot lielākam labumam, jo iegūstamās barības vielas, ko veido satrūdējušās lapas, augiem ir lielisks mēslojums, ko ir vieglāk uzņemt un pārstrādāt.

«Lapas nepatīkamu aromātu neizdala. Komposta kaudzes var veidot paši vai arī var izmantot speciālas, šim mērķim paredzētas kastes, kurās pamīšus ar rupjām augu daļām saliek lapas. Tomēr, lai iegūtu vēlamo efektu, svarīgi lapas pareizi kompostēt, izmantojot gan kādu zariņu, gan kādu puķu lakstu, gan kādu lieku ābolīti. Nedrīkst aizmirst, ka kompostam patīk mitrums, jo tad tas ātrāk un labāk sadalās,» iesaka A. Bele.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

offline

Vienpusēji skatoties - jā, lapas ir labs materiāls kompostam, bet.. lapu komposts ir ideāla vieta kur pārziemot tīklērcēm, kastaņu mīnētājkodēm u.c., līdz ar to nenotiek slimību ierobežošana, bet gan izplatība... :(

pirms 5 gadiem, 2015.11.11 10:39

???

Kā un kur kompostus taisīt daudzdzīvokļu mājām? Varbūt pēc tam satrūdējušās lapas un zāli pārdot mazdārziņu īpašniekiem?
Ideja biznesam?

pirms 5 gadiem, 2015.11.11 14:12

Vietējās ziņas