Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sējas svētkus Bārbelē aizvada vasarīgā noskaņā 6

Vecumnieku novada Bārbeles pagasta Ausekļu dzirnavās 17. maija vasarīgajā noskaņā aizritēja  tradicionālie Sējas svētki. Ausekļu dzirnavu brīvdabas muzeja īpašnieks Mārtiņš Mediņš apmeklētājiem bija sagādājis patīkamus pārsteigumus, paplašinot seno amatu demonstrētāju loku.

Pirmo reizi svētkos piedalījās Dobeles amatu mājas rokdarbnieces, kuras mācīja krāsot dzijas augu krāsvielās un rādīja pērļu aušanas paņēmienus. Mārtiņš Mediņš bija uzaicinājis arī skārdnieku. Tika iedarbināts sens skaidu plēšanas agregāts. Vīri ar interesi vēroja jumta lubiņu sagatavošanu.

Bauskas kultūras centra folkloras kopas «Trejupe» dalībnieki publiku iesaistīja deju stundā, piedāvājot apgūt pirms 100 un vairāk gadiem Latvijā iecienītas dejas. Pavadījumu uz akordeona spēlēja kopas dalībnieks Aigars Urtāns. Koncertprogrammā piedalījās Valles deju kopa, senioru ansamblis no Jelgavas un citi pašdarbnieki. Jelgavnieces izstaigāja amatu demonstrācijas laukumu un katram meistaram veltīja dziesmu.

Skatītāju uzmanības lokā nokļuva Bauskas veterinārārsts Jānis Bite juniors, kurš eksponēja ar pedāļiem darbināmu bērnu automašīnu kolekciju. Tās visas ražotas padomju laikā. Kolekcijas priekšmetus Jānis iegādājas Ukrainā, Baltkrievijā, Krievijā – Sanktpēterburgā –, kā arī krāmu tirdziņos. Viņa kolekcijā ir arī 150 gadu veca lupatu lellīte un no koka izgrebts vācu militārās lidmašīnas modelis. Tas ir unikāls priekšmets ar interesantu vēsturi. Jānis noskaidroja, ka lidaparātu 1943. gadā darinājis nezināms vācu kareivis, kurš dienēja Jaunjelgavas armijas štābā.

«Antīko lietu tirdziņā reiz savam bērnam nopirku Rīgas rūpnīcā «Straume» ražotu spēļu mašīnīti. Spēlējoties tā salūza. Nācās meklēt citu. Manī jau bija radies kolekcionēšanas azarts. Daudzi apmeklētāji apstājas ekspozīcijas laukumā un rāda mašīnītes, ar kurām bērnībā vizinājušies parkos. Mans mērķis ir mūsdienu bērnus iepazīstināt ar savu vecāku un vecvecāku iemīļotajām spēļu mantām, kas radītas pirms augsto tehnoloģiju laikmeta. Manā kolekcijā ir pagājušā gadsimta 60. un 70. gadu modeļi. Mašīnītes būs jārestaurē, lai tām piešķirtu otru mūžu. Ausekļu dzirnavās esmu pirmo reizi, man ļoti patīk. Pats piezvanīju Mārtiņam Mediņam un piedāvāju Sējas svētkos eksponēt kolekciju,» stāsta Jānis Bite.

Dobeles amatu mājas audēja Daina Ieviņa dīķmalā divos čuguna katlos  krāso dzijas madaru sakņu, pelašķu, dzelteno ilzīšu un sīpolu mizu novārījumā. Ikviens var pārliecināties, ka augu krāsvielas dzijām piešķir niansētu toņu gammu. Daina arī mājās galvenokārt izmanto šo metodi, taču no anilīna krāsām nav atteikusies pavisam. Viņa skaidro, ka sintētiskās krāsvielas nedrīkst jaukt ar dabiskajām, jo rezultāts būs brāķis.

Publika apbrīnoja Dobeles pērļu audēju Māras Gavares un Guntas Batuhtinas darinājumus. Māra skaidro, ka agrāk pērlīšu jeb zīļu jostas laukos nēsāja tikai bagāti saimnieki. Tā bija statusa zīme. Seno tehniku amatnieces cenšas pielāgot mūsdienu cilvēku gaumei. Pērļu audumu fragmentus sievietes labprāt izmanto kleitu un blūžu apdarei.

Apmeklētāji varēja degustēt un iegādāties mājsaimniecībās ražotus produktus – sieru, kūpinājumus, vīnu, nogaršot kartupeļu pankūkas, biezputru un codietes Dairas Jātnieces vārītos virteņus. Skaistkalnes bibliotēkas vadītāja Daiga Jakuška priecājas par skaisto dienu un daudzveidīgo piedāvājumu: «Šeit valda vienkārša, laucinieciska un ļoti sirsnīga  gaisotne. Sējas svētkus apmeklēju otro reizi. Apbrīnoju, kā Mediņu ģimene ar visu tiek galā, prasmīgi organizējot brīvdabas sarīkojumu un neieslīgstot rutīnā. Mediņu dzimtas sievietes – putras vārītāja Velta Dūra un pankūku cepēja Aina Kraučūne – ir manas skolasbiedres. Mācījāmies Skaistkalnes vidusskolā. Ausekļu dzirnavās labi jūtas bērni un mīļdzīvnieki, kurus vairākas ģimenes ir paņēmušas līdzi.»

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Kurzemniece

Kāpēc redakcija nav ielikusi bildes no pasākuma, lai tie kas nebija tās varētu apskatīt?

pirms 6 gadiem, 2014.05.18 21:02

mnieks

tāpēc ,ka bija 7 cilvēki 10 rindās

pirms 6 gadiem, 2014.05.19 08:11

Vizma

Kā nav neērti komentēt, ja paši neapmeklē...Cilvēku bija ļoooti daudz un pasākums tiešām ievērības cienīgs! Sekojiet reklāmai, apmeklējiet un paši savām acīm varēsiet pārliecināties!

pirms 6 gadiem, 2014.05.19 09:19

Anda

Uz pasākumiem Ausekļa dzirnavās mazpulcēnus un citus interesentus vedu jau 3 gadu,- varu teikt, ka pasākums bija kā vienmēr pārdomāts un dažādām interesēm piemērots. Par bildēm gan ir taisnība,- ka'da noderētu, lai var redzēt, ka nav 7 cilvēki 10 rindās.

pirms 6 gadiem, 2014.05.19 10:01

nabags

Es būtu aizbraukusi, bet dikti dārga ieejas biļete.

pirms 6 gadiem, 2014.05.19 10:14

Militārists

Gribu ko vairāk uzzināt par rakstā minēto "Jaunjelgavas armiju" un tās štābu! :)

pirms 6 gadiem, 2014.05.19 10:44

Vietējās ziņas