Sējumiem joprojām trūkst mitruma 3

Maijs salīdzinājumā ar sauso aprīli laikapstākļu ziņā mūsu novados ir devīgāks – mākoņi dažviet zemniekus iepriecina ar lietavām, tomēr tās ir pārāk niecīgas.

Sausā rudens mantojums summējas ar pavasara skopumu, un apstākļi pagaidām ir nelabvēlīgi augu sekmīgai attīstībai.

Bauskas novada Codes pagasta lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības «Saimnieks-V» valdes priekšsēdētāja Mārīte Ķikure vērtē: «Visaptverošus secinājumus vēl pāragri paust. Situācija laukos var atšķirties, jo sēts atšķirīgā laikā. Viens saimnieks vienā dienā pat nepagūst visu apsēt. Augsne var būt mālaināka, smilšaināka, mazāk vai vairāk pakļauta žāvējošajiem vējiem utt. Arī šķirnes izvēlei ir nozīme, iespējams, agrajām šķirnēm klāsies grūtāk. Cerīgāk ir ziemājiem, rapšiem, bet izdarīt secinājumus vēl pāragri. Lauki ir saņēmuši visu nepieciešamo, un zemniekiem atliek bruņoties ar pacietību un gaidīt.»

Īslīces pagasta zemnieku saimniecības «Vangaļi» īpašniece Ingrīda Purmale stāsta: «Laukos mitruma deficīts valda jau no pagājušā gada. Vasarāji cieš visvairāk. Bet mūsu 20 hektārus pupu izpostīja zosis – izrāva, apēda pupu un lakstu atstāja. 8. maijā pārsējām laukus ar vasaras kviešiem. Karstumā un sausumā aktivizējas arī kukaiņi, grauzēji, slimības un pretlīdzekļu efektivitāte ir zemāka.»

Rundāles novada zemnieki atzīst, ka sausumā apdraudēta graudaugu cerošana, un nav zināms, kāda būs vārpa, ja nebūs lietus. Ieva Litiņa, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Bauskas biroja augkopības konsultante, īsi raksturo situāciju: «Gaidām, visi gaidām lietu. Nokrišņu ir krietni par maz. Prognozēt kaut ko ir ļoti grūti.»

Pievieno komentāru

Komentāri 3

neesi tu pesionāre,

bet kārtējais dzērumā taisītais brīnums! Pasaki saviem alkāniem paldies!

pirms gada, 2019.05.18 07:38

Pirms 37 min., pašlaik ir 8 : 19

Kāpēc tik agri pamodies sestdienā ?

pirms gada, 2019.05.18 08:20

Vietējās ziņas