Seminārā Bauskā tiekas vides gidi

Bauskas bērnu un jauniešu centrā (BJC) divas dienas, 13. un 14. novembrī, vides gidi no dažādām Latvijas vietām smēlās zināšanas par zivju daudzveidību.

Zinātnieks, ihtiologs un biologs Guntars Strods prezentācijā atklāja interesantus faktus par zivju daudzveidību sāļajos un saldūdens ūdeņos Latvijā un pasaulē. Vides gidi uzzināja, ka saldūdens zivju garums var būt no sešiem septiņiem milimetriem līdz pat 13 metriem, dzīves ilgums – no viena līdz pat 120 gadiem. Zivis mīt ūdenī, kur temperatūra svārstās no -2 līdz +45 grādiem pēc Celsija, tās sastopamas līdz pat 7000 metru dziļumam. G. Strods runāja arī par zivju nārstu un migrāciju.

Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītājs Ingus Purgalis stāstīja par zivju populāciju Latvijas reģionos un raksturoja situāciju Baltijas jūrā. I. Purgalis semināra apmeklētājus iepazīstināja ar zivju sugām, mācīja tās atšķirt, ja zivs ir pārstrādāta.

Semināra otrajā dienā par zivīm dabā un cilvēku dzīvē stāstīja makšķernieks, Zivju fonda padomes loceklis baušķenieks Valērijs Gabrāns. Semināra dalībnieki baudīja pusdienas Bauskas pilī, par vakariņu mielastu rūpējās Mazmežotnes muižas vadītāja Iveta Burkāne. 

Semināru organizēja un vadīja vides gidu trenere Ināra Cukura. Viņa pastāstīja, ka uz mācībām ieradušies vides gidi no visas Latvijas – Rīgas, Kuldīgas, Rāznas, Nīcas, Valmieras un citām vietām. Mūsu novadus pārstāvēja vides gides no Vecumnieku novada Skaistkalnes pagasta un Rundāles novada Svitenes. «Ir svarīgi izprast ūdens iemītnieku dzīvesveidu un dažādību, tāpēc izglītojam vides gidus un sabiedrību. Vides gidi zināšanas pēc tam nodos savos pagastos un reģionos, organizējot pārgājienus, seminārus, izzinošas tikšanās ar iedzīvotājiem un skolēniem,» teic I. Cukura.

Vides gide Laima Indriķe no Skaistkalnes pagasta šādas mācības uzskata par vērtīgām: «Tā ir iespēja paplašināt zināšanas par vidē eksistējošiem dzīvības elementiem. Apgūto varam nodot skolēniem, organizējot klases stundas.» Līdzīgi domā vides gide Vita Reinfelde no Svitenes: «Semināros notiek pieredzes apmaiņa starp vides gidiem no dažādām Latvijas vietām. Tas ir ļoti interesanti un lietderīgi.»

BJC sarkanajā mājā aplūkojama ceļojošā izstāde «Lielas zivis, mazas zivis». Skatāmi plakāti par zivju dzīves ritmu, paradumiem un ēdienkarti. Interesenti var iepazīties ar zivju uzbūvi un ūdensaugu dažādību. Izspēlējot dažādas spēles, ekspozīcijas jaunākajiem apmeklētājiem ir iespēja izzināt ūdens iemītnieku daudzveidību. BJC metodiķe Veronika Puķe informē, ka izstādes apmeklētājiem iepriekš jāpiesakās.

Foto – IVARS BOGDANOVS

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas