SIA «Kronis» kopīgi ar LLU izstrādā receptes karavīru uzturam 7

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks šonedēļ apmeklēja Bauskas novada uzņēmumu SIA «Kronis». Iemesls – pērn uzņēmums saņēma grantu karavīru uzturdevas recepšu izstrādei. Tagad SIA «Kronis» vadība informēja par paveikto.

Armijas vajadzībām nepieciešamo ēdienu iepakojumos pēdējā laikā cenšas ražot tepat Latvijā. Tagad Aizsardzības ministrija ir gājusi nedaudz tālāk un pasūtījusi mitro ēdienu receptes, ko plānots ražot mīkstajā iepakojumā.

«Aizsardzības ministrijas grantu projektu programmas mērķis ir paaugstināt Latvijas aizsardzības un drošības jomas komersantu konkurētspēju, eksportspēju un inovāciju spējas, kā arī sadarbību ar pētniecības institūcijām militāru vai divējāda lietojuma produktu un tehnoloģiju izstrādē. Līdz šim ar grantiem atbalstīti kopskaitā 12 pašmāju uzņēmumu projekti,» tā informēja Aizsardzības ministrijas pārstāvji.

Teorētiski arī līdz šim nodrošināja mitrās ēdienu devas, bet šāds ēdiens ir iepakots skārda bundžās. Jaunās receptes paredzētas mīkstajam iepakojumam – kā SIA «Kronis» zupas, kas nesen nokļuvušas veikalu plauktos.

Par ministrijas doto uzdevumu stāsta SIA «Kronis» ražošanas direktors Aivars Svarenieks. «Izstrādātajām receptēm ir divējāds lietojums – gan armijas, gan civilajām vajadzībām. Svarīgākais, lai šajos produktos būtu tik daudz uzturvērtības un kalorijas, lai tas atbilstu aizsardzības ministrijas  prasībām. Receptes izstrādājām kopā ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti. Pašlaik produkti ir gatavi par gandrīz 90 procentiem, jāveic novērtējums un kādas mazas korekcijas,» stāsta A. Svarenieks. 

 Kopā ir deviņi produkti. A. Svarenieks informē, ka veidota daudzveidība, lai armijas cilvēki ēdienu varētu mainīt. «Ir gan asāki produkti, gan mūsu virtuvei atbilstoši. Galvenais, kas bija jāpanāk, lai ir kaloritāte un derīguma termiņš. Nākotnē pastāv uzdevums, lai derīguma termiņš tiktu pagarināts, bet tas ir papildus pētījums, pie tā nākotnē vēl strādās,» tā A. Svarenieks.

Receptēs pārsvarā tie ir otrie ēdieni, kas sastāvēs no dzīvnieku un augu izcelsmes produktiem. Tomēr galvenais uzņēmuma ieguvums esot gūtā pieredze un iespēja nākotnē piedāvāt līdzīgus produktus arī civilajam tirgus, tādus, kurus var izmantot ekskursijās un tūrisma pārgājienos.

Tikšanās laikā bija iespēja degustēt četrus produktus un iepazīties ar karavīru vērtējumu, kas tos bija izmēģinājuši. Pakās iepildītā produkcija bija glabājusies mēnesi, tāpēc vēl nevar droši pateikt, ka tā garšos tāpat arī pēc trīs gadiem, bet varēja spriest, ka glabājas labi. Jāpiekrīt, ka bija nepieciešams lielāks skaits recepšu, jo katram no degustētājiem bija ēdiens, kas garšoja ne visai, un cits, kas garšoja ļoti labi. Turklāt tas, kas vienam negaršoja, otram garšoja ļoti labi. Kā piemēru var minēt zirņu putru ar gaļu, ko nobaudīja arī žurnālists. Parasti šādas putras ne visai garšo un arī karavīru vērtējums nav augsts, bet šoreiz tas bija ļoti gards ēdiens. Toties negaršoja rīsi ar lasi, kas citiem šķita baudāms. Piedāvātos ēdienus pozitīvi novērtēja Artis Pabriks. Kopā ar A. Svarenieku abi diskutēja par lasi ar rīsiem. Baušķenieks norādīja, ka šajā ēdienā var izmantot arī vietējās zivis.

Tomēr karavīru mugursomās jaunie iepakojumi tā uzreiz nenonāks. Aizsardzības ministrija rīkos konkursu, kura uzvarētāji tad arī ražos šo produkciju. E. Raits novērtēja, ka pašlaik Latvijā neviens nav gatavs ražot šādu produkciju masveidā, un uzņēmējam, kurš uzvarēs konkursā, vajadzēs iepirkt jaunas iekārtas. A. Svarenieks gan atzina, ka SIA «Kronis» ir gatavs startēt konkursā un pat bez uzvaras jau ir plānots iepirkt jaunas iekārtas, lai palielinātu preču ražošanu mīkstajā iepakojumā un produkcijas sortimentu.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

valodiņa

"otrais ēdiens" - aizguvums no krievu valodas (vtaroje bļudo). Latviešiem tas ir pamatēdiens.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.03 08:52

Njā

Jā un nē. Šeit atkarīgs par ko iet runa, jeb par cik ēdienu maltīti iet runa.
Ierastais, protams, ir - uzkoda, pamatēdiens, deserts, bet ja ir runa, piemēram, par 5 ēdienu maltīti, tad tur būs pirmais, otrais utt.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.03 14:28

nu

jācer, ka skaudīgās ačteles un muteles godīgi ievēros karantīnu....

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.03 09:42

jautrais

Ak, nelaimīgie militāristi, viņi pat tuvu nenojauš ar ko sasaistās un ar ko tas var beigties. Atdot "bauskas biznesmeņiem" mazo pirkstiņu ir tas pats kas uzreiz ielīst labprātīgi anakondas vēderā.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.03 10:57

Lasītāja

Es gan atbalstu un turu īkšķi, lai Bauskas uzņēmums uzvar iepirkumā. Ja vietējiem uzņēmumiem iet labi, tad arī normālāk ir darbs un nodokļi.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.03 11:50

Es

To njā,runa neiet,bet runa ir par to un to..

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.03 18:14

KRISTĪNA

Galvenais uztura un veselības ziņā būtu nelietot sāli ,kurai ar Junkera (ES) 2014 gada regulu ,sāka pievienot pretsalipes vielu (E535,E536)-KALIOFERROCIANĪDU!
Šo viela ir antidots pie saindēšanas ar dzelzs preparatiem,attiecīgi atbrīvo mūsu ķermeni no hemoglobīna un eritrocītiem,izraisot mazasinīmu,anemiju un citas slimības!
Izredzētajai tautai (Jumkers,Levits,Dombrovskis) Latvijā (LSK) izplata sali bez šīs indes -košersali!
Cianīdi kaitīgi nervu sistēmai un smadzeņū darbibai!

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.04 12:22

Vietējās ziņas