Siltajās brīvdienās aicina apmeklēt Rundāles pils dārzu; uzplaukušas sīpolpuķes, reibina sakura, tuvojas magnoliju pilnzieds

Rundāles pils dārzs plaukst pavasara krāšņumā – uzziedējušas Holandes bosketā sastādītās sīpolpuķes – tulpes, narcises, hiacintes, kamāzijas, gaisā virmo salds un vilinošs krāšņo augu aromāts. Ikviens vēl līdz 30. aprīlim var pagūt franču dārzu aplūkot bez maksas, portālu informēja Rundāles pils muzeja pārstāve Ilze Kusiņa.

Jau otro gadu pēc kārtas ziedonis dabā ienācis ļoti straujiem soļiem. I. Kusiņa stāsta, ka vēl pirms pāris dienām vērojuši, kā tulpes sāk nogatavināt pumpurus ziedu atraisīšanai. Tad sekojis Lieldienu laiks, kad termometra stabiņš pakāpies līdz pat +20 grādu atzīmei, kas ziedus atvēris pirmajām tulpēm Holandes bosketā.

Šonedēļ uzziedējusi īpaša un jauna tulpju šķirne 'Mariss Jansons', kas nosaukta pasaulslavenā latviešu diriģenta Marisa Jansona vārdā. I. Kusiņa skaidro, ka šī tulpju šķirne ir Latvijas Republikas vēstniecības Nīderlandē dāvinājums Rundāles pils muzejam.  Oranžas krāsas liesmu apvītais dzeltenais tulpju zieds simbolizējot Marisa Jansona mākslinieciskās izpausmes būtību. Tulpes selekciju veicis latviešu selekcionārs Juris Egle (Grobiņa), bet tās audzētājs un reģistrētājs Nīderlandē ir Jans Penningss.

Rundāles pils muzeja dārzniece Ilzīte Enkmane atklāja, ka stādījumi papildināti arī ar jaunām hiacinšu šķirnēm. Koši dzeltenu un rozā hiacinšu ziedi rotājot Piknika laukumu un Holandes bosketu. Hiacinšu sīpolus muzejs saņēmis dāvinājumā no zemnieku saimniecības «Melnalkšņi».
Šosezon franču dārzā uzziedēs 103 tulpju šķirnes. Pavisam kopā pagājušā gada rudenī tikuši iestādīti aptuveni 11 000 tulpju sīpoli, lai jau šajā pavasarī krāšņie ziedi priecētu dārza apmeklētājus, pavēstīja I. Enkmane.

Bez tulpēm un hiacintēm Rundālē var apbrīnot arī dažādu šķirņu narcises un ziedošo sakuru, kura pārsteidz ar bagātīgo ziedu vainagu un reibinošo smaržu. Vairākos dārza bosketos ziedus lēnām atraisa arī elegantās magnolijas, kas jau drīzumā priecēs apmeklētājus ar savu pilnziedu.

Pagājušais gads, kā arī šis iesācies sauss bez nokrišņiem, kas neizbēgami ietekmējot jebkura auga un dārza krāšņumu kopumā. Šobrīd franču dārzā esošie košumkrūmi - bukši, hortenzijas, rozes u.c. augi regulāri tiekot laistīti, lai nodrošinātu atbilstošu augsnes mitrumu. Laistīšanai ūdens tiekot ņemts no pils dīķa.

Jautājot par rožu labsajūtu, Rundāles pils parka nodaļas galvenā speciāliste Dainuvīte Brūvere apstiprina, ka tās pārziemojušas ļoti labi. «Pēdējos gados cenšamies vairāk sasegt tās rozes, kas ziedus veido uz vecajiem dzinumiem – vīteņrozes un vēsturiskās rozes. Ziema nedaudz ir skārusi moderno rožu krūmus, bet jāsaka, ka tas lielu ļaunumu rozēm nenodara, jo jebkurā gadījumā modernās rozes nākas nedaudz apgriezt. Apgriežot vecos rožu zarus, tās sāk dzīt jaunus dzinumus, uz kuriem rožu ziedēšanas laikā varam redzēt veselīgākus un lielākus ziedus,» skaidro D. Brūvere.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas