Situācija tūrismā prasa mācīties sadzīvot ar «Covid-19» 11

Nav noslēpums, ka viena no nozarēm, ko Covid-19 pandēmija ietekmējusi visai pamatīgi, ir tūrisms. Pagājušajā gadā kopējais nakšņojošo mūspuses četru novadu viesu skaits samazinājies teju uz pusi, kas ir zemākais rādītājs pēdējo desmit gadu laikā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Pasaules tūrisma organizāciju novērotā tendence, ka izteiktāka kļūst viesu distancēšanās, ir aktuāla arī mūsu valstī. Tiek pieļauts, ka ieguvēji būs mazie tūrisma uzņēmēji, jo spēj nodrošināt nelielo cilvēku plūsmu. Iespējams, cietīs tie, kas bija orientēti uz lielām masām, kam lielākie peļņas avoti bija grupu pasākumi vai ekskursijas.

Patlaban tirgū dominē individuālie tūristi, galvenokārt ģimenes. Pārsvarā un arvien vairāk ļaudis ceļošanai izvēlas privāto transportu, tādēļ tūrismu var atdzīvināt, liekot akcentu uz piedāvājumu ģimenēm un mazām draugu grupiņām – izstrādāt iespējas tieši šāda veida mērķa grupām, pārliecināta ir kāda Bauskas viesu nama saimniece.

Ņemot vērā prognozējamās tendences, ka katram tiek veltīta individuāla pieeja, jārēķinoties, ka celsies pakalpojumu maksa. Būs jāsaprot atšķirība – masu vai individuālais tūrisms. Jāmaksā par to, ka vari izbaudīt tikai tev īpaši veidotu piedāvājumu. Tāpat tūristiem arvien svarīgāka kļūst naktsmītņu tīrība un atbilstība standartiem, sanitārām prasībām, paredzams, ka mazāk cilvēku izvēlēsies zemāka līmeņa iespējas.

Bauskas tūrisma un informācijas centra vadītāja (TIC) Inese Turkupole-Zilpure stāsta, ka pēdējā laikā tūrismā ienākuši jauni spēlētāji, kas mēģina atrast savu vietu. «Tas ir ļoti labi. Viņi grib būt uzņēmēji, spēj būt daudzpusīgi. Tie arī izdzīvos, kas domās, kā piesaistīt tūristus, kā papildināt pakalpojumu klāstu un kā par sevi informēt. Tie, kas ir aktīvi, domā un strādā, redz, ka tas atmaksājas. Labs un kvalitatīvs pakalpojums tiek novērtēts. Cilvēki ir nosēdējušies mājās un grib atpūsties, kaut kur izbraucot,» pauž I. Turkupole-Zilpure.

Viņa pastāstīja, ka vismaz reizi nedēļā TIC darbinieki zvana visiem ēdinātājiem un noskaidro, kāda ir situācija. «Aizvien vairāk uzņēmēju pieņem lēmumu par dīkstāvi,» pauž vadītāja. Tomēr krīze rosinājusi jauniem piedāvājumiem atpūtas jomā, situācija prasa mācīties sadzīvot ar «Covid-19».
Bauskas TIC veido datubāzi par slēpošanas vietām. Pārsvarā slēpo vietējie, bet arī rīdzinieki interesējas. Vienīgā problēma – slēpošanas inventāru nepiedāvā nedz uzņēmēji, nedz pašvaldība. Attiecīgi brauc tikai tie, kas slēpošanas inventāru ņem līdzi paši.

«Skaistkalnes lauku sieviešu biedrība, izmantojot lauku partnerības projektus, iepirka aktīvās atpūtas inventāru vietējiem iedzīvotājiem – 15 velosipēdus, slidas un slēpes. Ziemas pirmajā nedēļā vietējie paņēma visas slēpes, lai slēpotu pa apkārtni. Līdzīgu projektu kāda biedrība varētu īstenot arī Bauskā,» atzīst I. Turkupole-Zilpure. No uzņēmējdarbības viedokļa slēpošanas inventāra iegāde, ņemot vērā pēdējās ziemas, būtu riskants ieguldījums.

Šajā laikā aktīvi strādā viesnīcas. «Mērķtiecīgi darbojas un klientus piesaista «Rožmalas», «Miķelis» un «Rija Bauska hotel». Daži klienti vēlas baudīt nakti ārpus mājām. Situācija tomēr nav priecīga, bet tiem, kas darbojas, rezultāts ir,» uzsver Bauskas TIC vadītāja. Iedzīvotāji apmeklē arī Ausekļu dzirnavas Vecumnieku novada Bārbeles pagastā – brīvdabas muzejā tagad var baudīt kolekciju ārpus telpām. Uzslavu pelnījuši arī svitenieki, kas sagādājuši iespēju skatīt gleznas brīvā dabā.

Bauskas TIC vadītāja Inese Turkupole-Zilpure aicina ikvienu uzņēmēju, kam ir piedāvājums tūrisma, atpūtas, viesmīlības, izklaides vai labsajūtas jomā, pieteikties Tūrisma informācijas centrā, lai  uzņēmēja pakalpojumu var iekļaut datubāzē.

«Aicinu reģistrēties TIC datubāzē. Pieteikties var arī tie, kas «Airbnb» datubāzē tūristiem izīrē dzīvokļus. Tā var iegūt vairāk klientu, lielāku popularitāti. Apmeklētāji jautā, kur palikt, ko apskatīt, kur paēst. Varam dot arī padomus, ieteikt projektus. TIC datubāze sniedz daudz priekšrocību. Tā veidojas mūsu novada uzņēmēju kopiena. Jābūt reģistrētam vismaz kā individuālajam komersantam – uzņēmējdarbībai jābūt reģistrētai,» stāsta Bauskas TIC vadītāja.

Tūrisma informācijas centrs palīdz izplatīt informāciju, tajā iekļauti uzņēmēji, kam jau ilgāku laiku ir  savs bizness. «Piemēram, atkal aktivizējušies «Green Road Trips», kas piedāvā ekskursijas ar kvadracikliem pa Vecumnieku pusi. Redzam, ka pieprasīti ir «Pakur» karstie kubli – arī aktuāli pirms Valentīna dienas. Kopš janvāra nākuši klāt jauni uzņēmēji: pirts «Lodēni» netālu no Plūdoņa muzeja, Vecumniekos – «Sidrabceramics». Keramiķe Santa Rocēna strādā jau ilgāku laiku, bet pieteicās tagad. Aizvadītajā gadā tika atvērta «My paradise» ēstuve Bērzkalnos. Arī šajā trakajā laikā cilvēki uzdrīkstas kļūt par uzņēmējiem. Ir zināms, ka top liels un apjomīgs viesu nams, ko atvērs tikai vasarā,» stāsta I. Turkupole-Zilpure.

Pievieno komentāru

Komentāri 11

zaļais

Pie velna visu tūrisma nozari.Bija jau pārlieku uzpūsta kā tāds negausīgs burbulis.

pirms mēneša, 2021.02.18 10:33

simone

Šveice galvenokārt pelna naudu ar ražošanu, pēc tam ar augļošanu un tikai pēc tam ar tūrismu. Latvija grib pelnīt galvenokārt ar tūrismu, protams, jo ir ko piedāvāt.

pirms mēneša, 2021.02.18 14:28

precīzi

Latvija kā Trešās pasaules valsts, kam nekā cita nav kā tikai "uzpūsts" kaut kas tūrismā (protams, bez klasiskām tūrisma pērlēm, kādu, jāatzīst, ir ne mazums) un Latvijas TIC-i to tik vien dara, kā presē vietējos šīs nozares pārstāvjus, ka visu laiku vajag ko jaunu, jaunu un jaunu!!!!

pirms mēneša, 2021.02.18 17:41

bums

ar tūrisma starpniecību, ne tūrismu kā dādu. Tie ir starpnieku kantori kas par atsevišķu uzcenojumu visu kārto pēdiņās!

pirms mēneša, 2021.02.18 17:54

plenn

smuka, nomierinoša bilde rakstam, kaa meditācija.

pirms mēneša, 2021.02.18 16:35

UAE

Emirātos tūrisms nav apstājies , viensīcas līdzšinējās cenās, savāks visu pasaules naudu, tā lūk. Sūdu zemē Latvijā tik viss slikti!

pirms mēneša, 2021.02.18 17:56

Šeihs

Brauc podus tīrīt vai harēmā pievienoties. Kalpa dvēselēm, vai "kur nauda tur dzimtene" jefiņiem vienmēr būs par ko čīkstēt.

pirms mēneša, 2021.02.18 18:40

UAE

Latvijā ar katru dienu viss sliktāk un sliktāk. Un tādu nabagu valsteli, kur dzīves līmenis pielīdzināms Āfrikai, covid iespaido pamatīgi. Bardaks. Kariņš nevar sakārtot valsti. Bet Emirātos, Šveicē - tikpat kā neko nav iespaidojis. Lūk!!!

pirms mēneša, 2021.02.19 23:36

jp

atraduši kam jautāt , TIC vadītājai !!! smiekli nāk ! baigā speciāliste!

pirms mēneša, 2021.02.19 21:20

Naivulis

Atbildu UAE.
Draugs, ir pavisam slikti!
Vai esi redzējis pasaules karti un zini, kur atrodas tavi pieminētie Emirāti un apsolītā paradīze? Tad pasēdi un paklusē, jo tev nav lemts kā šeiha pēctecim piedzimt. Tāpat kā mums pārējiem, rietumniekiem. Bet karti, lūdzu, papēti gan!

pirms mēneša, 2021.02.23 21:08

Vietējās ziņas