Skaistkalnes vidusskolai ir savs pulkstenis 20

Vecumnieku novada Skaistkalnes vidusskolas fasādi kopš otrdienas, 7. aprīļa, rotā pulkstenis. Tas atrodas apaļajā nišā virs ieejas ēkā, kur savulaik bijis piestiprināts Šēnbergas muižas kungu mājas agrāko saimnieku Korfu dzimtas ģerbonis.

«Parasti esmu nosvērts, bet šodien gan nevaru valdīt emocijas. Skatos – viens piebrauc pie skolas un fotografē, pēc brīža jau kāds cits ierodas un pēta… Nebijis notikums! Jūtos gandarīts,» «Bauskas Dzīvei» atklāj Māris Āķis, Skaistkalnes vidusskolas saimniecības pārzinis.

Ideja par nepieciešamību izgatavot skolai fasādes pulksteni radusies pērn septembrī, kad absolventi pulcējušies Skaistkalnes vidusskolas 65 gadu un skolas 160 gadu jubilejas salidojumā. Vairāk nekā pusgads bija vajadzīgs, lai ieceri īstenotu.

Uzrakstīt novada domei pieprasījumu, lai piešķir finansējumu, bijis pats vienkāršākais šajā procesā. Vairāku mēnešu garumā ritēja neatlaidīgs darbs pie laika rituma vēstneša skiču veidošanas. Tapa vairāki desmiti variantu – ap 40, precizē M. Āķis, kurš bija uzņēmies vadīt pulksteņa maketa izstrādi. «Krājās papīri un zīmējumi, mainījās ciparnīcas veidojums, krāsu toņi un risinājumi, līdz nonācām pie īstā,» teic skaistkalnietis, skolas 1980. gada absolvents.

«Šāds laikrādis ar Skaistkalnes pagasta simboliku ir tikai vienā eksemplārā. Tas ir unikāls, darināts pēc mūsu pašu izlolota maketa. Romiešu ciparnīcas diametrs ir 57 centimetri, tās vidū ir Korfu dzimtas ģerboņa fragments, stundu un minūšu rādītāju smailes veidotas stilizēta lilijas zieda formā,» pulksteni raksturo M. Āķis. To izgatavojuši uzņēmuma SIA «Laika stils» meistari, kuru darbi skatāmi daudzviet, piemēram, Pēterbaznīcas tornī Rīgā, Bauskas Rātsnama tornī; arī slavenais «Laimas» pulkstenis galvaspilsētā ir viņu darināts.
Fasādes pulksteņa izgatavošana izmaksājusi 2000 eiro. «Pašvaldība piešķīra papildu finansējumu – 1500 eiro, bet 500 eiro radām skolas budžetā,» atklāj Svetlana Vāverniece, Skaistkalnes vidusskolas direktore. Viņa teic, ka laikrādim esot Šveices pulksteņa precizitāte, vakara mijkrēslī tas skaisti izgaismojas, taču pats svarīgākais, ka iecere īstenota, dizainā saglabājot pagasta identitāti, jo pat ceijeru formā ietverts lilijas zieda atveids.

Ierīce piestiprināta un laika skaitīšana «palaista» pašu spēkiem bez aizķeršanās. Pirms tam vairākkārt pulkstenis vadāts no Rīgas šurpu turpu, lai pielāgotu vietai.

«Uzņēmāmies pieslēgt elektrību, vadības staciju. Pulksteņa ciparnīca naktī ir labi saskatāma, minūtes un stundas tas skaita precīzi – mēnesī varot atpalikt vien par trim sekundēm, lai gan ierīce regulāri pieslēdzas pie satelīta un koriģējas,» teic M. Āķis. Vienu detaļu – stīpu, kas ieskauj laikrādi, – izgatavojis viņa dēls Matīss, Skaistkalnes vidusskolas 2017. gada absolvents.

«Pulkstenis pie skolas ēkas – tā ir paliekoša vērtība un vienlaikus arī it kā sīkums, taču šajā laikā, kad ļaudis dzīvo neziņā par rītdienu, tam ir arī simboliska nozīme. Iespējams, laikrāža klātbūtne cilvēkiem ļaus justies drošākiem par nākotni, jo stundas un minūtes tiek skaitītas, tātad – dzīve nav apstājusies un laiks rit uz priekšu. Pašlaik emocijas ir ļoti sakāpinātas, jo tik trauksmaina situācija valstī nav pieredzēta vairākas desmitgades, taču – ir jādzīvo, lai vēl daudzas paaudzes varētu teikt: «Satiksimies pie skolas, pie sava pulksteņa!»» pārdomās dalās M. Āķis.

Izglītības iestādes vadība teic paldies ikvienam – skolotājiem, saimnieciskajam personālam, pagasta iedzīvotājiem – par atsaucību, padomu un praktisku iesaistīšanos idejas īstenošanā, jo bez atbalsta to nebūtu iespējams īstenot.

Pievieno komentāru

Komentāri 20

eiva

Rezultāts varbūt arī labs, bet naudas izsaimniekošana totāla. Normāls saimnieks to izdarītu par 10%

pirms gada, 2020.04.09 12:10

Iva

Ļoti laba ideja! eiva - domāju, ka nekāda lielā nauda nav iztērēta, ko šobrīd var nopirkt par € 2000?

pirms gada, 2020.04.09 21:34

Jā, ko?

Piemēram, ap 3000 maizes klaipiņu vai vēl tīri normāli braucamu kompaktklases mašīnīti

pirms gada, 2020.04.09 22:10

eiva

Attālinātai mācīšanai 20 telefonus mazturīgiem. Un tas pulkstenis vēl 100 gadus var pagaidīt. Lai deputāts saimnieks noņem šlipsi un pastrādā ar rokām un galvu.

pirms gada, 2020.04.10 12:18

Krokodils Gena

Par gaumi nestrīdoties, taču šis nu gan reiz ir vāks! Īsts bezgaumības kalngals. Galu galā dizainēšanā ieslēgusies visa sādža. Un arī no saprātīgas līdzekļu izmantošanas viedokļa tas ir vāks kvadrātā. Paskatījos netā. Normāls āra pulkstenis pat ar termometru un higrometru maksā ap 50 - 75 EUR. Protams, bez kropliem cejieriem un lilijas, kuras fonā to, cik pulkstens rāda, lāgā nevar saskatīt. Un Korfiem kāds pajautāja, vai viņi priecājas, ka viņu ģerboni kāds šādi ķēmo? Par lietderību un vajadzību apgaismot naktī vispār smiekli nāk. Katram kabatā telefons ar vienmēr izgaismotu pulksteni. Nu, ko? Nauda izmētāta, neglītenis piekārts, tauta starā! Visi laimīgi!!!

pirms gada, 2020.04.09 22:28

re

Netā ir vēl ārā variants ar hronometru un distances vadību par 97 eiro. Tikai tagad sakarā ar krīzi piegāde no ķīnas būs ilgāka, bet nauda būtu sataupīta !!!

pirms gada, 2020.04.09 22:55

Krokodilam

Nožēlojams komentārs. Varbūt par 1 EUR arī ir kāds pulkstenis kādā made in china saitā? Tas ir sirdsdarbs, piederības zīme, emocijas nevis tikai kaut kāds priekšmets, kas rāda laiku, bet ciniķiem to nesaprast.

pirms gada, 2020.04.09 23:53

Genādijs Krokodilam

Mums ir atšķirīgi uzskati par cinismu. Tas, kas sadarīts ar to fasādi, lūk, tas ir īsts cinisma kalngals. Bet jums jau to nesaprast, lielajiem sirdsdarba veicējiem, tautas daiļamata meistariem!

pirms gada, 2020.04.10 11:01

Zaķis

Arī pienotavas fasāde sa***a ........

pirms gada, 2020.04.10 13:17

Vera

Vai kāds vispār domā un skatās, kā savstarpēji lietas kopā sader un izskatās!? Šobrīd liekas, ka kopskats nevienu īsti neinteresē. Galvenais, ka izdevās pašu izfantazētu pulksteni izbīdīt cauri un "piķi" tam vēl dabūt. Vai tiešām senu muižas fasādi var aplipināt un apkarināt ar visādām modernām figņām!? Bezgaumība! Nekā citādi to nevar nosaukt. Un par ko sentiments un asaras!? Skolai pilnīgi noteikti ir daudz nepieciešamākas lietas, kurām varēja izmantot līdzekļus!!! Kādreiz centās skolā atjaunot vēsturiskās muižas lietas, bet tagad izskatās, ka visu vajag tik modernizēt. Kā tad ar senām vērtībām un cieņu pret tām!?

pirms gada, 2020.04.10 00:00

stila vienotība

Labi saskan ar plastmasas logu rāmjiem. Par visu padomāts

pirms gada, 2020.04.10 11:08

hi hi

Tāds sienas pulkstenis IKEA par 21 eiriku bez baterijām.

pirms gada, 2020.04.10 09:07

Absolvente

PALDIES, ļoti patīk, vasarā aizbraukšu apskatīt!

pirms gada, 2020.04.10 09:37

Kapteinim Āķim

Varbūt var nopublicēt visu 40 skaistumkonkursa dalībnieku bildes. Lai pateicīgā tauta var novērtēt visus "laika rituma vēstnešus". Varbūt vēl kādu pārīti var pie baznīca torņa piekārt?

pirms gada, 2020.04.10 11:07

Visiem

Man liekas, ka te gandrīz visiem vajag psihologa palīdzību. Slimie... Tik negatīvi un pesimistiski noskaņoti...... Tuvojas taču Lieldienas! Būsim priecīgi un labestīgi! Uztversim šo laiku pozitīvi!

pirms gada, 2020.04.10 19:24

Veselajam

Vienīgie, kam te vajag psihologa palīdzību, ir tie pulksteņa taisītāji un slavētāji. Un negācija ir tikai par vienu. Par to, ka muļķīgā veidā izmētāti līdzekļi, kurus varēja izmantot daudz lietderīgāk. Un te nav runa tikai par populistiskiem maizes kukulīšiem vai maznodrošināto atbalstu, bet kaut vai par saprātīgu ieguldījumu tai pašā skaistajā muižas mājā.

pirms gada, 2020.04.10 21:16

Līze

Nauda tiek téréta bezgalīgi , kas ir labâk, grūti spriest! Reizém mazturīgajiem ir tádi telefoni, ka tie, kas strâdá un pelna, nobál! Vismaz pulkstenis ir visiem redzams un tas nav nevienam kabatá!

pirms gada, 2020.04.12 21:29

Žanis

Tur jau tā bēda, ka visiem redzams. Izsmiekls.

pirms gada, 2020.04.14 10:05

Nesaprotu

Kur skatās pieminekļu sargi? Vai viņi šādu marasmu saskaņoja?

pirms gada, 2020.04.14 21:18

Vietējās ziņas