Skatuvi rībina Bauskas un Rundāles novada dejotāji 6

Saistībā ar XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, kas notiks no 6. līdz 12. jūlijam Rīgā, Bauskas un Rundāles novada izglītības un kultūras iestāžu tautas deju kolektīvi 4. martā pulcējās Īslīces kultūras namā uz pirmo republikas skati, kas palīdzēs izraudzīties tos deju kolektīvus, kuri būs spējīgi godam sevi parādīt XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos.

Sniegumu lūkoja XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tautas deju lielkoncerta «Saule vija zelta rotu» repertuāra apguves un dalībnieku atlases skašu vērtēšanas komisija. Tās priekšsēdētājs Jānis Purviņš – horeogrāfs, XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tautas deju lielkoncerta «Saule vija zelta rotu» (turpmāk – SVZR) virsvadītājs, Laureātu koncerta mākslinieciskais vadītājs. Vērtēšanas komisijas locekļi: Dagmāra Bārbale – horeogrāfe, XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tautas deju lielkoncerta SVZR virsvadītāja un horeogrāfe inscenētāja, deju skolas «Dzirnas» pedagoģe; Iluta Mistre – horeogrāfe, XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tautas deju lielkoncerta SVZR virsvadītāja, Lielvārdes deju kolektīva «Pūpolītis» vadītāja; Zanda Mūrniece – horeogrāfe, Valsts izglītības satura centra vecākā referente, XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tautas deju lielkoncerta SVZR virsvadītāja, Dziesmu un deju svētku padomes locekle; Inga Pulmane – horeogrāfe, XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tautas deju lielkoncerta SVZR mākslinieciskās vadītājas asistente un virsvadītāja, deju ansambļa «Teiksmiņa» vadītāja. Darbojās arī tehniskā sekretāre Elīna Ķersele un «draudzīgā novērotāja» horeogrāfe Ilze Mažāne. Priekšnesumus brīnišķā balss tembrā, tāpat kā priekšskatē, pieteica ar skaidru dikciju apveltītā Vendija Volosovska, Bauskas Valsts ģimnāzijas 7.b klases skolniece, pulciņa «Bauskas dārgumu meklētāji» dalībniece.

Īslīces kultūras nama zālē notika liela rosība, ieradušies bija ne tikai dejotāji, bet arī daudz atbalstītāju. Tā «radu tante» Inese Zvejniece bija «uzprasījusies» «Odziņas» dejotājam Albertam Zvejniekam līdzi. «Nav slikti izkustēties no mājas,» teic kundze. Savukārt Laura un Guntars Kanašķi bija pārkārtojuši savu darba grafiku, lai varētu atbalstīt meitu Amēliju, kas jau no četru gadu vecuma danco «Mēmelītē», turklāt meitene neiet piespiedu kārtā, bet ir sapnis tikt uz Dziesmu svētkiem. Arī trīsgadīgā māsa Elza jau protot deju soļus, jo mājās dancojot Amēlijai līdzi.

Daudz emociju arī deju pedagogiem. «Grūtākais ir dzīvot līdzi, kad visi jau uz skatuves, tad neko vairs nevar līdzēt. Savukārt patīkamākais darbā ir redzēt augļus,» stāsta Arvils Noviks, Īslīces kultūras nama jauniešu deju kolektīva «Līdums» vadītājs, kas dejas lieliem un maziem māca 12 gadus.
«Čimaru, čamaru» pievērsa skatītāju uzmanību ar raksturu, degsmi, dancotāji attēloja, kā pirmoreiz pavasarī laiž ganībās Zīmaļu, Raibaļu un mazo Pērsi un rumulējas. Temperamentīga deja ir arī «Paunu kule» , kurā meistarīgi dancotāji pat ritentiņu uz skatuves pamanījās mest. Šī deja «iekustināja» pat žūriju, un tā vienreiz aplaudēja.

Kad deju soļi un mūzika noklusuši, iestājās nozīmīgs mirklis, kad žūrija devās apspriesties. Uzstāšanās beigusies, bet raizes zālē turpinās. Nevar droši zināt, kā sniegums būs paticis komisijai.

Atgriežoties vērtēšanas komisijas priekšsēdētājs Jānis Purviņš sacīja: «Jūs pirmie iesākāt skašu maratonu Latvijā. Mazās kājiņas ir sparīgas, tas nespēj atstāt vienaldzīgu. Katrs vadītājs tikai pats zina, cik daudz pūļu un sviedru ielikts, lai taptu priekšnesums. Kamēr dejos bērni, dejos jaunieši, būs vidējās paaudzes kolektīvi, un būs Dziesmu svētki. Kamēr būs Dziesmu un deju svētki, būs latviešu valoda. Paldies skolotājiem, vecākiem!» Tad tika pasniegti diplomi par iegūto pakāpi.
Vēl nav zināms, cik kolektīvi tiks uz lielajiem svētkiem. Dalībnieki tiks paziņoti 12. maijā. «Lai bērni dzīvo dzīvi kopā ar deju! Dejas ceļš nebeigsies tikai svētkos. Viņi ir izdarījuši pareizo izvēli,» pauda Z. Mūrniece.

Komisija secināja, ka skates ir sākušās ar ļoti fantastisku enerģiju. Arī Ligita Irbīte, Bauskas un Rundāles novada skolu tautas deju kolektīvu virsvadītāja, secināja: «Esam uzlikuši augstu latiņu, bērni un skolotāji priecīgi.»

Par skati vairāk lasiet «Bauskas Dzīves» 6. marta numurā.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

tas nu tā

Skatuvi rībina- nu riktīgi smagsvari pa to skatuvi ņemas , skolniekiem gan nevajadzētu tā rībināt, īsti dejotāji dejo viegli.

pirms gada, 2020.03.05 19:35

Deja

Izskatās, ka svētki ir domāti tikai pilsētas skolu skolēniem. To jau pierādīja priekšskate. Žēl, ka netiek novērtēts darbs, kas ir ieguldīts mazajās skoliņās, kur dejo gandrīz visi bērni.

pirms gada, 2020.03.05 20:01

Diemžēl

Piekrītu mazās skolas atšuj - un nevarētu teikt ka mazās skolas nodejoja sliktāk par pilsētas ...

pirms gada, 2020.03.05 23:12

Kuras

Piedalijās Islīces, Codes, Vecsaules, Mežotnes, Pilsrundāles, Uzvaras skolu kolektīvi,
Es nedomāju ka tie ir tikai pilsētas skolu sklēni..

pirms gada, 2020.03.06 21:39

Nezinu

Tā nu nemaz nav, skatē piedalījās arī deju kolektīvi, kuriem nav nekādu saistību ar lielo pilsētu skolām un ieguva augstākos vērtējumus.

pirms gada, 2020.03.07 15:51

....

Nu re, viss smagais darbs priekš kaķiem! Svētki nebūs, tas ir 100 punktu! Rāpsimies 3 gadus no ekonomiskās krīzes pēc Coronas ārā ...

pirms gada, 2020.03.27 22:10

Vietējās ziņas