Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Skolēni lasa un izdzied Ziedoņa Purva dzeju 1

Skandējot novadnieka Ziedoņa Purva vārsmas Bauskas novada skolu 9. – 12. klases audzēkņi pieminēja dzejnieku 90. gadu jubilejā. Sarīkojums notika 16. oktobrī  Īslīces vidusskolā.

Norises scenāriju bija sagatavojušas Īslīces vidusskolas  skolotājas Vaira Dundure, Ineta Rozentāle un direktores vietniece Irina Vargušenko. Ziedonis Purvs dzimis, audzis, mācījies un ilgu laiku strādājis Bauskas pusē, tāpēc jauniešiem der zināt viņa dzīves gaitas.

Apkārtējo lauku un rudens iekrāsoto lapu romantika Bauskas Valsts ģimnāzijas, Uzvaras un Īslīces vidusskolas un Mežotnes internātvidusskolas skolēnus dzejnieka pasaulē sagaidīja «atplestām rokām».

 Īslīces vidusskolā bija izveidotas četras pieturvietas. Pirmā no tām – skolas muzejā. Ziedonis Purvs ir bijis ne tikai literāts, arī skolotājs, diriģents, arī zīmētājs, vairākas skaistas lomas  nospēlējis Bauskas tautas teātrī, vadījis korus, stāstīja muzejpedagoģe Velta Balode.

Viņa pieminēja, ka dzejnieks,  pretēji daudzviet publicētajam, nācis pasaulē nevis mājās «Purvi», puskilometra attālumā no skolas, bet īstenībā tas noticis uz Mūsas tilta, kad dzemdētāja zirga vilktā pajūgā bija ceļā uz slimnīcu. Ziedoņa vecāku – jaunsaimnieku Katrīnas un Rūdolfa katra diena bijusi steigas piesātināta.

Liecības par Ziedoņa Purva dzīvi atrodamas ne tikai Latvijā, bet arī Kanādas pilsētā Toronto, kurp kara gados bēgļu gaitās nokļuvis dzejnieka brālis.
 
Otrajā pieturvietā skolēnus sagaidīja skolotāja Laima Oburune ar Labo darbu nedēļas uzdevumu. Pēc tankas – japāņu dzejas senas formas – rindu izlasīšanas, jaunieši uz koka pamatnes ar eļļas krāsām izpauda pirmās emocijas – tās bija asteres, dzērvju kāsis, magones un pīpeņu pļava, mākoņi un ozols ar dzejas zīlēm, no kurām var tapt vārsma. «Šie gleznojumi papildinās mūsu «zaļo klasi», ko ārā izveidojuši skolēni ar vecāku un pedagogu palīdzību,» teic I. Vargušenko.

Trešajā pieturvietā jaunieši tikās ar Īslīces vidusskolas 11. klases skolnieci Viktoriju Agejevu. Viņa prezentēja savu zinātnisko darbu valodniecībā, kurā pētījusi poētismus Z. Purva dzejā. Analizējot krājumu «Attieksme», kurā ir 206 dzejoļi, meitene nonākusi pie atziņas, ka mūsu novadnieka dzeja ir ļoti bagāta ar poētismiem, tas palīdz vizualizēt lasīto un neļauj dzejoli tik ātri aizmirst.

Pēdējā pieturvieta bija radošā darbnīca «Dzeja un mūzika», ko vadīja vēstures skolotājs Aigars Urtāns. Viņš stāstīja par dziesmām, kas sarakstītas ar Ziedoņa Purva dzeju.

Kopumā ir radītas 82 dziesmas. Lielāko daļu no tām komponējis maestro Raimonds Pauls. Viņa dziesmu «Tev, mana labā!» dziedāja skolēni pedagoga A. Urtāna akordeona spēles pavadījumā. Saietā skanēja arī daudzu mācību iestāžu absolventu iecienītā «Veltījums skolai», ko radījis Ģederts Ramans, kurš arī ir mūsu novadnieks. Katras skolas pārstāvis lasīja Ziedoņa Purva dzeju, kura skanēja ļoti mūsdienīgi.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

dalībniece

"Atklāt pasauli sevī un sevi šajā pasaulē."(Ziedonis Purvs)
Literārajā pēcpusdienā patiešām bija jauki- radoši, emocionāli, sirsnīgi, daudzkrāsaini. Paldies Īslīces skolēniem un skolotājiem par to, ka atceras un godina savus novadniekus.

pirms 6 gadiem, 2013.10.17 22:22

Vietējās ziņas