Skolēni vēlas strādāt; darba vietu varētu būt vairāk

No nākamās nedēļas skolēni, kas izmantojuši Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) piedāvāto iespēju strādāt vasarā, varēs sākt darba gaitas. Šo iespēju var izmantot vienu mēnesi. Šogad skolēni bijuši īpaši aktīvi – pamatsastāva vietas Bauskas NVA filiālē aizpildījuši nepilnās divās dienās, laikrakstu informēja NVA Bauskas filiāles nodarbinātības aģente Liene Aņūne.
 
Speciāliste atklāja, ka Bauskas filiālei iedalītas 89 atbalstītās darba vietas, 89 skolēni reģistrēti rezervistos. NVA, cerot uz papildu finansējumu, joprojām turpina pieņemt darba devēju pieteikumus dalībai skolēnu nodarbinātības pasākumā vasaras brīvlaikā. Patlaban 15 darba devēji pieteikuši 97 darba vietas. L. Aņūne stāsta, ka darba devēju vidū ir arī pašvaldības, vairums darba devēju skolēnu nodarbinātības pasākumā iesaistījās arī pērn.

«Skolēnu interese ir necerēti augsta, piedāvājums nesedz pieprasījumu. Visaktīvāk darbu meklē 15 un 16 gadus veci pusaudži. Ja apstiprinās papildu finansējumu, iespējams, atvērsim arī papildu reģistrēšanos skolēniem,» plānoto ieskicē L. Aņūne.

Skolēniem piedāvāts strādāt tādās profesijās kā pārdevēja palīgs, arhivārs, sētnieks, pedagoga palīgs, viesmīlis, izstāžu un ekspozīciju zāļu uzraugs, palīgstrādnieks un citās.

Rundāles pils muzejs jau vairākus gadus sadarbojas ar Nodarbinātības valsts aģentūru, vasaras mēnešos realizējot skolēnu nodarbinātības projektu. Šīs būs jau otrais gads, kad pēc ilgāka pārtraukuma atsākta iepriekšējā sadarbība.

«Pieredze, sadarbojoties ar skolēniem, protams, bijusi dažāda, lielākoties var teikt, ka tā ir veiksmīga. Skolēni ir čakli, rūpīgi, uzticētos pienākumus veic ar lielu atbildību,» stāsta Rundāles pils muzeja apmeklētāju apkalpošanas nodaļas vadītāja Inga Ripa. Jūnijā, jūlijā un augustā muzejs plāno nodarbināt 15 skolēnus. I. Ripa atklāja, ka ik mēnesi pieci skolēni strādās muzejā par eksponātu uzraugiem.

Uzņēmums «Maxima Latvija» veikalā Iecavā šovasar iecerējis nodarbināt piecus skolēnus. Uzņēmuma komunikācijas vadītājs Jānis Beseris stāsta – apstiprināts, ka jūnijā strādās viens skolēns, bet jūlijā darbs būs diviem, tikpat skolēnu nodarbinās arī augustā. «Bauskas veikalos šogad vakances skolēniem nepiedāvājām, papildu palīdzīgas rokas nav nepieciešamas,» skaidro J. Beseris.

Viņš apstiprina, ka cilvēkiem nepieciešama atšķirīga pieeja un laiks, un šis ir labs veids jauniešu un potenciālo darbinieku izglītošanai. Pēc NVA programmas «Maxima Latvija» var noslēgt līgumu ar skolēnu par tālāku darbu. «Maxima Latvija» šajā NVA nodarbinātības programmā iesaistījās arī pērn.

NVA pārstāve L. Aņūne precizē, ka vasaras nodarbinātības pasākums domāts 15 – 20 gadus veciem skolēniem, kas iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. Īstenojot šo pasākumu, iecerēts veicināt skolēnu nodarbinātību vasaras brīvlaikā valsts līdzfinansētās darba vietās, nodrošinot viņiem iespēju iegūt darba prasmes, iemaņas un pieredzi.

Darba devējs ar skolēnu slēgs darba līgumu uz NVA norādīto skolēna nodarbinātības laiku un nodrošinās darba vadītāju, kas palīdzēs apgūt darbam nepieciešamās prasmes un iemaņas.

Darba devējs no NVA saņems dotāciju skolēna ikmēneša darba algai 50% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, otru pusi algas skolēnam maksās darba devējs pats. Darba devējam par nodarbināto skolēnu jāmaksā arī darba devēja un darba ņēmēja nodoklis.

NVA nodrošinās dotāciju ikmēneša darba algai skolēna darba vadītājam. Par desmit skolēnu darba vadīšanu dotācijas apmērs ir vienas valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā, attiecīgi dotācijas apmērs par viena skolēna darba vadīšanu ir viena desmitdaļa no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Par viena skolēna nodarbināšanu darba devējs saņems 180 eiro skolēna darba algai un 36 eiro skolēna darba vadītāja algai pirms nodokļu nomaksas. NVA arī apdrošinās skolēnus iespējamiem nelaimes gadījumiem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas