Skolēnu darbs vasarā joprojām ir populārs

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) skolēniem vasaras brīvlaikā piedāvā vienu mēnesi strādāt un nopelnīt «kabatas naudu». Par darbu viņi var saņemt vismaz valstī noteikto minimālo mēnešalgu – 430 eiro. NVA rīkotajā pasākumā «Nodarbinātības pasākumi vasaras brīvlaikā personām, kuras iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs» šogad NVA Bauskas nodaļā pieteikušies 298 skolēni, informē nodarbinātības organizatore Diāna Dēliņa.

Lai iesaistītos vasaras darbā, strādātgribētājam jābūt vismaz 15 – 20 gadu vecam, jāmācās un nākamgad jāturpina mācības vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs.

Šogad Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku novadā skolēnu darbā aicina 22 darba devēji, piedāvājot 197 darbavietas. Valsts šī pasākuma īstenošanai NVA Bauskas filiālei piešķīrusi 50 974 eiro.

«Valsts atbalsta darba devējus un sedz pusi no skolēna minimālās darba algas,» atklāj D. Dēliņa. Lai darba devēji jau martā varētu pieteikties šim pasākumam, uzņēmums nedrīkst būt ar parādsaistībām, nevar būt maksātnespēja u. c. Atbilstību izvērtē NVA. Dažreiz darba devēji aizmirst, kāda ir šī pasākuma ideja. «Mērķis nav uzņēmumam nopelnīt vai aizvietot kādu citu darbinieku. Tā ir iespēja jauniešiem gūt pirmo darba pieredzi kvalitatīvā darba vidē,» uzsver D. Dēliņa. Viņa ar skolēnu vasaras nodarbinātību saistīta jau trešo gadu un dara to nākotnes vārdā. Lielākā cīkstēšanās pēc darba vietām skolēniem bija maijā.

Šogad bija iespēja strādāt SIA «Vides serviss» par palīgstrādnieku, SIA «Kommats», SIA «MI», Rundāles pils muzejā, Rundāles novada domē, uzņēmumā «Hercogs XII» par viesmīli, virtuves darbinieku. Jaunos entuziastus gaidīja SIA «Velosēta», SIA «Rutare», SIA «Lamela», Bauskas novada administrācija un Gailīšu pagasta pārvalde, SIA «Lattelecom», Griķu pamatskola, SIA «Pīlādzis», Vecumnieku novada dome, SIA «Latraps», SIA «Bauskas tirgotājs», «Maxima» Iecavā, SIA «Serviss DL». Va/s «Latvijas Pasts» skolēnu vasaras nodarbinātībā piedalās pirmo gadu, tur pilngadīgi skolēni var strādāt par pastniekiem un pasta operatoriem.

«Vides servisa» personāla inspektore Guna Voitova informēja, ka zēni šajā darbavietā ir pārliecinošā vairākumā, meitenes šomēnes tikai četras. «Skolēniem jāveic palīgdarbi visās nodaļās – jālaista puķes, jāravē ielas, jākrāso, jāpienes bruģis,» viņa stāsta. «Vides serviss», kas šajā pasākumā piedalās vairākus gadus, šogad iesaistījis 29 jauniešus.

G. Voitova zina vairākus, kuri vēlas atgriezties, ir arī tādi, kas teic, ka labāk mācīsies, lai nevajadzētu šeit strādāt. «Kopumā jaunieši ir apmierināti ar iespēju strādāt,» atklāj G. Voitova.

«Bauskas Dzīve» ielūkojās «Vides servisa» jauno nodarbināto darbdienā. Jūnijā uzņēmumā strādā Mikus Sīlis. Viņš ir krāsojis krēslus un krāmējis bruģi. «Iespējams, šī būs mana nākotnes darbavieta, jo šeit strādāt ir labi,» atzīst jaunietis. Puisis teic, ka programmā ir vērts pieteikties, lai saprastu, kura ir piemērotākā nākotnes profesija.

Evelīna Alapa «Vides servisā» strādā pirmo gadu. Viņai ir jāravē zāle bruģa spraugās, jāsakopj ielu malas. Meitene atklāj, ka ir grūti, taču darbavieta ir laba, visi atsaucīgi. «Man patīk tas, ka esmu kopā ar pazīstamiem cilvēkiem, negribētos strādāt vienai,» teic jauniete. Viņa uzskata, ka skolēniem vajadzētu izmantot iespēju strādāt vasarā, lai iegūtu jaunu pieredzi.

Skolēnu vasaras nodarbinātības pasākums ilgs līdz augusta beigām.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas