Skolēnu labās sekmes «grauž» Bauskas pašvaldības budžetu 21

Dažādu iemeslu dēļ Bauskas novadā palielinājies audzēkņu skaits, kam mācībās ir labas sekmes. Taču ir problēma – par labām sekmēm pašvaldības noteikumos paredzētas stipendijas, bet tādam skaitam nauda budžetā nav bijusi plānota.

«Covid-19» radītie ierobežojumi un attālinātās mācības, izrādās, ir ne tikai ar sliktām sekām, bet arī pozitīvām – mazāk skolēnu izvēlējās mācīties ārpus Bauskas novada, pieauga audzēkņu skaits novada mācību iestādēs, turklāt izrādījās, ka virknei audzēkņu šādā formātā mācīties izdodas labāk. Zināmā mērā ir izdevies panākt to, ko pašvaldība vēlējās veicināt, ieviešot stipendijas, bet nepieciešamā summa gandrīz divkāršojusies.

Bauskas novada izglītības nodaļas vadītāja Māra Bauvare ieradās uz apvienoto komiteju sēdi 21. janvārī ar aicinājumu piešķirt stipendijām papildus 16 tūkstošus eiro. Ņemot vērā iepriekšējo gadu rādītājus, stipendijām bija paredzēti 20 tūkstoši eiro uz gadu, bet saņēmēju skaits ir pieaudzis, un pašlaik ar šo budžetā paredzēto finansējumu pietiek tikai pieciem mēnešiem. M. Bauvare atzina, ka vēl ir variants paaugstināt nosacījumus, par kuriem iegūst stipendiju, bet arī tad papildus vajadzēs gandrīz 12 tūkstošus eiro, un šāds lēmums ne pārāk labi izskatīsies sabiedrības acīs. «Mums 10. klasēs šogad bija labs piepildījums. Negribētu, lai noteikumi mainās,» tā M. Bauvare.

Kā jau iepriekš esam informējuši – valdība jau pirms administratīvi teritoriālās reformas noslēguma samazināja pašvaldību finansējumu, pārdalot ienākumus no iedzīvotāju ienākuma nodokļa par labu valsts budžetam. Tas nozīmē, ka visām pašvaldībām, īpaši «Covid-19» ierobežojumu apstākļos, ir problēmas, plānojot 2021. gada budžetu, un nevarētu teikt, ka atrast papildu 16 tūkstošus eiro būtu viegli. Tāpēc ideja atsaucību nerada.

Tālākā lēmumprojekta apspriešana no deputātu puses noveda līdz idejai, ka par finansējumu nav nemaz jālemj. Galu galā pirmajam pusgadam naudas pietiek, pēc tam lai lemj jaunā apvienoto novadu dome, kas sanāks kopā 1. jūlijā un mēneša laikā apstiprinās jauno, konsolidēto budžetu.

«Mēs nezinām, kā budžets strādās. Kāpēc skriet ratiem pa priekšu? Liekam jau kaut ko no 1. septembra. Mēneša laikā jaunā dome saliks konsolidēto budžetu. Šis pašlaik ir nepārdomāts solis, vienkārši jāatliek,» pauda deputāts Valdis Veips no Zaļo un zemnieku savienības saraksta.

Neatkarīgais deputāts Uldis Kolužs piekrita, ka lēmumi par konsolidēto budžetu var būt dažādi, bet tomēr esot jāparedz finansējums Bauskas novada budžetā. Inita Nagņibeda no Jaunās konservatīvās partijas piekrita, ka līdzekļi ir jāparedz, bet par to jārunā februāra sēdēs.

Bauskas novada pašvaldības juridiskās nodaļas vadītāja Eva Upīte atgādināja, ka konsolidētais budžets būs jāpieņem mēneša laikā un diez vai tas būs laika periods, kad būs daudz laika apspriešanai. «Ja ir noteikumi un nosacījumi, ir jāparedz budžetā finansējums visam gadam vai jānosaka, ka ir spēkā līdz noteiktam termiņam,» tā E. Upīte.

Kopējais deputātu aicinājums bija atkal par šo stipendiju tēmu runāt februāra komiteju sēdēs.

Pievieno komentāru

Komentāri 21

Patiesībā

Bauskas pašvaldibas budžetu "grauž" domes šiverētāju "saimniekošana"

pirms mēneša, 2021.01.23 12:27

Stipendija

Citos novados ir lielākas stipendijas vai arī par uzvarām olimpiādēs maksā stipri vairāk un arī skolotāji saņem par to naudas balvas

pirms mēneša, 2021.01.23 14:59

:)

Ne jau sekmes te kaut ko grauž, bet skolēnu bezkaunība un negodīga rīcība. Pārbaudes darbus pilda negodīgi, kritikas pret sevi nekādas. Kam jābūt, lai apgalvotu, ka šis mācību formāts dod labākas zināšanas. Priekšlikums viens - nekādas stipendijas.

pirms mēneša, 2021.01.23 16:45

lol

ok boomer xd

pirms mēneša, 2021.01.24 00:03

domes "Skārletas"

par to domāsim rīt, un, izskatās, tikai tad, ja tiešām "degs"

pirms mēneša, 2021.01.23 16:56

Ssss

Mums nēvajaga nē bernus gudrus tikai ko pagaidam nēvaram atļauties vajaga !.nēsakariģie deputāti

pirms mēneša, 2021.01.23 18:18

Kur?

Vai šī attālinātā mācīšanās nav pašvaldībai tomēr ietaupījusi?
Ekektrības, ūdens patēriņš nav sarucis? Skolotāji materiālus nekopē, papīru skolēniem nav jātērē utt.

pirms mēneša, 2021.01.23 18:52

Nepiekrītu

Daudzi skolotāji tāpat strādā no skolas, nevis kā citi no savām mājām. Par kopēšanu -bieži vien ir jāprintē skolēnu darbi vēl vairāk nekā tas būtu klātienes mācībās. Par ūdens patēriņu -tas gan varbūt tiešām ir mazāks.

pirms mēneša, 2021.01.23 19:47

Janis

Kāpēc vidusskola vispār vajadzētu būt stipendijām? Par vidējo izglītību ! Pabeidz 12.klases un tad stiepies pretī stipendijai tālāk!

pirms mēneša, 2021.01.24 00:12

kāpēc?

valstī tāda sistēma, ka ļoti liela daļa strādājošo par nopelnīto nevar saviem bērniem dot ne pilnvērtīgu uzturu, ne apgādāt ar vajadzīgajām lietām priekš zināšanu apguves un sportošanas. Tādēļ valstī par šo pašu strādājošo nodokļiem tiek uzturēta vesela armija "speciālistu" valsts institūcijās un pašvaldībās, kas labāk zina, kā tērējami šie nodokļi un vecākiem piešķirami gan desmit eiro, gan bērnam pārdesmit, labākas dzīves nodrošināšanai

pirms mēneša, 2021.01.24 10:34

vispār jau

nopietnās valstīs jau pamatizglītibas iegūšanas laikā uzņēmēji ir ieinteresēti izzināt tos skolniekus, kuri būtu nākamie kandidāti viņu uzņēmuma vajadzībām, un arī jau savlaicīgi lemj par šīs "nākotnes kadru kalves" attiecīgu stimulēšanu. Bet ne jau masveidā, par samērā vājām zināšanām, jo cik procentu pareizu atbilžu jābūt, lai pašlaik noliktu eksāmenu- 10%, un arī šo "latiņu" ir ļoti liela vēlme nolaist zemāk

pirms mēneša, 2021.01.24 14:22

nezinītis

To ,ka lauku skolās kur ir b/dārzi ,jau no decembra mēneša nav bērnu,bet pedagogi un aukles nosēž skolā 3-4 stundas,padzer kafiju un iet mājās,vai nav naudas nelietderīga izlietošana?

pirms mēneša, 2021.01.24 08:45

Atbilde nezinītim

Tu pareizi sevi nosauci par nezinīti. Lūgums nespriest par to,ko nezini. Bērnu grupas,kas ir skolā,ir pilnas. Notiek mācīšanās,jo viņiem būs pirmajā klasē jāzin viss,ko vajag zināt. Viņiem tāpat ir sadalīta diena,ka reizēm pat nepaspēj iziet laukā. Tā kā darba pietiek. Nekāda lielā krituma nav,kā parastās darba dienas. Tā kā runas par tām 3 vai 4 stundām neiztur kritiku.
Ja tu tā vari strādāt,tad ir labi. Bet mums tā nav. It īpaši,ja vēl bērni nav mācīti paši kustēties un kaut ko darīt,nevis ienāk un stāv,gaida ,kad māmiņa noģērbs. Nez ko darīs pirmajā klasē,kad būs pa dažām starpbrīža minūtēm gana daudz jāpaspēj. Tā arī skraidīs pliki,jo jālūr telefonā,nevis jāģērbjas. Tā notiek,vecāki to neredz.
Skolai nav jāmāca bērni ģērbties,nav jāmāca ēst vai dzert,nav jāmāca galda kultūra,tai jānāk no ģimenes. Tas ir pamatu pamats. Kad paskaties,kā bērni ēd,jādomā--- mucā audzis,pa spundi barots. Traki,traki.

pirms mēneša, 2021.01.24 17:11

nezinītis

Varu nosaukt konkrētu lauku skolu,kur pedagogi b/dārzā sēž bez bērniem!

pirms mēneša, 2021.01.25 07:17

nezinītim

Pie tam bērniem nenotiek ne dziedāšana, ne sports, ne logopēdija, arī interešu izglītība ir aizliegta, audzinātāja visu dienu ir kopā ar bērniem, un kā zināms bērni neslimo, bet ir pārnēsātāji, audzinātājas un auklītes katru rītu nākdamas uz darbu nezina, inficēsies, vai nē. Grupas ir pilnas ar bērniem, nevajag izvērst dezinformāciju. Cik bērnu tik vecāku, kas ienāk bērnudārzā, slimi, vai nē tas jau ir uz viņu godaprāta.

pirms mēneša, 2021.01.25 07:18

nezinīšiem un zinīšiem

ja viss notiek, pirmskolas iestādes strādā parastā režīmā, bērni neslimo, grupiņas ir pilnas, tad kāpēc šīm pirmskolas iestādēm jānovirza ne viens vien miljons no budžetā paredzētiem ārkārtas līdzekļiem? Vai tad jebkurā darbavietā nav jāievēro Covid aizsardzības pasākumi? Jeb pašvaldībās tas ir savādāk, tāds pats pofigisms un nolaidība kā veco ļaužu aprūpes iestādēs?

pirms mēneša, 2021.01.25 10:41

nezinītis

Es runāju konkrēti par Vecsaules-Ozolaines p.sk.Ja skolas autobusi neved bērnus uz skolu,tad arī b/dr.nav bērnu.

pirms mēneša, 2021.01.25 07:33

nezinītis

Izrādās no rītdienas sākšot vadāt skolas autobuss,Vecsaules-Ozolaines b/dr.bērnus.Internetam liels spēks.Sarakste internetā pamanīta.

pirms mēneša, 2021.01.25 12:43

Es

Smieklīgi ????

pirms mēneša, 2021.01.26 17:32

Xx

mazāk savās kabatās varēs sabāst tāpēc arī grauž

pirms mēneša, 2021.01.25 17:29

Aivara

Kādēļ vispar jāmaksā ka cilvēks mācās pilnigs stulbums ,vai tad viņš nemacas sev ?

pirms mēneša, 2021.02.01 06:30

Vietējās ziņas