Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Šodien skolas formās pirmoreiz tērpjas Pilsrundāles vidusskolas audzēkņi

No šī mācību gada Pilsrundāles vidusskolā, tāpat kā Bauskas Valsts ģimnāzijā, pilsētas 2. vidusskolā un Bauskas sākumskolā, skolēniem ir īpašas formas. Vestes, emblēmas, kaklasaites, svārki, sarafāni zilos un dzeltenos toņos no šodienas, 2. septembra, kļūst par Rundāles novada skolēnu vienojošo simbolu. Skolas formas paredzēts vilkt svētku reizēs, ja ir vēlme un iespējas – arī ikdienā.

Toms Rimševics šoruden sāk mācības Pilsrundāles vidusskolas 3. klasē, tāpēc mamma Solveiga Petrauska ir piekritusi iegādāties dēlam skolas formu – vesti ar emblēmu un kaklasaiti. Toms atzīstas, ka vēl nevar saprast, vai labāk paticis iet uz skolu ikdienas drēbēs vai formā. «To zināšu vēlāk,» piebilst zēns.

Puisēna mamma uzskata, ka skolas formu valkāšana izlīdzina sociālo nevienlīdzību un disciplinē, esot patīkami atgriezties pie kādreizējām vērtībām. S. Petrauska par tērpiem teic: «Tie ir eleganti un solīdi.» Māmiņa smaidot atzīst, ka to, iespējams, ietekmē nelielais attālums līdz pilij.

Dēla tērps izmaksājis 13,50 latu. Sākotnēji paredzēts, ka formas būs dārgākas, taču ražošanas procesā izmaksas izrādījušās mazākas. Pavasarī vecākiem izdalītajā cenu lapā tika norādītas paredzamās izmaksas. Cenas atšķiras gan izmēra, gan apģērba veida dēļ, bija iespēja izraudzīties katra iespējām un vēlmēm atbilstīgāko formu, skaidro Pilsrundāles vidusskolas direktore Anda Liškauska.

Tērpi ir skolas karoga krāsās – zilā un dzeltenā. Tie darināti Solveigas Ikertes individuālajā uzņēmumā «Novads», kur iepriekš tapis apģērbs Bauskas Valsts ģimnāzijas un Bauskas sākumskolas audzēkņiem. Vienkāršas lietas bieži vien izskatās elegantāk, tāpēc uz formu emblēmas ierastās zelta lauvas vietā izšūti iniciāļi «PV». «Lauva labi izskatās, sīki izstrādāta, uz tik maza laukuma tas nav iespējams,» skaidro S. Ikerte.

Iniciatīva ieviest skolas formas nāca no vecākiem. Vita Reinfelde vecāku padomē aktualizēja pirms pieciem sešiem gadiem izvirzīto ideju par vienādu apģērbu visiem audzēkņiem. «Sākotnēji vēlējāmies ieviest vestes un tad visu pārējo,» norāda V. Reinfelde, kura uzņēmās organizatoriskos darbus skolas formu izveidē. Viņa stāsta, ka vecāku padomē vairākums pauda atbalstu.

Pilsrundāles vidusskolā šogad ap simts audzēkņu jauno mācību gadu sāks skolas formās. Daži vecāki bērniem iegādājušies pat divas vestes. Skolai pasūtītas gandrīz desmit vestes reprezentatīviem pasākumiem – olimpiādēm, konkursiem, viesu uzņemšanai utt.

Vienota forma ir vēl trijās mūspuses skolās. Bauskas sākumskolas direktore Linuta Ģerģe stāsta, ka audzēkņi formas sākuši nēsāt pērn. «Jūtamies kā saliedēts kolektīvs, zūd sociālā nevienlīdzība, meitenes mācās būt sievišķīgākas, valkājot svārkus, tiek dots darbs vietējiem uzņēmējiem,» direktore min ieguvumus.

L. Ģerģe atklāj, ka arī skolotājas rāda priekšzīmi, ģērbjoties formām pieskaņotu toņu tērpā. Viņa stāsta, ka skolēni ar tekstilu, formām un dizainu var variēt, galvenais ir krāsas. Lai par mazu palikušajām formām atrastu lietderīgu pielietojumu, pirms jaunā mācību gada, 28. augustā, rīkots lietoto skolas formu tirdziņš.

Divos mūspuses novados vienotu skolas tērpu neatbalsta. Vecumnieku vidusskolas direktors Aivars Ķiņķevskis atklāj, ka tuvākajā laikā skolas formas neplāno ieviest. «Lai arī tām ir pozitīva nozīme – formas rada kopības sajūtu –, pašlaik to ieviešanai nav atbilstīgas ekonomiskās situācijas. Tas ir nākotnes jautājums,» savu pārliecību pauž direktors.

Līdzīgās domās ir Iecavas vidusskolas direktore Agra Zaķe. Viņa uzskata, ka ikdienai nepieciešamas divas formas, bet tās izmaksā ļoti dārgi. Viņa teic, ka labprātāk ieviestu kādu nelielu vienojošu elementu, piemēram, emblēmas. Lai arī pēdējos gados Iecavas vidusskolā skolas formas nav aktuāls jautājums, A. Zaķe atklāj: «Ja būs ierosmes no vecākiem vai skolas padomes, jautājums tiks aktualizēts.»

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas