Sola saglabāt pamatskolu Ozolainē 29

Ozolaines pamatskola 2016. gada septembrī darbu turpinās kā pamatskola. Ar pārliecību balsī 9. novembra sanāksmē Ozolainē solīja novada domes priekšsēdētāja vietnieks Alvis Feldmanis.

Uz tikšanos ar skolas pedagogiem, audzēkņu vecākiem bija ieradusies izglītības nodaļas vadītāja Māra Bauvare, metodiķe Olita Vulāne, pagasta pārvaldes vadītāja Līga Vasiļauska un A. Feldmanis.

Uzrunājot sanākušos, M. Bauvare uzskaitīja kritērijus, kuri ņemti vērā, izstrādājot novada skolu optimizācijas un reorganizācijas plānu. Pamatskolā jābūt ne mazāk kā 100 audzēkņiem (Ozolainē pašlaik izglītojas 76 bērni). Ceļš līdz skolai nedrīkst būt ilgāks par 40 minūtēm. Vērtētas izmaksas viena skolēna izglītošanai mēnesī, kas Ozolainē šogad ir lielākās novadā – ap 300 eiro.

Kā būtisks faktors nosaukta audzēkņu drošība. Ozolainē katra no mācību ēkām atrodas savā ceļa pusē. Vienā mājā ar skolu ir pagasta bibliotēka un pasts. Tādēļ izskanēja priekšlikums uz kluba ēku pārvietot mācību klases no bijušās dispečeru mājas. Savukārt bibliotēku un pastu pārvietotu uz dispečeru ēku.

Izstrādājot šo variantu, darba grupas pārstāvji nebija ņēmuši vērā vairākus nosacījumus. Visu mācību procesu tikai bijušajā klubā nevarēs nodrošināt, jo amatu mācības kabineti joprojām paliks dispečeru ēkā. Tai līdzās būs arī sporta laukumi. Tādējādi skolēnu pārvietošanās netiks novērsta.

Nepilnības šajā priekšlikumā uzskaitīja skolotāja Diāna Gabranova, skaidrojot, ka pagasta bibliotēkas lielākie apmeklētāji ir kluba ēkā esošie jaunāko klašu bērni. Viņi tur ierodas katrā brīvajā brīdī. «Tad viņiem pie grāmatām, pie sev tīkamajām nodarbēm bibliotēkā būs jādodas pāri ceļam, vai arī viņiem tas vispār būs liegts. Skolēni tur varēs aiziet tikai organizēti pedagoga pavadībā, un tas nevarēs notikt jebkurā laikā. Tā nīdējam bērnu tieksmi pret grāmatām,» secināja skolotāja D. Gabranova.

Par neloģisku šo piedāvājumu atzina kāda audzēkņa māte Aija Mežiela: «Jūs sakāt, ka bērnam nav droši pāriet pāri ceļam, kur ir minimāla satiksme. Reorganizējot skolu un liekot bērniem mācīties Bauskā, pilsētas ielās viņi būs vēl vairāk apdraudēti.» Kāda no pedagoģēm atzina, ka skolas pastāvēšanas vēsturē neesot bijis gadījumu, kad šajā posmā būtu cietuši bērni.

Iebildes pret ēku nodošanu pasta un bibliotēkas pārziņā izteica skolas direktore Lilija Bula. Pirms 22 gadiem, kad likvidēja kopsaimniecību, tās biedri lielāko daļu savu paju par šīm ēkām, dzīvokļiem un autobusu atvēlēja skolas izveidošanai Ozolainē. «Viņi novēlēja savu īpašumu, lai bērniem un mazbērniem būtu skola. Tagadējai vietvarai nav morālu tiesību ignorēt šo iepriekšējo paaudžu pausto vēlējumu,» uzsvēra direktore.

L. Bula paskaidroja, ka, pārvēršot pamatskolu par sākumskolu, 19 bērnu vecāki pauduši apņēmību savas atvases sūtīt skolās Skaistkalnē vai Misā. Uz Bausku vai Vecsauli dotos izglītoties vien astoņi bērni. Tādējādi šī reforma Bauskas novadam nav izdevīga. M. Bauvare iebilda, ka tas ir novada un pašu skolu pārziņā paaugstināt izglītošanās un pakalpojumu līmeni, lai Bauskas skolas būtu pievilcīgākas vecākiem nekā kaimiņos esošās izglītības iestādes. Kā vienu no Bauskas novada priekšrocībām M. Bauvare minēja brīvpusdienas, kas piešķirtas visiem audzēkņiem līdz 9. klasei.

Skolotāja Daina Jarmolaviča aicināja padomāt par bērniem, kuri spēj sekmīgi mācīties tikai lauku vidē, kur ir maz skolēnu klasē, kur pedagogi vairāk laika velta individuālajam darbam. «Ja šādi bērni aizies uz pilsētu, daudzi no viņiem skolai būs zuduši pavisam,» minējumu izteica pedagoģe. Cilvēcisko faktoru, kas vairumā raksturīgs mazajām skolām, uzteica audzēkņa māte Dace Kauņecka. Viņa pauda bažas, cik no Eiropas naudas, kura ne vienreiz vien tiek piesaukta, nonāks lauku skolās. Runājot par naudu, vecāks Ilmārs Rozenfelds vaicāja, vai aprēķināts, kādi būs zaudējumi, ja, pārveidojot pamatskolu par sākumskolu, daļa pedagogu paliks bez darba. Atbilde uz šo repliku neizskanēja.

Runātājiem iekarstot un balsīm kļūstot skaļākām, A. Feldmanis aicināja pārtraukt neauglīgo diskusiju. Viņš vēlreiz akcentēja, ka neviena skola pagastā netiek likvidēta. Tādēļ ir izveidota darba grupa, kurai jāizstrādā reformas modeļi. «Ar varu nekāda reforma netiks ieviesta. Bija sapulce Jaunsaulē, tur mēs radām kompromisu – uz vienu gadu tur vēl darbosies sākumskola. Jums es varu pateikt – 2016./2017. mācību gadā Ozolainē būs pamatskola. Tiksimies 2017. gada jūnijā un skaitīsim, cik būs skolēnu, kāda būs situācija. Tad arī izlemsim, kā skola sāks darbu 2017. gada septembrī,» apsolīja A. Feldmanis.

«Bauskas Dzīve» piebilst, ka šāds A. Feldmaņa solījums nav korekts. Par iespējamo skolas statusa maiņu no 2017. gada septembra tā paša gada jūnijā lemt būs krietni par vēlu. Šāds lēmums jāpieņem vismaz pusgadu iepriekš.

Neapmierināta ar šādu sarunas pavērsienu bija O. Vulāne: «Es nesaprotu jūsu motivāciju. Tagad lai paliek viss, kā ir, paies gads, divi, skatīsimies. Tā nav tālredzīga un stratēģiska domāšana.» Līdzīgu nostāju pauda arī L. Vasiļauska. Viņa aizrādīja, ka ļaudis pagasta ciemos domā tikai katrs par sevi. Neviens nevēlas skatīt un analizēt situāciju pagastā, arī novadā kopumā. Viņa atgādināja, ka bērnu skaitam pagastā nav tendences pieaugt. «Ja mēs tagad dalīsim to pašu mazumiņu uz trim daļām, var pienākt brīdis, ka skolēnu nepietiks vairs nevienai skolai. Un tad būs jāslēdz skolas ne tikai Jaunsaulē un Ozolainē, bet arī Vecsaulē.»

Pievieno komentāru

Komentāri 29

Kauns!

Līdz šim domāju, ka pagasta pārvaldnieks ir tas cilvēks, kurš ciena un aizstāv sava pagasta cilvēkus.Ar nožēlu jāatdzīst, ka Vecsaules pagastā gan tā nav. Skumji, ko lai saka! Vai tiešām pagasta pārvaldes vadītāja pienākums ir piespiedu kārtā SAVUS cilvēkus izraidīt no pagasta? Man kauns, ka dzīvoju tādā pagastā, man kauns, ja mums TĀDA pagasta pārvaldniece!

pirms 5 gadiem, 2015.11.11 12:33

vārds

Pati saprati ko uzrakstīji, vienīgais par ko Tu varētu kaunēties, pati par sevi, brīva izvēle, pagastu ir daudz, ej un dzīvo citur, tur Tevi uz rokām nēsās.

pirms 5 gadiem, 2015.11.11 14:14

Tas vārdam

Varbūt labāk, lai pārvaldnieces kundze dodas kādu citu pagastu pārvaldīt? Tik apdāvinātam un kompetentam darbonim pasaule vaļā! Visur ar atplestām rokām pieņems pretī!

pirms 5 gadiem, 2015.11.12 08:49

skolēns

"Skolotāja Daina Jarmolaviča aicināja padomāt par bērniem, kuri spēj sekmīgi mācīties tikai lauku vidē, kur ir maz skolēnu klasē, kur pedagogi vairāk laika velta individuālajam darbam. «Ja šādi bērni aizies uz pilsētu, daudzi no viņiem skolai būs zuduši pavisam,»" lielākais murgs kādu es esmu dzirdējis, tad sanāk, ka tam bērnam nav nākotnes, viņš var mācīties tikai lauku skolā, a kā būs kad viņš pabeigs šo skolu un viņam vajadzēs mācīties Rīgā?

pirms 5 gadiem, 2015.11.11 14:23

mamma

Visi neaizies mācīties uz Rīgu, jo obligāta ir tikai pamatskolas izglītība, par to arī skolotāja runāja. Bērni ir dažādi viņu spējas arī dažādas pēc 9.klases viņiem būs cita domāšana, bet jādod arī bērnam ar mācību grūtībām iespēja iegūt pamatizglītību.

pirms 5 gadiem, 2015.11.11 14:48

nn

Pilsētas skolā iemācīsies klaiņot, un ar labi.

pirms 5 gadiem, 2015.11.13 23:39

Skola

Tad jau labāk ozolaines bērnus vest uz Jaunsauli. Tur telpasir lielas un tagat jau pustukšas. Kāpēc jāpielāgo kaut kādas telpas klubā. Abas mazās skoliņas būtu apvienotas normālās telpās un klubs varētu eksistēt pats par sevi.

pirms 5 gadiem, 2015.11.11 16:18

Skolai

Telpas Ozolainē sen ir pielāgotas , iekārtotas un sakārtotas. Nav abas vienādi mazas skoliņas-22 un 74 ir liela atšķirība, pat vienā autobusā 74 nesatilpst.Vēl- bērni nav teliņi, kurus var vest,kur iepatīkas. Skolu izvēlas vecāki.

pirms 5 gadiem, 2015.11.11 17:36

Liene rozenfelde

Kas pa murgiem...mans bērns iet jau Ozolaines pamatskola no 5.gadiem un viņš tagad ir šoka pa to kā viņam vajadzētu tagad mainīt skolu!!!!!ja jūs nezināt neko pa mūsu skolu tad klusejiet!!!!mūsu skolā ir labākās skolotājas tāpēc bērniem arī patīk mācīties mūsu skolā!!!!!!!!!☺☺☺☺☺☺

pirms 5 gadiem, 2015.11.11 20:04

skolēns

Var redzēt, ka labākās skolotājas, pat savu uzvārdu ar mazo burtu raksti. Ne jau bērns ir šokā, bet Tu pati. Ja Tu viņam to pasniedz kā pasaules galu,tad viņš tā arī to uztver.

pirms 5 gadiem, 2015.11.12 08:28

Liene rozenfelde

Slēdzam Vecsaules skolu!

pirms 5 gadiem, 2015.11.12 12:13

bērns

Liene piekrītu Jums, diemžēl Vulis un Baure nepadomā par vēl vienu faktoru. Laukos bērniem būs jāceļas 6.00 , mājās viņi būs 17.oo, paēdīs un pie mācībām. Super ne! Vai te nebūtu jāuzdod jautājums Bērnu aizsardzībai un vienkārši cilvēku tiesībām.

pirms 5 gadiem, 2015.11.13 23:46

bijusī skolniece

Tas nozīmē,ka Ozolaine ir skola spec.bērniem!

pirms 5 gadiem, 2015.11.11 20:26

praktizējošs psihologs.

Ja tu esi bijusī skolniece, tad zini kādiem bērniem tā ir domāta, bet neslēpsim galvu smiltīs kā strausi, ir bērni kam viss padodas viegli un ir kam daudz ir jāpalīdz. Tie nav spec. bērni, bet gan bērni kam vajag arī ar kādu vienkārši izrunāties un reizēm tā ir tikai audzinātāja. Lielā skolā visus nespēs uzklausīt. Ar katru dienu arvien vairāk TV dzirdam par vardarbību skolās , pa ceļam uz mājām, vai mums vajag tos kombinātus?

pirms 5 gadiem, 2015.11.12 08:57

Zinu

Muļķibas nerunā!

pirms 5 gadiem, 2015.11.12 11:00

Skolotāja

Nevis skola speciālajiem bērniem, bet visiem.....
Tai skaitā arī tiem, kam tik viegli nepadodas mācības, bet ar katru tiek strādāts individuāli, lai iegūtu pamatizglītību. Tā lūk!

pirms 5 gadiem, 2015.11.12 07:01

LL

Klausiet tik A.F, solījumus! Arī Bērzkalnu iedzīvotājiem solīja apkuri un kas no tā iznāca? Tukši salmi

pirms 5 gadiem, 2015.11.12 08:43

vietējā

Es un arī mani kaimiņi gan esam izlēmuši ar nākošo mācību gadu mūsu bērni mācīsies Skaistkalnē.

pirms 5 gadiem, 2015.11.12 10:23

arī vietējā.

Tātad tu neesi savas vietas patriote. Kauns, citi cīnījās par saglabāšanu tu palīdzēsi likvidēt.

pirms 5 gadiem, 2015.11.13 08:47

Skolotāja.

Atradušies slēdzēji drīz sāksies skolotāju streiki, tad varbūt pašus izslēgs.

pirms 5 gadiem, 2015.11.12 11:10

kolhozņikiem

Jālikvidē ir miesti ar pārdesmit cilvēkiem, nu nebūs vairāk kolhozu !

pirms 5 gadiem, 2015.11.12 19:18

marfa

Stratēģisku domāšanu diemžēl no šī kunga nesagaidīt!
Pamatskola Ozolainē varētu pastāvēt, bet ir daži jautājumi, cik tas ir pamatoti? Skola ir cienījamās kundzes ambīciju projekts. Nebūs vairs viņas, skolas nebūs!

pirms 5 gadiem, 2015.11.12 20:01

Vectēvs

Cik ilgi pastāv skola Ozolainē? Kas bija pirms tam? Vai bērni palika neizglītoti? Protams, skolotāji dreb par darba iespējām un vecāki, kuri noslinkoja padarboties ar bērniem, sagatavot skolai tagad čīkst par specbērniem, kuru glābšanu grib novelt uz citu nodokļu maksātāju pleciem.

pirms 5 gadiem, 2015.11.12 20:44

Ruta Rojene

Solīts makā nekrīt, redzēsim, kas no tā sanāks.

pirms 5 gadiem, 2015.11.13 09:56

vulis

Jākaunas par baueri un Vulāni, jo tās sajauc gaisu. Abas lielās priekšnieces.Ha! Vulānei jāmācās runāt ar cilvēkiem.

pirms 5 gadiem, 2015.11.13 23:36

Otimizācija

Vecsaules pagastā vēsturiski Ozolaines pamatskola nav bijusi, tāpēc derētu padomāt par Vecsaules skolas piepildīšanu un finanšu līdzekļu optimālu izlietošanu.

pirms 5 gadiem, 2015.11.14 22:55

Baušķiniece.

Ābelniekam un Feldmanim vispār nevar ticēt....savu laiku ir dzirdēti daudzi solijumi no šo kungu puses-ieskatoties nesenajā pagātnē....kaut vai Bērzkalnu jautājums,kur abi kungi izteica daudzus solijumus,bet rezultātā pat nepalīdzēja vientuļajiem pensionāriem.....pakaunējušies būtu....

pirms 5 gadiem, 2015.11.14 23:51

Smieklīgi.....

Smieklīgs faktors skolas reorganizācijai. Vairāk nekā 20 gadus nevienam neinteresēja bērnu drošība, nedz arī bibliotēka, nedz pasts traucēja, bet tagad pēkšņi bums un ir būtisks faktors "drošība". Nu kāpēc jāmelo sev un citiem? Sauciet lietas īstajos vārdos, ka pilsētai nepieciešami vairāk bērni, lai piesaistītu ES naudu. Bauskas valdība, beidziet vienreiz melot un attaisnoties ar muļķībām!

pirms 5 gadiem, 2015.11.20 15:21

absolvents 2000

Loti daudzus gadus atpakal direktore L.Bula pacela skolu uz augsu domaju ari tagad ta bus un skolu neslegs.

pirms 5 gadiem, 2015.11.27 13:00

Vietējās ziņas