Spēļu zāle Bauskā atgriežas pretī Dieva namam 52

Savā agrākajā atrašanās vietā Bauskā, Plūdoņa ielā 8, atgriezīsies SIA «Alfor» piederošā «Fenikss laimētava», jo līdzšinējām nomātajām telpām Pionieru ielā 2 līgums nav pagarināts. Izgāzies arī mēģinājums azartspēles organizēt citviet Bauskas centrā, jo pašvaldība lēmusi, ka licences spēļu zālēm jaunās adresēs neizsniegs.

SIA «Alfor» valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns pauda, ka vietvara ar šādu spriedumu slēgusi vienu nozari, atsakoties no nodrošinātām darba vietām un stabiliem pašvaldības budžeta ieņēmumiem. Viņš neslēpa, ka raduši risinājumu, lai izmantotu telpas Bauskā, Plūdoņa ielā 8, kur iepriekš atradusies laimētava un kur ir spēkā esoša licence spēļu zāles darbības nodrošināšanai. Tādējādi tiks saglabātas esošās 11 darba vietas un turpināti nodokļu maksājumi Bauskas pašvaldībai.

J. Zuzāns uzsvēra, ka pērn «Fenikss laimētava» Bauskas novada pašvaldības budžetā iemaksāja 9264 eiro iedzīvotāju ienākuma nodokli, kā arī azartspēļu nodokli 34 353 eiro un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 25 000 eiro apmērā. «Kopā tie ir gandrīz 70 000 eiro, kas katru gadu būtu jāiegūst no citiem līdzekļiem, ja pašvaldības deputāti mērķtiecīgi izvēlas no tiem atteikties,» paziņoja J. Zuzāns.

Lai arī Bauskas novada pašvaldības nostāja ir tāda, ka pilsētā spēļu zāles izskaužamas, tomēr juridisku šķēršļu laimētavas pāriešanai uz tās iepriekš izmantotām telpām neesot.

Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā apliecināja, ka SIA «Alfor» 2004. gada 2. augustā tika izsniegta spēļu zāles licence Plūdoņa ielā 8 Bauskā. Saskaņā ar Azartspēļu un izložu likuma prasībām uzņēmējs katru gadu ir veicis minētās spēļu zāles licences pārreģistrāciju. Tā ir spēkā esoša un 2004. gadā izsniegta, balstoties uz Bauskas pilsētas domes 2004. gada 17. jūnija domes sēdes lēmumu Nr. 6 «Par spēļu zāles atvēršanu Plūdoņa ielā 8 Bauskā». Azartspēļu un izložu likuma 42. panta ceturtā daļa paredz, ka pašvaldības atļauja tiek izsniegta uz nenoteiktu laiku.

Bauskas novada domes sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ieva Šomina paskaidroja, ka, neskatoties uz to, ka 2012. gadā stājās spēkā jaunais teritorijas plānojums, kas noteic, ka teritorijas lietošanas mērķis Plūdoņa ielā 8 vairs nepieļauj azartspēļu organizēšanu, šajā gadījumā darbojas tiesiskās paļāvības princips, un pašvaldība diemžēl nekādi nevarot apturēt spēļu zāles atvēršanu Plūdoņa ielā 8.
Pamatojoties uz Azartspēļu un izložu likuma 42. panta 6. daļu, ja azartspēļu organizēšana konkrētajā vietā rada būtisku valsts un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju interešu aizskārumu, pašvaldības dome ar motivētu lēmumu ir tiesīga atcelt izsniegto atļauju atvērt kazino, spēļu zāli, bingo zāli, totalizatoru vai derību likmju pieņemšanas vietu un organizēt attiecīgās azartspēles konkrētajās telpās. Ja pašvaldība pieņemtu lēmumu atcelt izsniegto atļauju, tad, balstoties uz šī paša likuma 42. panta 7. daļu, atļauja zaudētu spēku pēc pieciem gadiem, skaitot no attiecīgā domes lēmuma spēkā stāšanās dienas.

 «Pašlaik ir jāizvērtē, vai šajā gadījumā ir iespēja izmantot 42. panta 6. daļu un sagatavot motivētu lēmumu par to, ka azartspēļu organizēšana konkrētajā vietā rada būtisku valsts un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju interešu aizskārumu, un, pamatojoties uz to, atcelt 2004. gadā izsniegto atļauju. Ja tiks pieņemts lēmums gatavot šādu lēmumprojektu, tad tas jebkurā gadījumā stāsies spēkā tikai pēc pieciem gadiem,» uzsvēra I. Šomina.

Biedrības «Bauskas vecpilsēta» nostāja vienmēr ir bijusi aicināt nepieļaut azartspēļu organizēšanu un spēļu zāļu izveidi pilsētas vēsturiskajā centrā. Bauskas novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2012. – 2030. gadam kā viena no novada attīstības nozīmīgākajām jomām minēta vide un tūrisms. Viens no galvenajiem potenciāliem – pievilcības veicināšana vecpilsētā un plašāka iesaiste tūrismā.
Biedrības «Bauskas vecpilsēta» valdes priekšsēdētāja Ieva Bronko-Pastore atzina, ka spēļu zāles atvēršana vecpilsētā iedzīvotāju acīs pazeminās vecpilsētas prestižu, kā arī nodarīs kaitējumu biedrības ieguldītajam un plānotajam darbam pozitīvā tēla veidošanā. I. Bronko-Pastore uzskata, ka Bauskas pilsētas vēsturiskais centrs saglabājams, lai radītu patīkamu vidi pilsētniekiem un viesiem.
Pieredze rādot, ka Bauskā vietās, kur tiek organizētas azartspēles, pieaug vardarbība un vandalisms, un ar sekām ir jātiek galā pašiem cietušajiem.

«Mūsuprāt, iedzīvotāju nepakļaušana atkarību riskam, veselība un labklājība, droša vide ir primāra un nav mērāma azartspēļu iestāžu nodrošinātajās darba vietās vai nomaksātajos nodokļos,» akcentēja I. Bronko-Pastore.

Bauskas katoļu draudzes prāvests monsinjors Jānis Zviedrāns bija pārsteigts, ka pašvaldība nav stājusies pretī un ar tik vieglu roku devusi zaļo gaismu šādas iestādes atvēršanai turklāt paša dievnama priekšā. «Manā dzimtajā pilsētā Ilūkstē nekad neatļautu pie baznīcas atvērt spēļu zāli! Tur uz goda ir priekšsēdētājs un deputāti, taču šeit izskatās, ka nav saimnieka pilsētā ar stingru mugurkaulu. Liecamies visu priekšā. Vismaz būtu radījuši kādus šķēršļus, birokrātiskās dzirnavas un kaut kā paralizētu šī biznesa darbību, kas būtu ieguvums kādai ģimenei, kura nezaudētu savu mammu vai tēti, dēlu vai meitu,» teic monsinjors J. Zviedrāns. Viņš atminas tos laikus, kad iepriekš «Fenikss» šeit atradies. Ne viens vien tā apmeklētājs dusmas izgāzis uz dievnamu, kam regulāri logu rūtis tikušas izdauzītas. Viņš neslēpj, ka tagad būs grūti laiki priekšā.

«Ar trokšņiem, pudeļu dauzīšanu, skaļu mūziku esmu jau apradusi,» teic topošajai spēļu zālei blakus dzīvojošā Maija Sitņikova. Pati neesot no vandaļiem cietusi, arī īpašu pretenziju pret spēļu zāles pāriešanu vecajās telpās neesot. Citādās domās gan ir viņai kaimiņos mītošā Melita Pizāne. Sirmgalve atminas, ka tajā vietā reiz bijusi vecā Bauskas tirgus bufete, kur varējis kafiju iedzert un kādu konditorejas izstrādājumu notiesāt. Pēc tirgus likvidācijas, atverot laimētavu, arī pašas dēls tur sācis iegriezties. «Ja es būtu priekšnieks un valdnieks, ar visām četrām šos bardakus, atkarību perēkļus, sākot no šņabja bodēm un beidzot ar azarstpēlēm, izsvēpētu no pilsētas laukā. Būtu labāk mums te piena bodi atvēruši, lai vecļaudīm nav augšā pa kalnu jākāpj uz lieltirgotavu,» savā vērtējumā dalās teju astoņdesmit gadu vecā baušķeniece.

«Tā ir traģēdija. Ne jau laimētava, bet zaudētava. Notiekošais tikai apliecina, ka šim biznesam ir ļoti grūti stāties pretī,» paziņo blakusnama iemītniece Ilga Koļenko. Viņa atklāj, ka šajā nostūrī nekad nav mierīgi bijis. Pirms kāda laika pašai nakts vidū caur loga rūtīm prāvs pusķieģelis ielidojis, vasarā blakus dzīvesvietai esošajā Dambja laukumā klusums nav iedomājams. Viņa slavē Valsts policijas Bauskas iecirkņa darbiniekus, kuri vienmēr reaģējuši uz baušķenieces zvaniem, pat pamācījuši, lai pati neiet ar nekārtības cēlājiem skaidroties, jo varot sekot izrēķināšanās. Viņasprāt, atļaujot šeit spēļu zāles ierīkošanu, vietvarai vajadzējis domāt arī par sabiedriskās kārtības nodrošināšanu. I. Koļenko ir pārliecināta, ka vajag atjaunot patrulēšanu nakts stundās. Ar to, ka dienas laikā vai līdz pulksten 22 kāds atbraucot, nepietiek. «Visticamāk, viņi tepat uz Dambja laukuma pulcēsies, tad izlems doties pēc laimesta uz spēļu zāli. Tur, protams, būs visa buķete – gan alkohols, gan skaidrošanās un sirdssāpes, ka viss pazaudēts. Izies ārā, un atkal tuvākā ir upes mala. Nemaz nav jābrīnās, ka kāds arī beigās ūdenstilpnes straumē atradīsies,» spriež I. Koļenko. Viņa akcentē arī pilsētnieku kūtrumu un vienaldzīgumu. Šeit vajadzējis sekot protestu vilnim, neapmierinātību bijis jāizsaka arī katoļu draudzei, taču visi savā čaulā ieslēgušies un nereaģē.

Valsts policijas Bauskas iecirkņa priekšnieks Ainars Stankevics atklāja, ka ar patlaban pieejamiem resursiem patrulēšanu nakts stundās nav iespējams nodrošināt. Arī Bauskas novada pašvaldības policijai nav līdzekļu, lai vietvaras likumsargi varētu strādāt diennakts režīmā, apliecināja Bauskas novada pašvaldības policijas priekšnieks Broņislavs Ostrovskis. Abi ir vienisprātis, ka, saskaņojot šāda rūpala atvēršanu, vajadzējis plānot arī, kā kārtību un mieru uzturēs. 

Pievieno komentāru

Komentāri 52

Es

Te nu mēs esam, ko līdz plānojumi,lēmumi, ja pat neko nevar iebilst. Un protams nemaz i nepacentās kaut kā stāties pretim naudas masai. Skumji, bet fakts. Nav te Bauskas vadoņiem mugurkaula.

pirms gada, 2020.01.30 07:53

Šimpanzevičs

Viņi Bauskā nedzīvo, viņi ir no laukiem, viņi atpaliek no evolūcijas.
Ja ASV senātā vairākumā būtu afroamerikāņi ?

pirms gada, 2020.01.30 11:34

Tu

Ko viņi var stāties pretī, ja Alforam ir spēkā esoša licence konkrētajā adresē? Ir kāds reāls iemesls anulēt licenci (ja tas vispār ir iespējams..)?
Vienīgais veids kā tikt no šīs iestādes vaļā ir to neapmeklēt, lai tā nomirst dabīgā nāvē.

pirms gada, 2020.01.30 11:38

+

Domei tas nav izdevīgi. Vēl latos viena spēļu zāle nodokļos mēnesī maksāja 10 000 ls.

pirms gada, 2020.01.30 13:14

Haris

Kādi nodokļi budžetā, nesmīdiniet tautu. Vai pilsētas galvas ir parēķinājuši cik %%%% zaudējumus nes spēļu zāles , nauda nospēlēta , ģimenes izjukušas, biznesi pazaudēti ( personīgi tādus zinu) stulbums!

pirms gada, 2020.01.30 08:04

+

Vai tad par to kāds aizdomājas? Diemžēl..

pirms gada, 2020.01.30 13:16

Haha

Arguments par 70 tūkstošiem nodokļos ir vienkārši graujoši labs.

Katrā ziņā, labi, ka šis brīnums vairs nebūs Bauskas centrālajā objektā, bet nedaudz noslēpies. Tiem, kas spēlē, tāpat vienalga kur atrodas, ceļu uz turieni viņi atradīs, lai kur atrastos.

pirms gada, 2020.01.30 10:23

nu tad

"alfor" ar dievpalīgu palīdzi "vecpilsētai atgriezt dzīvību šajā pilsētas daļā. Arī pašvaldības policistiem vajadzētu padomāt par strādāšanu "družiņņiku' režīmā, vien par trīs papildu apmaksātām dienām pie ikgadējā atvaļinājuma

pirms gada, 2020.01.30 10:34

žīdmans

Lieciet mierā "Bauskas vadoņus". Kamēr pie īstās varas šai valstī būs boļševiku-zeku apvienība, kas noteiks likumus, nekas nemainīsies. Jāmaina pārvaldes sistēma.

pirms gada, 2020.01.30 10:37

Ojars

Ver ko vērdams vaļā vecpilsētas pensionāriem vienmēr būs slikti,tāpat arī ar bijušo Izzi bāra telpām,kā sāk notikt rosība-tā bļaušana jau pilnā sparā.Mīļie pensionāri,kāds noiets būs vecpilsētas piena bodēs?Jau Mego rātslaukumā ir patukšs.Labi,ka Fenikss vairs nebūs pie Rimi,sen vajadzēja nomaļā vietā,lai maziem bērniem garām ejot nav jāskatās,un tā ir pieauguša cilvēka brīva izvēle,kur atstāt savu naudu!

pirms gada, 2020.01.30 10:40

Ojāram

Kāpēc Fenikss nomaļā vietā.Kāpēc vispār Bauskā tādam jābūt?Vai tiešām deputātiem nav nekādas teikšanas.Pārliecinājāmies,ka nav.Lai brauc spēlēt kur grib.Te mums būs festivālu pilsēta,bet pie baznīcas,kuru apmeklē ne tikai ticīgie svētdienās-zaņķis..Tur notiek kristības,izvadīšanas aizsaulē,laulības.Nu tiešām tālāk vairs nav kur iet.Kauns.

pirms gada, 2020.01.31 18:26

Andris

Gribētos dzirdēt Jātnieka kunga viedokli šajā jautājumā.

pirms gada, 2020.01.30 10:46

Ludis

Ko viņš var teikt šajā jautājumā?
Afloram ir spēkā esoša licence šajā adresē, tas arī viss. Jāpriecājas, ka viņiem nepagarināja līgumu Rimi telpās un vismaz no turienes nāksies aizvākties. Pavisam "izmest" no pilsētas šo iestādi nekādi nevar un kamēr vien būs uz turieni gājēji, tikmēr paši arī nekur nevāksies.

pirms gada, 2020.01.30 10:52

Gatis

Visticamāk Bauskas domes atbildīgajiem viss ir pa prātam.
Nu vēl otrā pusē vajadzētu atjaunot uzņēmējdarbību bijušajā Bumerangā, iepretīm veļas mazgātavai.
Būtu pilsētai vēl lielāki nodokļu ieņēmumi.

pirms gada, 2020.01.30 10:52

Valdis

tagat daudzi varees padomaat stāvot krustcelees- iet uz baznicu vai laimētavu? nauda jaatstaaj kaa vienaa vietaa taa otraa!)) uzskatisim to pa ziedojumu.

pirms gada, 2020.01.30 11:05

xxx

būs arī easy nakamnedēļ atvērts :) remontdarbi jau notiek :) kolektīvs ar nokomplektēts

pirms gada, 2020.02.08 19:41

xsa

vēl viena vietam kur izārdīties cilvēkiem. Kāda gan daļa deputātiem, ka tur kaut kur kāds nevar gulēt? Nu pie viņu mājām jau nav ne spēļu zāles, ne skeitparka. Arī skeitparkā pa naktīm notiek iedzeršanas, kliegšanas utt. Un pa dienu nenormāls, nepārtraukts troksnis. Deputātiem nav jāuztraucas par negulētām naktīm, viņi taču privātmājās vairums mitinās un, ja nu kāds iedomāsies kādu skeitparku, vai spēļu zāli uzbūvēt pie viņu mājām, gan atradīs kādu likuma pantu, lai to nepieļautu. Tā troksņotāju bari klīst no vienas izklaides vietas uz otru. Piekrītu pašvaldības policijas priekšniekam- ja ir izklaides objekts, tad kādam arī jāatbild par kārtības nodrošināšanu tajā. Pašreiz deputātiem gar to nav daļas, jo viņua tas neskar.

pirms gada, 2020.01.30 10:49

O, čau

Sen nebij šis niks un komentārs par skeitparku redzēts! Ar atgriešanos!

P.S. līdz 23 (vai 22, kaut kas tak tur mainījās..) skeitparka apmeklētāji var trokšņot cik vēlas. Pēc konkrētā laika droši vērsies pie pašvaldības policijas, tas tālāk ir viņu kompetencē. Pāris reizes izdzenās un "trokšņotāju bari" atradīs vietu, kur viņiem nepiesiesies kāds visu laiku.
Pa dienu tur trokšņa īsti nav, pirms gadiem dažiem bija krietni vairāk.

pirms gada, 2020.01.30 10:55

-> xsai

"ja ir izklaides objekts, tad kādam arī jāatbild par kārtības nodrošināšanu tajā" - nu jā, šajā gadījumā, tā kā ta nav ne atsevišķa iestāde, ne kāda oficiāla "struktūrvienība", tad par kārtību tur atbild pašvaldības policija. Ko tu tos deputātus gribi visur iepīt? Nav viņiem ar to nekāda sakara, tik cik pielēma, ka atvēlēs budžetā līdzekļus skeitparka celtniecībai - tur viņu saistība ar šo beidzas. Nav deputātiem jānodrošina kārtība.

pirms gada, 2020.01.30 11:03

zirnis

Ja vēlaties klusumu-laipni lūgti pārvākties uz laukiem,daudz brīvu un pamestu īpašumu,pilsētā nekad nebūs klusums!

pirms gada, 2020.01.30 11:10

nja

- kā tanī Freda dziesmā- lidoja Burtnieks, Jugla un Rāzna, - bet visam pa vidu-Rīgas sporta pils!

pirms gada, 2020.01.30 11:10

baušķenieks

ārprāts. Tieši Izglītības nodaļas durvju priekša spēļu zāle. Nu tā var būt tikai Bauskā.

pirms gada, 2020.01.30 13:10

Nē,

Tā var būt jebkur. Bet ir sagadījies, ka tā ir tieši Bauskā.

pirms gada, 2020.01.30 13:12

Valdus

Ai, ai ierunājas pasaules lielākais divkosis un cilvēku manipulators. Vismaz vecajā Bauska dzīva atgriezīsies. Nav ko pilsētas centra spēļu zālei būt. Baznīca varēja atvēlēt ēku. Pietiek kampt viņiem.

pirms gada, 2020.01.30 13:18

?

Baznīca varēja atvēlēt ēku? Spēļu zālei? Baznīcai pietiek kampt?
Pilnīgi piekrītu.

pirms gada, 2020.01.30 13:20

nu

Katoļu baznīca neko ne no vien nekampj. Tie kas paši iet, tie arī ziedo.
Es varu kaut vai 10 centus ziedot, baznīca man nav noteikusi, cik man jādod.
Atradis salīdzināt ar ko. Redzams, ka stulbums galvā mājo..

pirms gada, 2020.01.30 14:55

-> nu

Zaudētava jau arī neko nav noteikusi, tie kas iet "ziedo" cik grib. Vienīgā starpība, kam tas nonāk kabatā - Alforam, kas maksā nodokļus, vai baznīcai, kas neko nemaksā un nevienam neatskaitās, kur to naudu liek.

pirms gada, 2020.01.30 14:57

pira

vecu vecais sakāmvārds-Kas māk, Tam nāk!.

pirms gada, 2020.01.30 17:21

Ņirga

Veca anekdote:
В одном небольшом американском городке некий бизнесмен решил открыть
кабак. Беда в том, что он находился на одной улице с церковью.
Естественно, церковное руководство это не устраивало, и на каждой
проповеди оно призывало горожан выступать против, и молиться, чтобы бог
покарал нерадивого бизнесмена. За день до объявленного открытия кабака
была сильная гроза, молния ударила в кабак и он сгорел дотла. Церковники
обрадовались, но ненадолго - хозяин кабака подал на них в суд с
требованием компенсации ущерба. Те, естественно, все отрицали. Выслушав
обе стороны, судья заметил: "Я пока еще не знаю, какой вердикт вынести,
но из материалов дела следует, что какой-то владелец кабака верит в силу
молитвы, а все церковное руководство - почему-то нет..."

pirms gada, 2020.01.30 14:21

Smotrjašijs

Ko Jūs ņematies. Atjauno dzīvību vecpilsētā , un pie reizes visā Bauskā. Nu lai tur ir tas Fenikss , bija agrāk , kas tagad vainas? Katrā pilsētā ir pāris spēļu zāļu , ko Rīgai teikt ? Tur vispār uz katra stūre kāda zabigalovka.
Gan vēsturiskajā centrā , gan vispār.

pirms gada, 2020.01.30 18:17

?

cik reizes biji Rīgā?

pirms gada, 2020.01.30 18:27

Slišastijs

Vienu ar PUSI

pirms gada, 2020.01.31 13:13

haa

Ko cepties, ļoti laba vieta. Katram ir izvēles iespēja, doties uz spēļu elli vai pie dieva galda.:):)

pirms gada, 2020.01.30 18:25

visiem

Pietiek ar tām spēļu zālēm, kas tos atkarīgos ārstēs?

pirms gada, 2020.01.30 18:26

ikkatram

piekritu, jo ciešm jau mes visi kaa sabiedrība, ci izpostiitiu dziivju, cik izjukušas ģimenes,., neželigs bizness tas ira. teikšu kā ir!.

pirms gada, 2020.01.30 18:34

Kāpēc?

Kāpēc bizness nežēlīgs? Bizness ļoti labs un izdevīgs.
Cilvēki gan tādi vāji un lētticīgi, ja domā, ka šādā veidā var kaut ko laimēt.

Ne jau spēļu zālēs vaina, vaina tajos, kas uz tām iet un līdz ar to ļauj šim rūpalam plaukt un zelt.

pirms gada, 2020.01.31 12:41

hahahah

smiekli nāk, feņķa redz esot iemaksājusi budžetā 70 000. Bet kurš skaita zaudējumus - kredīti, kurus ņem spēļu zālē zaudējušie, aizbraukušos uz ārzemēm, kurš skaita pabalstu parsītājus jaunos un vecos, vecos večukus, kuriem jābaro dēli un meitas, kuri naudu atstāj pritonā feņķa.

pirms gada, 2020.01.30 20:51

No komentāra augstāk

"Ne jau spēļu zālēs vaina, vaina tajos, kas uz tām iet un līdz ar to ļauj šim rūpalam plaukt un zelt."

Tas, ka šo cilvēku stulbums pēc tam rezultējas kredītos un emigrācijā tikai parāda cik "gaiši" ir šie cilvēki.

pirms gada, 2020.01.31 12:44

Andris

Uz kā rēķina? Vietā tak Drogas būs.

pirms gada, 2020.01.31 12:44

INGA

Ļoti laba ziņa tiem,kas dzīvo Rimi tuvumā,un protams,žēl to cilvēku,kuri atrodās tai spēļu ellei tuvumā.Skaidrs,kad cilvēki paši vainīgi,kad apmeklē to elli,bet visi kaut kāa cer uz lielo vinnestu,kaut gan par to ir rakstīts,runāts,bet nekā iet un nedomā ar galvu,cieš paši,cieš ģimenes.Taisnība jau ir,kamēr būs tās elles ,kas apmeklē,viņas ari pastāvēs,un tiem īpašniekiem ir pilnīgi vienalga,kas notiek ar cilvēkiem,jo viņiem tas ir bizness,nauda,nauda un vēlreiz nauda.Briesmīgi!!

pirms gada, 2020.01.31 14:33

Padomā

Stabils darbs apkalpošanas sfērā, pieklājīgs atalgojums, jauna ģimene, mājoklis – ko vairāk varētu vēlēties vīrietis, kas salīdzinoši nesen pārkāpis trīsdesmit gadu slieksni. Tomēr Mārim ik dienu nākas cīnīties ar atkarību, par kuru pārvērtusies aizraušanās ar azartspēlēm. Jau ilgāku laiku viņš labprāt pieņem palīdzību no speciālistiem, tomēr, kā pats vīrietis stāsta, kļūst tikai nedaudz vieglāk, jo katru reizi, kad viņa skatienam paveras spēļu zāle, rodas nepārvarama vēlme tajā ieiet – ja nu šoreiz uzkritīs laimests?

Ko nozīmē dzīvot ar azartspēļu atkarību?

Tas nozīmē, ka visu laiku jūti – kaut kas pietrūkst. Ja ikdienā ir brīvāks brīdis, jādomā par spēlēšanu. Visu laiku ir tāda sajūta, ka, ja es tagad ieietu spēļu zālē, noteikti laimētu pamatīgu naudas summu. Visu laiku sev ir jāatgādina, ka visticamāk vienkārši nospēlēšu visu, kas man ir makā.

Cik sen jau spēlē azartspēles?

Vispār sen, bet sākotnēji jau tā nebija atkarība. Ar draugiem ej pasēdēt, parunāt, padzert aliņu – tas notiek vietā, kur ir spēļu aparāti, tāpēc kādreiz arī kaut ko iemet. Kādreiz nekā, bet citreiz uzkrīt daži desmiti, simti. Bet tas ir fonā, principā tā ir vieta, kur pavadīt laiku ar savu kompāniju, izklaides vieta.

Un kurā brīdī to var saukt par atkarību?

To pat pats nevar pamanīt, bet ar laiku draugi, sarunas un atpūta paliek otrajā plānā, pirmās ir cerības, ka kaut ko laimēsi.

Apkārt ir savējie, bet tu esi viens, tikai skaties, kā griežas aparāts un pie sevis domā – nu gan būs!

Vēl, man šķiet, ka par atkarību liecina tas, ka nevari no zāles iziet ātrāk, kamēr viss nav nospēlēts. Vispirms visu, kas ir makā, tad ej uz bankomātu noņemt vēl. Tas jau ir slikti. Ir jau arī tādi atkarīgie, kas beigās sāk stiept visu no mājas laukā, bet līdz tam nekad neesmu varējis nonākt. Es nespēju iedomāties, kā būtu, ja mana ģimene pārnāk mājās un nav vairs televizora. Ja tā jau notiek, tad cilvēkam, lai atveseļotos, jābrauc uz izolētu ārstniecības vietu. Esmu redzējis tādus cilvēkus, kuriem jau ir galējā stadija. Aizstieps kaut krēslu, ko par piečuku nopirki, uz lombardu un par divīti ieķīlās. Tas jau ir galīgi traki.

Vai ir grūti par to runāt?

Ir grūti, bet ne tik, cik agrāk. Daudz grūtāk ir apzināties, ka tā ir problēma, ka patiešām esi atkarīgs. Kad saproti, kas tas ir, tad jau arī runāt ir vieglāk. Tā ir slimība. Diemžēl lielākajai daļai azartspēļu atkarīgo tā neliekas problēma.

Cik ilgā laikā cilvēks, kas spēlē, var palikt atkarīgs?

Tie varētu būt gads vai divi – ne vairāk. Tas ātri ievelk. Man bija tā, ka spēlēju, taču tad pamainījās apstākļi un kādu laiku patiešām atturējos – ne apzināti, bet tāpēc, ka bija citas rūpes un darbi. Taču atkarība paliek. Vienmēr, kad ej garām spēļu zālei, par to atceries. Vienu reizi atliek ieiet un viss ir atpakaļ.

Nav tā, ka atkopies un pēc tam atkarība veidojas no jauna, ja beidzi ar atkarību, tad no tā paša punkta arī sāc. No tā nevar atiet.

Var jau būt, ka vienkārši izvairoties no spēļu zālēm, vari no tā kaut kādā mērā atbrīvoties, bet Latvijā taču tās ir uz katra stūra. Agri vai vēlu nonāksi blakus spēļu zālei.

Kādreiz esi mēģinājis aprēķināt, cik kopsummā esi nospēlējis?

Oi. (pauze) Nē, īstenībā nekad neesmu mēģinājis par to domāt, bet tas ir ļoti daudz. Pirmajā brīdī liekas, ka tie varētu būt ap 20 tūkstošiem, bet gan jau, ka ir vairāk.

Astronomiskas summas neesmu nospēlējis tāpēc, ka pārsvarā gribas spēlēt tad, kad naudas ir par maz. Redzi, ka līdz algai palikuši 20 eiro, un liekas – varētu taču kaut ko uzlaimēt.

Sevišķi grūti ir tad, kad dzirdi no apkārtējiem, cik kurš laimējis. Tie stāsti jau klīst apkārt daudz. Neviens neprasa aizdot piecīti, tāpēc, ka visu nospēlējis – parasti var atrast kādu citu atrunu. Bet, ja kaut ko laimē, tad gan visiem izstāsti.

Un vienā reizē cik esi nospēlējis?

Summas atšķiras spēļu zālēs un internetā – tās ir divas dažādas pasaules. Spēļu zālē aizej ar tik, cik aizej, to arī nospēlē. Principā var visu algu nospēlēt. Internetā ir savādāk. Piecu minūšu laikā paņem kredītā tūkstoti, astoņsimts nospēlē, paņem vēl tūkstoti, jo liekas, ka taču atspēlēsi atpakaļ. Tā arī reizēm gadās, ir bijis, ka atspēlē trīsreiz vairāk, bet ar to jau viss neapstājas. Tāpat beigās visu nospēlē. Ka esi paņēmis ātro kredītu, to spēlējot aizmirsti. Spēļu zālē naudu velc laukā no maka – naudu tu redzi tāpēc tai ir kāda vērtība. Internets ar to ir ļaunāks, jo tie ir digitāli cipari, kurus nevari pačamdīt. Tur mērs pazūd vispār.

Kas notiek pēc tam, kad nospēlē lielu naudas summu?

Būtībā ir paģiras. No spēļu zāles jau vispār ir dulla galva, jo tur viss ir piepīpēts. Sāp galva un ir tikai viena doma – nu tu esi sataisījis sūdus!

Tādas morālās paģiras, liela nomāktības sajūta. Bet problēma ir tā, ka diži nav laika tajā iedziļināties, jo uzreiz pēc tam jau jāsāk kruķīt, kur dabūsi naudu, lai izdzīvotu, no kā aizņemsies.

Nav laika depresijai. Mazliet pagruzies un domā, kur dabūt naudu. Novelc līdz algai un atkal prātā ienāk doma – varbūt uzdubultot, lai šomēnes iet labāk? Uzliec 20 eiro, tad vēl 50, tad 80. Tā, līdz paliek tikai, ko rēķinus samaksāt.

Vai ģimene nepamana, ka regulāri trūkst nauda?

Pamana jau. Tāpēc sāc slēpt, cik esi nopelnījis, melot, ka nauda kaut kur citur aizgājusi. Ņem nākamo kredītu, lai var izdzīvot. Principā tas ir atkarīgs no tā, cik lielā mērā vari saņemties. Ja cilvēks ir pavisam atkarīgs, viņš iznesīs televizoru, datoru, visu. Ja tomēr spēj ieturēt robežu, tad vienmēr ir iespējams sameloties. Slēpu apmēram divus gadus, tad mani atkoda. Skaidrs, ka tas ir grūti – katru dienu nākt mājās, skatīties acīs sievai, bērnam un apzināties, ka patiesībā visu naudu esi nospēlējis. Ir liels kauns, ka tevi pieķers.

Laikam tikai tad, kad mani pieķēra, sāku aizdomāties, ka īsti normāli tas nav, ka patiešām esmu atkarīgs un pats to kontrolēt vairs nevaru.

Tad arī meklēju palīdzību.Var iet privāti pie psihologa. Galvenais ir atrast kādu nodarbošanos, ar ko aizņemt prātu. Padarīt kādu hobiju par atkarību.

Ko tu gribētu ieteikt citiem saistībā ar azartspēlēm?

Visiem atkarīgajiem, kas spēlēšanai ņēmuši kredītu, es ieteiktu nesamaksāt kredītu vienu divus mēnešus, lai tas tiek nodots parādu piedziņai – tad nevarēsi paņemt jaunus kredītus. Lai arī ar atkarību cīnīties tas varbūt nepalīdzēs, bet vismaz nevarēsi iekrist vēl dziļākā bedrē.

Labs paņēmiens ir kontrole – rādīt ģimenei savus izdevumus. Un galvenais – runāt par to! Azartspēles, manuprāt, sabiedrībā nav plaši apspriests temats.

Vai tavuprāt būtu nepieciešams ierobežot spēlēšanas iespējas?

Noteikti. Bija iecere, ka varētu ļaut atvērt spēļu zāles tikai lielajās viesnīcās. Domāju, ka tas arī dotu labumu. Jo vairāk tās aizklapētu ciet, jo labāk. Varētu tāpat kā ar alkoholu – zāles ir vaļā tikai līdz desmitiem vakarā. Ir daudzi, kas spēlē tikai iedzēruši, kad ir kāds tusiņš. Galvenais, ka tā varētu palīdzēt tiem, kas tikai sāk, tā kā es kādreiz, kad gāju tur ar draugiem atpūsties. Interneta spēļu zāles ierobežot būtu grūtāk, bet noteikti būtu kādi mehānismi.

Aizliegt azartspēles pavisam gan nedrīkst. Man šķiet, ka tad Latvijā nepietiktu psihologi, kas visus atkarīgos ārstētu. Pieaugtu alkohola lietošana, vardarbība, jo, kad atkarīgais nevar uzspēlēt, tas ir tāpat kā narkomāns nevar dabūt devu – iestājas lomka. Es pazītu ļoti daudz cilvēku, kas ir atkarīgi, un tā patiešām ir liela problēma, tāpēc man liekas šausmīgi, ka par to sabiedrībā aktīvi nerunā.

pirms gada, 2020.01.31 15:54

no Bauskas

Paldies par interviju.

pirms gada, 2020.02.01 08:13

Vietējās ziņas