Stelpē arī šoreiz viszemākā vēlētāju aktivitāte Vecumnieku novadā 6

Vecumnieku novada Stelpes pagastā Eiroparlamenta vēlēšanās iedzīvotāji visvairāk balsu atdeva par «Jauno Vienotību» – 27,14%, Nacionālo apvienību «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» – 22,14% un «Attīstībai/Par!» – 14,29%, informē Centrālā vēlēšanu komisija.

Stelpes pagasta pārvaldē iekārtotajā iecirknī Eiroparlamenta vēlēšanās piedalījās 140 jeb 23,18% no reģistrētajiem 604 balsstiesīgajiem. Tas ir novadā zemākais vēlētāju aktivitātes rādītājs. Arī 2014. gadā, izraugoties Latvijas pārstāvjus Briselē, stelpieši izrādījušies viskūtrākie, toreiz nobalsojošo skaits bijis vēl mazāks – 21,5%.

«Bauskas Dzīves» sastaptie iedzīvotāji nebrīnās par to, ka aktivitāte ir zema, jo balsstiesīgo skaits ir tikai «uz papīra»; daudzi no pagasta izbraukuši, lai iztiku pelnītu ārzemēs. Ja statistiku rēķinātu, ņemot vērā tikai tos, kas te reāli dzīvo, rādītājs būtu daudz labāks, pārliecināti vietējie. «Daudzi ir prom, bet daudzi neredz jēgu balsot, jo Saeimas vēlēšanas pierādīja, ka ne vienmēr tas, kurš izvirzās līderos, ir uzvarētājs» – izskanēja arī šāds viedoklis. Mājās palika arī tie, kuriem šķiet – nu ko tad mēs, mazās Latvijas pārstāvji, Eiropā varam ietekmēt.

Komisijas locekles pieļauj, ka kāds, iespējams, neatnāca vēlēt tāpēc, ka arī iedzīvotāji Stelpē nesaņēma uzaicinājuma vēstules. «Nesaprotu, kāpēc šādas korespondences piegādi neuzticēja «Latvijas Pastam»,» pauda iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Mārīte Grantiņa-Podiņa.

Tomēr ik pa laikam cilvēki vēra durvis, lai paustu savu gribu un novēlētu. Pilsoņa pienākumu izpildīja arī pensionārs Viktors Klāviņš, kurš jokoja – ja jau kāds pa ceļam atved, varot arī nobalsot. «Burtoju tos daudzos sarakstus, kamēr atradu īsto. Visi grib uz Eiroparlamentu, kāro to labo kumosu, bet kad vajag ravēt, nevar dabūt nevienu,» viņš sacīja.

Balsot bija atnākuši arī dzīvesbiedri Gundega un Lauris Štelfi. «Par politiku daudz neinteresējos, ļoti nejūtu līdzi notikumiem, tāpēc nolēmu ņemt palīgā «Partiju šķirotavu». Anketas aizpildīšana prasīja iedziļināšanos, apmēram divdesmit minūtes laika, bet tas bija vērtīgi. Sākumā biju domājusi balsot par citu politisko spēku, taču, izrādījās, mans viedoklis par prioritātēm un rīcību dažādās situācijās sakrīt ar citas partijas deputātu kandidātu pārliecību, un es izvēlējos atbalstīt viņus,» teic jaunā sieviete. Viņa pauda nožēlu par to, ka daudzi cilvēki ir politikā nezinoši un to izmantojot tie, kas ir vāji, bet prot uztaisīt sev skaļāko reklāmu.

Pirmo reizi pie balsošanas urnas devās Kristiāns Podiņš, kuram aprīlī palika 18. Jaunietis informāciju par partijām ieguvis internetā, iepazinies arī ar personālijām.

Vairāki uzrunātie atzina, ka nākuši balsot jau ar pārliecību, jo bijis gana laika iepriekš visu apsvērt un izdomāt. «Ļoti viegli bija izvēlēties, jo īpaši pēc aizvakardienas ziņām, kad skaisti runāja Rīgas ielu racējs un visu tiltu sapūdētājs. Domāju, noteikti iešu vēlēt un nobalsošu pret viņu ar atbalstu citai partijai,» sacīja Mārīte Kviešone. Arī Mārtiņam Stamgutam bija savs viedoklis: «Balsoju par progresīvām idejām, svaigāku skatījumu un nākotni. Jāatbalsta tie, kuri var dot pienesumu, vecie var būt noderīgi ar pieredzi, bet jārada iespēja darboties jaunajiem, kuriem uz lietām ir cits skatījums.»

Pazīstamā īrisu audzētāja Ilga Viņķele solīja, ka nākamreiz arī viņa iešot politikā un dibināšot partiju «Lavanda». «Es arī gribētu pasēdēt Eiropā un piecus gadus algā ik mēnesi saņemt vairāk nekā astoņus tūkstošus eiro, kantora vajadzībām – divdesmit četrus tūkstošus eiro, kā arī vēl citus labumus. Tagad tikai jādomā, kā piesaistīt bagātus sponsorus,» viņa ironizēja un aicināja pensionāri Jevgēniju Pelūdi pievienoties.

Balsošanai atrašanās vietā bija pieteikti pieci vēlētāji, arī Nīzeres ciema «Grundmaņos» dzīvojošie Velta Ozoliņa un Agris Sams. Pie dzīvesbiedriem ar vēlēšanu zīmēm un urnu devās komisijas locekles Sarmīte Jukone un Irēna Pilskalne. Vīrs un sieva jau iepriekš bija izlēmuši, par ko balsot. «Veltai patīk Valdis Dombrovskis, tāpēc viņa par 16. sarakstu, es par Zīli un nacionāļiem – 11. sarakstu,» izvēli neslēpa Agris.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Ričus

Novadā vajag izpilddirektora pirmā vietnieka un vietnieka štatus ar algu ap 5 tūkstoši mēnesī katram. Vēl vajag padomes priekšsēdētājam labi atalgotu politpārvaldes priekšnieku. Tad viņi aģitētu, lai cilvēki iet uz balsošanu.
Rajona TDP izpildkomitejā bija tikai viens vadītājs un valdītājs, bet balsoja ap 99,9 %.

pirms gada, 2019.05.27 19:37

daudzi

no pagasta izbraukuši, lai iztiku pelnītu ārzemēs__nav kas pagastiņā (un novadā) reāli dzīvo un balso, bet administratīvie štati, telpas un algas tik aug un aug. Ak, reforma- kur tu esi?

pirms gada, 2019.05.28 11:14

SKATS NO MALAS

jā ,tās algas gan ir fantastiskas.Vajadzētu mazliet kaunēties par tādu izšķērdību,kad valstī lielākais vairums ir nabadzīgo statusā.Par ko ir tāda algu nesamērība.Mēs katrs darām savu darbu,bet atalgojums ir tik atšķirīgs.Nabaga pedagogi vēl joprojām gaida algas pielikumu,ja vienu eiro pieliek,tad pagarina darba dienu vai uzliek liekus pienākumus.VIŅIEM PAT ZĪMULI NENOPĒRK VALSTS.

pirms gada, 2019.05.28 09:19

;)

Vajadzētu mazliet kaunēties par tādu izšķērdību_ nu mazliet arī gan jau ka kauns un neērti arī ir- vai tad gluži bez goda, bet... kad tāda smuka, apaļa summa iekrīt regulāri kontā un dzīvot kļūst ērti, tad visa tā neērtība uzreiz pazūd.

pirms gada, 2019.05.28 11:20

):

Par kaunu nerunāsim, jo kauna jēdziens šiem kretīniem, kas savāc naudu no cilvēkiem nodokļos un savākto sev izmaksā algās, pie tam - dažķārt desmitkārtīgās, ir pilnīgi un galīgi svešs jēdziens.
Mani vairāk satrauc tas, ka nebaidās tādas algas piešķirt, izmaksāt un pats galvenais, ka nebaidās SAŅEMT faktiski par nekā nedarīšanu vai tādu amatu aizņemšanu, kādi absolūti nav nevienam vajadzīgi, ja neskaita tos, kas šos amatus aizņem un tos, kuriem nevajadzīgo amatu aizņēmēji atdod daļu no "laupījuma" par iecelšanu amatā.

pirms gada, 2019.05.28 12:52

Hmmmm....

Pareizi dara cilvēki aizbraucot no Stelpes, jo darba nav un ceļš izbraucams tik ar traktoru. Skumjā realitāte.

pirms gada, 2019.05.28 16:25

Vietējās ziņas