Stelpē satiekas skatuves mākslas entuziasti + FOTO 1

Vecumnieku novada Stelpes pagastā sestdien, 15. augustā, trešo reizi kopā pulcējās amatierteātru saimes ļaudis. Svētkos satikās skatuves mākslas tradīciju daudzinātāji no Bauskas, Neretas un Vecumnieku novada, kopumā 11 kolektīvi.

Sarīkojums sākās ar gājienu no Stelpes pamatskolas uz brīvdabas estrādi, kur dalībnieki nokļuva īstās «rampu ugunīs» – spožā saule gluži kā prožektors izgaismoja skatuvi. Svētku dalībniekus sveica Stelpes pagasta kultūras darba organizatore Sandra Neliusa. Viņa uzsvēra, ka teātra svētki kļuvuši par tradīciju cilvēkiem, kuri kopā darbojas un gūst no tā prieku. Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Kovals atzinīgi novērtēja skaisto parādi un vēlēja skatuves mākslas entuziastiem spēlētprieku.

Savukārt Stelpes pagasta pārvaldes vadītājs Elmārs Jukonis pauda cerību, ka šie svētki ieskandinās septembrī gaidāmās Dzejas dienas, kad arī Stelpē plaši tiks daudzināti izcilie dzejnieki un dramaturgi Rainis un Aspazija. «Gan jau darbīgie teātra ļaudis iestudēs arī kādu Raiņa lugu, jo stikla kalnā jāuzkāpj arī amatierteātriem, un tas nemaz nav neiespējami,» viņš sacīja.

Vienojušies teātrinieku himnā – «Lilioma dziesmā», trupu pārstāvji turpināja pagājušajā gadā aizsākto mīlestības tēmu. Pērn svētku dalībnieku sagatavotos priekšnesumus sasaistīja Stelpes pagasta amatierteātra «Urguči» izspēlētā Rūdolfa Blaumaņa novele «Īstā līgaviņa», kas vēsta par turīgā saimniekdēla braukšanu precībās. Tā kā Kļaviņu Ješkam, ko atveidoja Valdis Rusiņš, līgaviņu atrast neizdevās, šoreiz Tēvs jeb Jānis Stallītis un Māte jeb Dagmāra Venclova bija nolēmuši dēlam sievu izraudzīties, aicinot «kandidātes» uz mājām. Vedeklas meklējumos saimniece bija iesaistījusi savas draudzenes Margrietu, Rozi un Vijolīti, kuras labi pārvalda iepazīšanās portālus internetā.

Izvēlīgo un izlutināto saimniekdēlu cita pēc citas lūkot ieradās gan jaunuves, gan aizsēdējušās vecmeitas. Lai pārliecinātos par meitu tikumu, katrai deva uzdevumu. Vienai bija jāprot nocakot guldāmdeķi, citai sakult sviestu, vēl kādai – uzcept pankūkas, sasiet slotu, salāpīt maisu, savērt pērļu kaklarotu u. c. Tā kā no Misas bija ieradušās trīs līgaviņas, viņām bija jāprot Ješku uzjautrināt un izklaidēt.
Vairāk vai mazāk veiksmīgi meitas ar uzdevumu tika galā, taču, ak, vai, arī šoreiz Ješka nevienu neveda pie altāra, jo negaidīti ciemos ieradās Jūle no Tūles un... precinieks sev vien zināma iemesla dēļ pazuda. Kad viņš atkal atradās, visas līgaviņas jau bija gabalā. Varbūt puisietim vērts ieklausīties Stelpes pagasta sieviešu vokālā ansambļa «Nianse», vadītāja Iveta Grantiņa, dalībnieču padomā un nemeklēt īsto un vienīgo starp svešiniecēm, bet izvēlēties «pašmāju preci»?

Svētkus kuplināja muzikants no Bauskas Aigars Urtāns. Noslēgumā ar koncertprogrammu, kurā iekļautas dziesmas gan no kinofilmām, gan izrādēm, uzstājās dziedošā aktrise Karīna Tatarinova un mūziķis Jānis Ruņģis.

«Tradīcijas dzīvas var uzturēt tikai tad, ja nemainīgās vērtības arvien papildina ar ko jaunu. Aktieriem šodien pirms došanās uz estrādi bija īsta meistarklase kopā ar Dailes teātra grimētāju Gintu Puišeli, kura palīdzēja atsvaidzināt pamatzināšanas par tēla veidošanas mākslu un iemācīja arī ko jaunu,» sacīja S. Neliusa. Šo tikšanos par vērtīgu atzina visi trupu dalībnieki, kuri guva atbildes uz daudzajiem «kā» un «kāpēc», uzzināja, kā ar krāsu palīdzību, koriģējot sejas pantus, var atklāt atveidotā varoņa dabu un dotumus.

Piekususi, bet priecīga bija amatierteātra «Urguči» režisore Lilita Berliņa: «Tie bija svētki mums, aktieriem, tāpēc nebēdāju, ka patukšas bija skatītāju solu rindas. Acīmredzot ļaudis saulaino laiku izmantoja, lai rosītos druvā.»

«Pirms nedēļas bijām uz teātra svētkiem Smiltenes novada Grundzālē, kur satikās amatierteātri no dažādiem Latvijas novadiem. Mums Stelpē patīk daudz labāk!» atzina Vecumnieku pagasta Misas tautas nama aktieri un režisore Sandra Vēvere.

Teātra svētku dalībnieki
«Bārbelīši» – Bārbeles tautas nams, režisors Ingus Pavinkšnis
Kurmenes amatierteātris, režisore Gunta Drezova
Misas amatierteātris, režisore Sandra Vēvere
«Gadījums» – Skaistkalnes tautas nams, režisore Aija Skosa
«Urguči» – Stelpes pagasts, režisore Lilita Berliņa
Valles amatierteātris, režisore Aija Skosa
«Tradare» – Neretas novads, Mazzalves pagasts, režisore Silvija Lisovska
«Dadži» – Bauskas novada Īslīces pagasts, režisore Evita Vanaga
«Spēlētprieks» – Codes pagasts, režisore Solvita Rotberga
Jaunsaules amatierteātris – Vecsaules pagasts, režisore Inga Cepure
Uzvaras amatierteātris – Gailīšu pagasts, režisors Uģis Donerblics

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Juris

Nu lustīgi, lustīgi gājis kā var redzēt! Līgavas arī neko jau. :)

pirms 5 gadiem, 2015.08.18 15:11

Vietējās ziņas