Strādājošiem piedāvā mācīties par ES līdzekļiem; Bauskā pieejamas 50 izglītības programmas 6

22. septembrī valstī startēja ES fondu finansētā pieaugušo izglītības projekta 5. kārta, kurā ikviens strādājošais vecumā no 25 gadiem var pieteikties mācībām, lai iegūtu jaunas kompetences vai pārkvalificētos. Turklāt, sākot ar šo kārtu, mācībās var iesaistīties atkārtoti. Ar izglītības programmu piedāvājumu var iepazīties un mācībām pieteikties mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv.

Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) pārstāve Alise Bērziņa  informēja, ka pieteikšanās 5. mācību kārtā ritēs līdz 22. oktobrim. Pieteikties mācībām var, aizpildot pieteikumu tiešsaistē mājaslapas www.macibaspieaugusajiem.lv sadaļā "Doties uz e-vidi". Arī 5. kārtā mācībām var pieteikties strādājoši un pašnodarbināti iedzīvotāji, kuri ir vecumā no 25 gadiem ar nepabeigtu vai pabeigtu izglītību, jaunie vecāki, kas atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un ir saglabājuši darba attiecības, kā arī strādājošie pensionāri.

Mācību grupu komplektēšana un mācības tiem, kas pieteiksies šajā kārtā, sāksies novembrī.

A. Bērziņa norādīja, ka, sākot ar 5. kārtu, veiktas izmaiņas mācību finansējumā. Mācību izmaksas profesionālās tālākizglītības programmu apguvei, kas dod iespēju 1–2 gadu laikā iegūt profesiju, tagad ES fondi un valsts segs 95 procentu apmērā, bet strādājošam būs jāiesaistās tikai ar piecu procentu līdzmaksājumu. Turklāt, mācoties profesionālās tālākizglītības programmās, kurās dalībniekiem ir arī kvalifikācijas prakse, ir iespēja saņemt atbalstu ceļa izdevumu segšanai uz prakses vietu un atpakaļ. "Pārējām izglītības programmām – profesionālās pilnveides programmām un moduļiem – finansēšanas modelis nemainās: ES fondi un valsts sedz 90 procentus, strādājošā līdzmaksājums ir 10 procenti," norāda A.Bērziņa, papildinot, ka līdzmaksājumu var segt arī darba devējs vai kāda cita fiziska vai juridiska persona. Personām ar trūcīgās vai maznodrošinātās personas statusu mācības bez maksas.

 Tāpat līdz šim projektā drīkstēja piedalīties vienu reizi, taču saskaņā ar 2020. gada 16. jūnijā valdībā apstiprinātajiem Ministru kabineta grozījumiem turpmāk katrs strādājošais projektā var iesaistīties divas reizes, ja iepriekš mācības nav pārtrauktas. Ja mācības uzsāktas un pārtrauktas, atkārtoti var pieteikties ne agrāk kā sešus mēnešus pēc mācību pārtraukšanas dienas (iepriekš bija 12 mēneši). Šis ierobežojums neattiecas uz tiem strādājošajiem, kuri mācībām pieteicās, bet mācības neuzsāka.

 5. mācību kārtā tiek piedāvātas mācību programmas 12 tautsaimniecības nozarēs: būvniecība; drukas un mediju tehnoloģijas; elektronisko un optisko iekārtu ražošana, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas; ēdināšanas pakalpojumi un tūrisms; enerģētika; kokrūpniecība; ķīmiskā rūpniecība; metālapstrāde, mašīnbūve un mašīnzinības; pārtikas rūpniecība un lauksaimniecība; tekstilizstrādājumu, apģērbu, ādas un ādas izstrādājumu ražošana; transports un loģistika; uzņēmējdarbība. Izglītības programmu piedāvājumā šajā kārtā ir 317 profesionālās pilnveides izglītības programmas, 147 profesionālās tālākizglītības programmas un 59 moduļi (īsākas izglītības programmas), kas nepieciešami profesionālajai darbībai izvēlētajā nozarē.

Pavisam mūspusē iepriekšējās kārtās izglītojušās 616 personas (Bauskas novads -383, Iecavas novads 120, Vecumnieku novads-72, Rundāles novads 41). Bauskā šajā reizē tiek piedāvātas 50 izglītības programmas četrās izglītības iestādēs – Latvijas universitātē, mācību centros «Buts» un «Austrumvidzeme», kā arī «Mācību un konsultāciju centrā ABC».

A. Bērziņa atzīmēja, ka Bauskā līdz šim populārākā programma bijusi «Šūto un dekoratīvo izstrādājumu ražošanas tehnoloģija», kurā izglītojušies 74 dalībnieki. Pieprasīta bijusi arī apmācība darbam ar motorzāģi un krūmgriezi, datu analīze un pārskatu sagatavošana ar MS Excel, kā arī C kategorijas autovadītāju apmācība.

Pieaugušo izglītības projektu "Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide" īsteno VIAA, lai novērstu darbaspēka kvalifikācijas neatbilstību darba tirgus pieprasījumam un veicinātu gan strādājošo konkurētspēju, gan darba produktivitātes pieaugumu. Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, ieguldot tajā gandrīz 47 miljonus eiro. Kopumā projektā līdz 2023. gadam mācībās plānots iesaistīt 53 tūkstošus nodarbināto.

 

·    

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Kristīna

Interesanti,kurs tad pieskatīs bērnus ,kamēr esosais bērna kopšanas atvaļinājuma(darba) laikā apmeklēs mācības.
Kā pārbaudīs uz Covid 19 ,katru mācību dienu?
Kas to zin ar ko cilvēks ir kontaktā katru dienu.
Kā var savienot darbu un mācības,ja pat uz tirgu netiek lai iegādatos vietējo ražojuma pārtiku,jo darba laiks vienāds visiem ,gan pircējiem gan tiegus d..l.

pirms 8 mēnešiem, 2020.09.25 10:11

silīte

Vecmamma,ja neesi sakašķējusies.

pirms 8 mēnešiem, 2020.09.25 16:54

Kristīna

JAUKI -izglītības sistēma ieplūdīs liels finansējums!
""četrās izglītības iestādēs – Latvijas universitātē, mācību centros «Buts» un «Austrumvidzeme», kā arī «Mācību un konsultāciju centrā ABC».""Bauskas dzīve.

pirms 8 mēnešiem, 2020.09.25 10:14

Kristīna

Cik savdabīgs veidojums tā ES ,ka piedāvā apmaksātas apmācības ""kā arī strādājošie pensionāri"",bet nestrādājošajiem(pie saimniekiem neoficiali strādājošajiem gadiem ) -nepiedāvā,un līdz 25 g.v kontingentam nepiedāvā .
Diskriminācija.
Sveiciens no ES parlamenta sēdes.
Ann Widdecombe's explosive rant at the EU Parliamenthttps://youtu.be/qDl1KfoHqGE

pirms 8 mēnešiem, 2020.09.25 10:19

Kristīna

Sveiciens no ES parlamenta sēdes.
Ann Widdecombe's explosive rant at the EU Parliamenthttps://youtu.be/qDl1KfoHqGE

pirms 8 mēnešiem, 2020.09.25 10:19

INGA

Jā,kur kādas apmāību programmas jauniešiem? Kāpēc par viņiem nedomā?

pirms 8 mēnešiem, 2020.09.26 17:48

Vietējās ziņas