Studenti biznesa bibliotēkā iepazīst Bausku kā rūpnieku pilsētu 1

Bauskas Centrālās bibliotēkas biznesa bibliotēka 28. novembrī pulcēja Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) Bauskas filiāles studentus.

RPIVA filiāles vadītāja Līga Jankova aktīvi aicina izmantot biznesa bibliotēku, tās datubāzes, daudzveidīgo literatūru studiju darbu izstrādē.

Šoreiz studenti apmeklēja informatīvu pasākumu «Bauska – rūpnieku, tirgotāju un amatnieku pilsēta». Biznesa bibliotēkas vadītāja Ērika Pelcere ar savu stāstījumu aizveda ceļojumā uz 19. gs. beigu un 20. gs. sākuma «veco» Bausku, kura bija pilna dzīvības, bagāta ar tā laika uzņēmējiem – tirgotājiem, ražotājiem, dažādiem amatniekiem.

Tolaik Bauska varēja lepoties ar 15 daudzveidīgiem rūpniecības uzņēmumiem. Galvenā tirgošanās vieta bija tirgus laukums, kur pārsvarā ir ebreju un vācu tirgotāji, jo sīktirdzniecība atradās «žīdu» rokās. Preces mājsaimniecībai, celtniecībai, pārtiku, tabaku, dažādus aizjūras zemju labumus un pat ieročus varēja iegādāties Eduarda Dreņģera veikalā, savukārt rakstāmlietas, grāmatas, somas un karavīru čumadānus piedāvāja Kārļa Vīksnas veikals. Vilim Ošeniekam izdodas atvērt «Ošenieka bodi», kurā var nopirkt zāles pļāvējus, sējmašīnas, dzelzs rīkus u. c. Priekšmetus, un šī bode uzskatāma par pirmo lielveikalu Bauskā. Attīstīta bija arī pakalpojumu joma. Ja pēc «Baltās bumbas» kroga, «Plosta» kroga apmeklējuma sāpēja galva, tad palīgā nāca «Tīrmaņa aptieka» un «Bauskas sabiedriskā» aptieka. Tolaik darbojās sešas dāmu un kungu frizētavas, kurās bija iespēja arī ielikt ilgviļņus, par to samaksājot «nieka» 50 latus. Zinot tā laika lata vērtību, var secināt, ka to varēja atļauties tikai bagātākās kundzes. Tā laika uzņēmējiem arī vārds «reklāma» nebija svešs, piemēram, K. Vīksna teica: «Šajā veikalā var atrast visu, ko citā nekad nenopirksi.»

Bibliotēkas apmeklētāja Inga Muižniece seminārā akcentēja, ka mums jāiemācās pārdot savi stāsti, tā iepazīstot ar «seno» Bausku, kura var lepoties ne tikai ar savām pilīm, bet arī ar bagātu, plašu tirdzniecību, veiksmīgiem ražotājiem un talantīgiem amatniekiem.
Vecais tirgotāju, ražotāju gariņš te mājo vēl tagad, jo baušķenieki nepadodas un atrod veidu, kā sevi pierādīt arī mūsdienās. Bauskas biznesa bibliotēka ir vienīgā biznesa bibliotēka Latvijā. Daudz izdarīts, un daudz kas vēl jāpadara, tai skaitā jaunās bibliotēkas celtniecība.

Ē. Pelcere ir apņēmības pilna, ir daudz jaunu ideju jau nākamajam gadam, ko realizēt. Liela vērība tiks pievērsta skolēniem un topošajiem jaunajiem uzņēmējiem.

Jau no 2014. gada aprīļa Bauskas Centrālajā bibliotēkā darbojas biznesa bibliotēka Ē. Pelceres vadībā, kuru izveidoja Latvijas un Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projektā «Uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēku pārrobežu sadarbības tīkla izveidošana». Tā mērķis ir nodrošināt konkurētspējīgas uzņēmējdarbības attīstību pārrobežu teritorijā, radot ērtu piekļuvi uzņēmējdarbību veicinošiem instrumentiem lauku teritorijās.

Biznesa bibliotēka uzņēmējdarbību atbalstošās aktivitātes koncentrē uz dažādām sabiedrības mērķa grupām – esošajiem uzņēmējiem, potenciālajiem uzņēmējiem, attālinātā darba veicējiem, pašnodarbinātajiem, bezdarbniekiem, skolēniem, studentiem, kā arī skolotājiem, informēja Ē. Pelcere.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

fd

Kaut kā nepamanīju neko par rūpniecību! Tirdzniecība un pakalpojumi nav rūpniecība!

pirms 5 gadiem, 2015.12.02 15:12

Vietējās ziņas