Sunim salūts nav nekādi svētki 6

Uz durvju sliekšņa, rokās sadevušies, mijas vecais un jaunais gads. Radinieki saskandina šampanieša glāzes, aiz loga ducina svētku salūts. Taču ir daži ģimenes locekļi, kuriem šajā brīdī prāts vismazāk nesas uz priecīgām emocijām. Viņu lielākā vēlme ir trīcot ierauties zem dīvāna vai paslēpties kaut kur vēl dziļāk. Tie ir mājdzīvnieki, kuriem šāvienu troksnis aiz loga uzdzen teju vai paniku.

Biedrība «Baltais suns» piedāvā ieteikumus, kā šos negatīvos iespaidus mazināt. Biedrības pārstāvis Džerijs Šterns iesaka, kā pasargāt suni no papildu stresa, ņemot talkā gan psiholoģiskas, gan fiziskas un preparātu metodes. Piemēram, sunim būs vieglāk pārdzīvot salūta troksni, ja dienas gaitā tas būs izvests kārtīgā pastaigā un uz uguņošanas laiku būs izstaigājies un saguris.

Biedrības vadītājs kinologs Dāvis Muižnieks iesaka – salūta laikā sunim vēlams atrasties istabā ar aizvērtiem logiem un aizkariem: «Ja dzīvnieks ir manāmi satrūcies, ielaidiet viņu telpā, kurā nav logu un iespējas dzirdēt trokšņus, piemēram, vannas istabā vai pieliekamajā. Ļaujiet dzīvniekam ielīst zem dīvāna vai galda! Var ieslēgt mūziku, vēlams izmantot aparatūru ar sabvūferu un labiem basiem, tas novērsīs dzīvnieka uzmanību.»

Kinologs aicina ielaist telpās ikdienā pagalmā dzīvojošu suni, ja tas izrāda baiļu izjūtas. Ja mājas kustonis salūta laikā pats meklē patvērumu, nevajag viņam to liegt. Ar dzīvnieku šādā situācijā lietderīgi aprunāties nomierinošā balsī.

Veterinārārste Māra Jansone min medicīniskus preparātus: «Lai suņiem būtu vieglāk pārciest bailes no uguņošanas, varu ieteikt nomierinošas tabletes dzīvniekiem, kas satur augu ekstraktus vai aminoskābi. Veterinārajās aptiekās ieteiks kādu no piemērotiem preparātiem. Šos līdzekļus vēlams sākt lietot dažas dienas iepriekš, bet īpaši svarīgi ir tos iedot dzīvniekam pusstundu pirms vajadzīgās iedarbības.»

Īpaši preparāti piemēroti suņiem, kad īpašnieks ilgstoši atrodas prombūtnē, tostarp salūta laikā. Arī šajos gadījumos aptiekārs ieteiks labāko, ņemot vērā suņa šķirni, raksturu. Der ielāgot, ka dzīvniekam nomierinoši līdzekļi vēlami ne tikai salūta, bet arī, piemēram, spēcīga negaisa laikā, kad skaļi ducina pērkons un aktīvi zibeņo.

Ja suns svētku laikā paliek mājās viens, vēlams veikt dažus priekšdarbus, piemēram, aizvākt no istabām priekšmetus, kurus dzīvnieks varētu satraukumā saplēst, parūpēties, lai sunim nebūtu iespējas bailēs aizbēgt. Tādēļ jāpārbauda durvis, žogi, balkoni u. c. Suņa kaklasiksnā noteikti jābūt ierakstītai saimnieka kontaktinformācijai. Ir jāparūpējas, lai mājās dzīvniekam pietiekamā daudzumā ir pieejams ūdens – pēc stresa suns daudz dzer.


Pievieno komentāru

Komentāri 6

Nesuns

Labākais draugs ir sieviete, bet uzticimākais-sunc!!! Prasīsiet, kāpēc "sunc"? Vieglāk izrunāt, bet saprast var!

pirms 5 gadiem, 2015.12.31 17:13

to ne sunim

Laimigu Jauno gadu, veselibu un istu uzticamu milestibu tev!!!!!!! Lai veicas.

pirms 5 gadiem, 2015.12.31 17:16

....

Tas ir taisniba. Mes bijam savu mazo sunuku panemusi lidz uz salutu un vins aizlaidas. Kadas bija meitas asaras Jaungada nakti! Labi ka vins pec divam stundam pats atnaca majas, vairs nekad ta nedaram.

pirms 5 gadiem, 2015.12.31 17:14

Kuces (bijušās) īpašnieks-draugs

Dresūra bij tāda, ka ar pistoli izšauj suņam pie auss, bet šamējs celties nedrīkst! Salūts ir kas līdzīgs negaisam. No tā suņi baidās!

pirms 5 gadiem, 2015.12.31 17:56

Bļāviens

to pašu tekstu,lasīju ,,Apollo,,tikai daži teikumi pārlikti,Auzāns nospēra to tekstu un pielika savu vārdu!Kauns un negods!

pirms 5 gadiem, 2016.01.01 11:47

nu vo

ta zino apollo, ko te zvadzini. tu ne to vari sacereet!(((

pirms 5 gadiem, 2016.01.01 23:40

Vietējās ziņas