Suņus mūspusē apdraud ērču pārnēsāta smaga slimība– babezioze 3

Šis pavasaris nav izņēmums – aktivizējušās ērces, tāpēc veterinārārsti aicina suņu saimniekus būt īpaši vērīgiem. Mūsu pusē jau konstatēti saslimšanas gadījumi ar bīstamo slimību piroplazmozi jeb babeziozi. Tā ir parazitoze, ko pārnēsā ērces. Slimības uzliesmojums novērojams agri pavasarī un vasarā, bet rudenī saslimšanas gadījumi samazinās.

Līga Truntika, veterinārās klīnikas «Līgavet» Bauskā veterinārārste, prognozē, ka šogad saslimšanu būs diemžēl daudz. Viņas apkopotā statistika liecina, ka aizpagājušajā gadā klīnikā konstatēti 76 saslimšanas gadījumi, pagājušajā gadā to bijis ap 40, bet šogad pēdējo trīs nedēļu laikā jau pašlaik tiek novērots 21 pacients. Pašam jaunākajam – kucēnam no Vecumniekiem – pirms pāris dienām tika veikta asins pārliešana un nu vērojama veselības uzlabošanās, pacients ir sācis ēst un priecāties par dzīvi.

Šī asins pārliešana operatīvi ir bijusi iespējama, tikai pateicoties bārbelietes Gunas Blūmas atsaucībai, uzsver Līga, jo no Gunas trīs gludspalvaino retrīveru meitenēm viena mazajam pacientam derēja kā donore.

Babezioze ir neprognozējama, slimības smagums ir atkarīgs no dzīvnieka vecuma, no hroniskām saslimšanām, tāpēc svarīgi ir pēc iespējas ātrāk sākt ārstēšanu. Saslimšana ļoti ātri un agresīvi progresē – tas pat nav dažu stundu jautājums. Slimības gaitai raksturīga apātija, atteikšanās no ēdiena, urīns no gaiša kļūst tumšs.

Izšķirošais ir saimnieka vērīgums, reakcijas ātrums un rīcība, skaidro Ieva Apšāne-Muceniece, privātpraktizējoša un Bauskas veterinārās klīnikas «Cortex» veterinārārste. Dzīvniekam ir nekavējoties jāsniedz palīdzība, un to var izdarīt tikai veterinārajā klīnikā. Diemžēl pat ar laikus sāktu ārstēšanu dzīvnieks var iet bojā.

Santa Ivanāne, Iecavas veterinārās klīnikas veterinārārste, aicina suņu saimniekus ne tikai būt vērīgiem, bet arī atbildīgiem un laikus parūpēties par savu suņu veselību: «Aicinu laikus un pareizi izvēlēties un lietot pretērču preparātus – repelentus, akaricīdus un to kombinācijas, jo tas ir vienīgais profilaktiskais līdzeklis, kā pasargāt sava mīluļa veselību un arī dzīvību. Pieejami daudz un dažādi preparāti – gan pilieni, kas lietojami uz ādas, kaklasiksnas, aerosoli, pulveri, gan arī tabletes. Piemērotāko preparātu sunim, ņemot vērā dzīvnieka vecumu, dzīvesveidu, svaru, vienmēr ieteiks jūsu dzīvnieka veterinārārsts.»

Veterinārārstu skaidrojums:
Babezioze ir ērču pārnēsāta slimība, kas sunim var radīt smagus audu un orgānu bojājumus. Babeziozi izraisa babēziju ģintij piederoši vienšūņi – babēzijas, kas inficē eritrocītus jeb sarkanos asins ķermenīšus. Laikā, kamēr ērces sūc suņa asinis, ar ērču siekalām suņa asinsritē nokļūst ierosinātājs.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

kur rodas?

no nenodedzinātas kūlas. Ja kādreiz pilskalnā vecās zāles nosvilināšana pusaudžiem bija svēta lieta, tad vēlāk, dienām pa šo parku dzīvojoties neviena ērce nekad nebija manīta, tolaik, bet tas neattiecas uz šodienu, kad kūla iecelta svēto kārtā

pirms 26 dienām, 2021.04.22 17:17

Zane

Šito mūsu suns piedzīvoja un jā, neticēju, ka suns var kļūt tik vārgs un nespēcīgs, nezinot no kā. Par laimi, laikus aizvedot pie vetārstes, suni izdevās glābt.

pirms 27 dienām, 2021.04.22 15:37

Vietējās ziņas