Svētku egļu tirdzniecība sākusies 3

Gada gaidītākie svētki drīz klāt. Daudzas iestādes un ģimenes cenšas veidot skaistu vidi un radīt svētku noskaņu. Centrālais un galvenais dekors lielākajai daļai ir eglīte. «Bauskas Dzīve» lietainajā 16. decembrī devās lūkot zaļo rotu piedāvājumu Bauskā. Vēl agrā rīta sniegu uzstājīgās lietus piles bija pārvērtušas ledū tā, ka jāskatās, kā kājas liec, lai nepakristu augšpēdus.

Bauzes tirgū otro dienu zaļsvārces tirgo Uldis Stankevičs, viņa kociņi nāk no Brunavas pagasta «Rāmavām». Turpat blakus arī dzīvesbiedre Ilona Stankeviča. Eglītes audzētas desmit līdz 15 gadus, stāsta saimnieks. Piedāvājumā ir, sākot no metru garas rotas par septiņiem eiro līdz divarpus un trīs metru garām eglītēm par 20 eiro. Pirmajā dienā pirktas vidēja garuma. «Mūsu eglītes ilgi stāv, neviens klients nav sūdzējies. Lai ilgāk nenobirtu, der ielikt traukā ar ūdeni vai mitrās smiltīs,» pamāca saimnieks. Pašiem mājās gan vēl neesot izrotāta eglīte, bet noteikti būs. «Katru gadu liekam eglīti, Ziemassvētkos jābūt skuju smaržai un vairākiem ēdieniem. Īpaši mums garšo štovēti kāposti, pelēkie zirņi un pīrāgi,» stāsta U. Stankevičs. Maltīte turklāt neesot veikalā pirkta, bet paša kundzes gatavota.

Eglīti gādāt bija ieradušās arī baušķenieces Baiba un Elza Vārnas. Mamma un meita par septiņiem eiro nopirkto zaļsvāci likšot traukā ar mitrām smiltīm. Savukārt baušķenieks Jānis Broks lūkoja «egli manā augumā». Tā gan šoreiz bija vairāk «cenu aptauja», jo «dēls sacīja, ka Rīgā dārgi», bet mazbērniem svētku rotu vajag.

Savukārt Lauma Briņķe no Dāviņu pagasta atvedusi vairāk uz galda liekamas eglītes, jo tās ir īsākas. Pirmo dienu tirgojot. Pārdošanā par četriem eiro arī eglītes kā dekori ar koka ripas «kājiņu». Pārdevēja gan bēdīga, ka lietainajā darbdienā pircēju pamaz staigā.

Pie tirdzniecības centra «Rimi» egles no Dānijas un Igaunijas pārdod Īslīces pagasta iedzīvotājs Mareks Līkais. Uzreiz acīs krīt, ka zaļsvārces ir neparastāka skata – kuplākas, resnāku stumbru. «Tā ir ‘Nordmann’ šķirne, kam skujas nav durstīgas, tā ka bērni var rotāt un dzīvniekiem nav skāde. Tā ir topšķirne pasaulē. Šīs nāk no Dānijas laukiem, kur apsaimniekotājs ir latvietis. Tā jau otro gadu latvietim ar latvieti izveidojusies sadarbība. Tirgoju tikai «Premium ekstra» klases egles,» uzsver Mareks. Piedāvājumā ir dažāda garuma – 1,6 – 2,60 metru garas zaļsvārces par 30 – 50 eiro. «Pie mums ‘Nordmann’ lēni aug, nevar arī kuplumu dabūt, jo mums nav tāda laika josla,» audzēšanas pieredzi atklāj īslīcietis. Savukārt «parastās» – no 1,5 līdz 2,10 metriem par 15 – 20 eiro. Arī «parastās» izskatās citādāk, nekā ierasts. «Tās ir kuplākas, jo gadiem tiek formētas,» paskaidro Mareks. Ir arī ‘Nordmann’ podos par 35 eiro.

Lai svētku kociņi ilgāk stāvētu, pārdevējs iesaka tos likt ūdenī speciālā kājā, kas iegādājama saimniecības preču lielveikalos un kurā egle ir arī stabila, turklāt «var pie ūdens pielikt cukuru, tad, tāpat kā cilvēks barojas, tā arī eglīte».

Kā vēstīja LETA, pēc Zemkopības ministrijas ierosinājuma ir precizēts tirgojamo nepārtikas preču saraksts, ļaujot nedēļas nogalēs un svētku dienās pārdot arī Ziemsvētku eglītes. Tas darīts, lai respektētu Latvijas iedzīvotāju tradīcijas šos svētkus aizvadīt ģimenes lokā un savlaicīgi tiem sagatavoties.

Saskaņā ar Stādu audzētāju biedrības sniegto informāciju – vairāk nekā 80% Ziemassvētku eglīšu tiek pārdotas sestdienās un svētdienās. Tas tādēļ, ka strādājošajiem pircējiem darba laiks pārsvarā ir no plkst. 8 līdz 17 un vienīgās pieejamās dienas ir brīvdienas, kad dienas gaišajā laikā kopā ar ģimeni var iegādāties eglīti. Tādējādi arī brīvdienās un svētku dienās ārtelpās varēs tirgot Ziemassvētku eglītes, lēma valdība.

Stādaudzētavās un atklātajos tirdzniecības laukumos Ziemassvētku eglīšu tirdzniecība notiek ārtelpās svaigā gaisā, kas samazina inficēšanās risku. Turklāt egļu audzētājiem un tirgotājiem ir pienākums īstenot spēkā esošajos normatīvajos aktos noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus, tajā skaitā roku dezinfekciju, sejas masku lietošanu, fiziskās distances ievērošanu starp pircējiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Pele

Gribēju Mājai un dārzam veikalā nopirkt egli podiņā. Nekā, egļu aizgads ārā aiz atslēgas.

pirms 5 mēnešiem, 2020.12.18 10:40

????

Aizbrauciet līdz Dāviņiem, grāvmalēs var dabūt skaistu eglīti????????️????️

pirms 5 mēnešiem, 2020.12.19 09:14

Vietējās ziņas