Svinēs Kanepeni un Skaistkalnes 530 gadu jubileju 14

Vecumnieku novadā vērienīgi tiks svinēta Kanepene un Skaistkalnes 530. gadskārta. Četras dienas – no 1. līdz 4. augustam – varēs baudīt dažādus kultūras sarīkojumus, sportot, izrādīties krāšņā gājienā, iepirkties izdaudzinātajā tirgū, smelties garīgumu nozīmīgākajā katoļticības centrā Zemgalē – Skaistkalnes Romas katoļu baznīcā, izlīksmoties zaļumballē.

Līga Baļčūne, tautas nama vadītāja, uzsver, ka svētku programma ir piesātināta, tāpēc darba netrūkst. «Lai gan ir atvaļinājumu laiks, neviens palīdzību neatsaka, pienākumi katram ir sadalīti, un gatavošanās rit savu gaitu. Ir jāiztur šis laiks!» apņēmības pilna ir organizatore.

Ceturtdienas, 1. augusta, vakarā ar ieskaņas koncertu Putnu un Mēmeles ciemā ļaudis «iesildīs» pūtēju orķestris «Skaistkalne» un atraktīvais diriģents Jānis Kalniņš. «Cilvēki šo brīdi ļoti gaida; cits muzikantu uzstāšanos bauda, iznācis pagalmā, kāds vēro pa dzīvokļa logu. Daudziem pūtēju ierašanās ir gada vienīgais un lielākais prieks,» atklāj tautas nama vadītāja.

Piepildītāka nekā ierasts solās būt piektdiena, 2. augusts, kad vakarā īsi pirms saules rieta pie tautas nama ar «Balto koncertu» notiks svētku atklāšana. Kā ik gadu, būs ragu mūzika pūtēju orķestra «Skaistkalne» izpildījumā, uzstāsies «Vanadziņi» – vietējais jauniešu deju kolektīvs Baibas Vanagas vadībā. Emocionālu baudījumu sniegs īpašā viesa – čellista Mareka Radzēviča priekšnesums. Koncertu vadīs Latvijas Nacionālā teātra mākslinieks Jānis Āmanis, kuru skaistkalnieši sauc par savējo, jo te ir dzimtas saknes aktiera dzīvesbiedrei Santai. Vakars noslēgsies ar kinoseansu – latviešu komēdiju «Klases salidojums», jo, kā sacīja L. Baļčūne, «Kanepene arī ir sava veida salidojums, kad Skaistkalnē sarodas daudz ļaužu, katrā mājā tiek uzņemts kāds ciemiņš, un šī tradīcija ir jau simt un varbūt pat simt piecdesmit gadu veca».

Dodoties uz koncertu, ļaudis aicināti tērpties baltā, lai vakars patiesi būtu gaišs un svinīgs. Jo īpašāku to vērtīs visiem klātesošajiem sagatavotais pārsteigums.

Sportiski sāksies sestdiena, 3. augusts, kad lieli un mazi sacentīsies 530 metru skrējienā, smilšu volejbolā un citās disciplīnās; būs daudzveidīgas aktivitātes bērniem. Vakarā lielākais notikums – svētku gājiens «Neprātam nav gadu», kam jau pošas un atribūtus gādā vidusskolas saime, tautas nama amatierkolektīvi, biedrības «Mēmelīte» un «Saulgriezes», a/s «Latvijas autoceļu uzturētājs»

Skaistkalnes iecirknis, SIA «Primex», pasta nodaļa u. c. «Kopā ar mūsu trupu «Gadījums» piedalīsies arī Valles pagasta amatierteātris, jo abus kolektīvus vada režisore Aija Skosa. Bija plānots, ka ciemos atbrauks draugi no Baltinavas; viņi arī iepriekš kuplinājuši svētkus, taču šoreiz aktieri nevarēs ierasties,» stāsta L. Baļčūne. Viņa pauž nožēlu, ka parādi nekuplinās pagasta zemnieki, jo lauksaimniekiem šis ir karsts pļaujas laiks.

Kad gājiena dalībnieki no «Talciniekiem» nonāks līdz tautas namam, mazu brīdi visus vēl uzmundrinās pūtēji, bet pēc tam varēs doties noskatīties izrādi visai ģimenei «Kaķīša dzirnavas», ko uzvedis Bauskas novada Īslīces pagasta amatierteātris «Dadži» (režisore Evita Novicka). Vakars izskanēs ar diskoballi latviešu mūzikas ritmos.

Lielā svētku diena – svētdiena, 4. augusts, – sāksies ar tradicionālo Kanepenes gadatirgu. Bērnus laukumā pie dīķa ar dažādām atrakcijām izklaidēs «Jurģa parks». Dienas vidū norisināsies dievkalpojums baznīcā, kas allaž saista gan katoļticīgos, gan citus interesentus. Pēc tam L. Baļčūne visiem iesaka doties mājās, kopā ar ciemiņiem sēsties pie galda – kārtīgi pamieloties un pārrunāt iespaidus, bet vakarā pulcēties brīvdabas estrādē uz koncertu.

«Programmā būs bungu performance cēsnieka Reiņa Reķa vadībā, dziedās muzikālajā televīzijas šovā «X Faktors» pazīstamību guvusī Iecavas grupa «Carnelian». Kopā ar Reini Reķi bungos arī prasmīgie sitaminstrumentu virtuozi no Skaistkalnes un Vecumniekiem,» ieskatu koncertprogrammā sniedz tautas nama vadītāja. Pēc tam – līdz pat rīta gaismai – varēs ballēties kopā ar grupas «Galaktika» mūziķiem – TV3 šovā «Koru kari» plašāk iepazīto Normundu Zušu un Vitoldu Gorņevu.

«Ir bijuši ieteikumi balli rīkot sestdienā, taču negribas lauzt seno tradīciju, jo ļaudis svētdienā ballējušies jau pirms simt un vairāk gadiem. Cilvēki šo kārtību zina un tie, kuriem pirmdien jādodas uz darbu, nedanco visu nakti, taču daudzi šajā laikā ir atvaļinājumā un var izbaudīt šos laika pārbaudi izturējušos svētkus pilnībā,» teic L. Baļčūne. Viņa piebilst, ka šī gada jaunums ir Kanepenes svētku un Skaistkalnes 530 gadu jubilejas svinību atklāšana jau piektdienas vakarā, iepriekš tas noticis sestdienā pēc gājiena, kad visi pulcējušies estrādē. Plašāka un daudzveidīgāka ir arī piektdienas kultūras programma.

Pievieno komentāru

Komentāri 14

Iedzīvotājs

Paldies Bauskas Dzīvei par informāciju !

pirms gada, 2019.07.26 12:16

no Laukiem

Mums prieks.

pirms gada, 2019.07.26 12:53

Bauskas novada zemnieks

Skaistkalnes baznicā feini altarzēni.

pirms gada, 2019.07.26 17:25

Desmitgade

Paldies Žannai Zālītei par redaktores sleju piektdienas avīzē !

pirms gada, 2019.07.26 20:16

Pateicība

Ar Žannas pausto redaktores slejā ir trāpīts desmitniekā! Paldies! Tikai pēcgaršā - vai zvirbulīši "rubī"?

pirms gada, 2019.07.26 21:05

No Neretas

Par to, ka var novada desmitgadi svinēt kā pieklātos rāda piemēri mums apkārt, piemēram Neretā bijušais pirmais domes priekšsēdētājs un tagadējais kopā aizdedzināja svētku ugunskuru. Neretas avīzīte par to rakstīja, ka bijušais domes priekšsēdētājs Antons Blūms un pašreizējais domes priekšsēdētājs Arvīds Kviesis kopīgi iededza ugunskuru kā skaistuma, spēka un mūžības vienojošu
elementu. Melgailis ir cienījams cilvēks, tāpēc skumji par to ka uz svētkiem pat uzlūgts nebija, lai gan daudz izdarījis Vecumnieku novada labā.

pirms gada, 2019.07.31 14:35

Skaistkalniete

Prieks, ka Skaistkalne pošas svētkiem un ir tīkama arī ikdienā. No skolas vides cenšas neatpalikt viss centrs. No Lietuvas puses ar Skaistkalni sākas Latvija.
Prieks, ka to apmeklēs simtiem bijušo skaistkalniešu!
Jaukus svētkus!

pirms gada, 2019.07.27 10:33

Bauskiniece

Slikti,ka svetdien nekurse autobusi uz Skaistkalni no rita puses.

pirms gada, 2019.07.27 11:21

garākais ceļš

Jābrauc no Bauskas līdz Ķekavai, jāpārsēžas autobusā, kas no Rīgas pēc plkst 7 .35 dodas uz Skaistkalni un kaut kur pēc 9 būsiet Skaistkalnē. Atpakaļ 15.00 no Skaistkalnes uz Bausku.

pirms gada, 2019.07.27 14:10

Info

Vai brīnišķīgais Skaistkalnes orķestris arī spēlēs baznīcā? Cikos?

pirms gada, 2019.07.27 18:04

garakajam celam

ilgi domaji

pirms gada, 2019.07.27 18:19

to garakajam celam

Vai tev Ir citi varianti ar autobusu?

pirms gada, 2019.07.28 10:11

P

Man ir cits variants par autobusiem;Bauska-Rīga,Rīga-Viļņa,tad uz Biržiem,esam gandrīz Skaistkalnē.

pirms gada, 2019.07.28 11:28

to P

Tad tā arī dodies, un lai tev veicās !

pirms gada, 2019.08.01 19:45

Vietējās ziņas