Svitenes pils ēkai nepieciešams jumta remonts 3

Rundāles novada Svitenes pilī sestdien, 26. oktobrī, iecerētos Leģendu nakts pasākumus dažas dienas pirms notikuma pēkšņi atcēla. Iemesls – tekošais jumts ēkas kāpņu telpā.

«Bauskas Dzīve» par notikušo iztaujāja Rundāles novada pašvaldības vadītāju Aivaru Okmani, un viņš pastāstīja: «Lēmums par pasākuma atcelšanu pieņemts koleģiāli apspriežoties, atbildīgi. Galvenais cēlonis bija lietū izmirkušais, tekošais jumts kāpņu telpā, kur no slapjajiem griestiem atdalījās apmetums. Patlaban tas pielabots, akūtā situācija tiek novērsta pašu spēkiem, īpaši eksperti netika aicināti. Taču turpmāk mūs gaida daudz nopietnāks un laikietilpīgāks darbs. Vispirms pasūtīsim izpētes projektu, lai saprastu, cik daudz līdzekļu nepieciešams. Būvprojekta sagatavošana prasīs laiku. Mākslas skola Svitenes muižā varēs darboties tāpat kā līdz šim, jo nedaudzo skolēnu klātbūtni ēkā nevar salīdzināt ar masu pasākumu, kur ir vairāki simti cilvēku.»

Anda Liškauska, Pilsrundāles vidusskolas direktore, situāciju struktūrvienības Mūzikas un mākslas skolas mākslas nodaļā, kas atrodas Svitenes muižas ēkā, raksturoja īsi: «Mācības skolā turpinās, nedrošās teritorijas norobežotas, un audzēkņu kustība notiek pa vienām kāpnēm. Bet jumta labošana gan turpinās, jo ar esošo pacēlāju bojāto jumtu visur nevar aizsniegt. Tiek meklēts jaudīgāks pacēlājs, lai izdarītu visu šajā situācijā nepieciešamo.»

Lilita Lauskiniece, kultūras darba organizatore Rundāles pagastā un Leģendu nakts iedvesmotāja un rīkotāja, atzīst, ka lēmums par pasākuma atcelšanu bijis nepatīkams, bet nepieciešams, jo neviens nevar uzņemties tik lielu risku. Leģendu nakti apmeklē ļoti daudz cilvēku, vairāki simti. L. Lauskiniece atzīstas: «Jutu dziļu nožēlu par nenotikušo pasākumu, bet lēmums bija pareizs. Šogad būtu bijusi jau piektā Leģendu nakts Svitenes pilī.»

Inese Mežkaze, Svitenes muižā esošās Mūzikas un mākslas skolas mākslas nodaļas vadītāja, uzsver: «Pirmie trauksmes cēlāji par jumta stāvokli runāja jau pirms vairākiem gadiem, arī toreizējā mākslas skolas vadītāja Lilita Lauskiniece. Mūsu novads cenšas saglabāt savu īpašumu Svitenes muižu. Vislabākais veids, kā to izdarīt, ir ēku apdzīvot un nodrošināt kurināšanu. Vēsturiskajā ēkā, kultūras piemineklī ir divdesmit veco laiku krāsnis. Trīspadsmit kurinām bargākā salā, bet parasti skolas vajadzībām iekuram desmit krāsnis, tāpēc pils vēl dzīvo un elpo, bet tai vajadzīga palīdzība...»
 

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Fantomass

Izklausās pēc kārtējā "veiksmes stāsta"

pirms gada, 2019.10.29 08:25

fiksie no novada

par simts tūkstošiem uzliksim baznīcas tornim Mazmežotnē un tad domāsim....

pirms gada, 2019.10.29 09:28

Pēteris

Mazmežotnes baznīcā, kur ķieģeļi var uzkrist uz galvas, pasākumi vasarā notika uz urrā :D

pirms gada, 2019.10.29 11:08

Vietējās ziņas