«Tarkšķi» arī šogad izdziedās garāko līgodziesmu

«Latvijas Radio 2» jau piekto gadu klausītājiem sarūpējis «Gadsimta garāko līgodziesmu», kas vasaras saulgriežos, 21. jūnijā, no saullēkta līdz saulrietam vīsies cauri skanīgā dziedājumā gan Latvijas novados, gan ārpus valsts robežas. Komponista Kristapa Krievkalna interpretācijā līgodziesmā apvienosies divi desmiti folkloras kopu un ansambļu, visas dienas garumā radot unikālu līgotni teju 20 minūšu garumā. Svētdienas pulksten 14.15 līgodziesma ieskanēsies Iecavas novada folkloras kopas «Tarkšķi» izpildījumā.

«Latvijas Radio 2» pārstāve Indra Zomerovska pastāstīja, ka ilgstoši nav bijusi skaidrība, kādā formātā šogad akcija notiks un vai vispār nonāks līdz klausītājiem. Līdz šim publiskās vietās sadziedāties tika aicināti arī vietējie ļaudis, taču šogad pandēmija ieviesusi ierobežojumus, tālab «Latvijas Radio» sazināsies vien ar folkloras kopām un ansambļiem, kuri iesaistījušies šī gada garākās līgotnes izveidošanā.

I. Zommerovska norādīja, ka Iecavas folkloras kopa «Tarkšķi» akcijai uzticīga ik katrus vasaras saulgriežus kopš «Gadsimta garākās līgodziesmas» iedibināšanas pirms pieciem gadiem.

Pēc dažiem gadiem «Tarkšķi» svinēs savu divdesmito jubileju. Tās dalībnieki apgūst visdažādāko tradicionālo mūzikas instrumentu spēli, kā arī dzied, danco, rīko un piedalās nometnēs, paši sev darina tautastērpu elementus, gatavo tradicionālos mūzikas instrumentus, ēdienus un rotājumus. Kopas vadītāja Kristīne Karele par savu sirdsdarbu uzskata folkloras mācīšanu bērniem, viņa savulaik ieguvusi Lielo folkloras gada balvu, kā arī kļuvusi par apbalvojuma «Zemgales Laiks Ziedonim» novadpētniecības nominācijas «Zemgales Kedas» laureāti.  Iecavas ļaudis par viņu teic: «Ja katram Latvijas novadam būtu tāds cilvēks, kāda mums ir Kristīne, tad latviskās tradīcijas, dainas, dziesmas un dejas nekur nepazustu!» Kristīnei esot īpašas dotības ievibrēt pat gaisu sev apkārt latviešu tautasdziesmu četrrindēs. Ar viņu kopā nevarot nedziedāt, jo Kristīnei esot dotības «aplipināt ar folkloru». Bērni viņu mīlot un «līpot kā mušas pie medus poda».

2018. gadā akcijā piedalījās arī Bauskas novada jauktais koris «Mežotne», taču pērn tas nav varējis pievienoties. «Šogad dalībnieku skaits dēļ vīrusa ir uz pusi mazāks, nekā ierasts, ceram, ka jau nākamajā gadā varēsim atgriezties pie kuplāka kolektīvu skaita,» prognozē I. Zomerovska.

Līgodziesmu 21. jūnija agrā rītā, līdz ar saullēktu plkst. 4.29, «Latvijas Radio 2» tiešraidē sāks etnomūziķes Katrīna un Laima Dimantas. Visas dienas garumā līgodziesma pantu pa pantam vīsies no Latvijas austrumiem uz rietumiem: «Latvijas Radio 2» ētera personības sazināsies ar dziedātājiem no Rīgas, Līgatnes, Salacgrīvas, Strenčiem, Madonas, Ciblas, Rēzeknes, Līvāniem, Daugavpils, Baldones, Iecavas, Tērvetes, Saldus, Pāvilostas, Alsungas, Ventspils, Rojas, Jūrmalas, Jaunmārupes, kā arī ar latviešu folkloras kopu no Luksemburgas.

Saulrietā, plkst. 22.22, līgodziesma apvienos visus kolektīvus un atgriezīsies «Latvijas Radio 2» studijā – ēterā skanēs komponista Kristapa Krievkalna aranžētās 2020. gada gadsimta garākās līgodziesmas pirmatskaņojums.

«Latvijas Radio 2» projekts «Gadsimta garākā līgodziesma» šogad tapis ar «Rimi» atbalstu. Saite uz «Gadsimta garākās līgodziesmas karti» pieejama mājaslapā: https://lr2.lsm.lv/lv/lr2/raidijumi/gadsimta-garaka-ligodziesma/.
 

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas