Tērējot 60 000 eiro, uzlabos dabas parka «Bauska» teritoriju 29

Bauskas novada pašvaldība sākusi īstenot projektu «Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošana dabas parka «Bauska» teritorijā», portālu informēja vietvaras pārstāve Inga Pinne.

Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) piešķirtais finansējumus ir 29 850 eiro, pašvaldības līdzfinansējums – 30 200 eiro. Bauskas novada domes attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja Ilze Munda skaidroja, ka, realizējot minēto projektu, paredzēts krietni uzlabot īpaši aizsargājamo biotopu – upju straujteces un kaļķiežu atsegumu – stāvokli, kā arī panākt Mēmeles labā krasta un Lielupes labā krasta teritorijas ainavisko vērtību saglabāšanu saskaņā ar dabas aizsardzības parka «Bauska» apsaimniekošanas plānu.

Projektā plānota Mēmeles izpļaušana no Mēmeles tilta līdz Lielupes sākumam aptuveni 12 hektāru platībā un 2,3 kilometru garumā, kā arī  krasta tīrīšana no tilta līdz Dambja laukumam pa ūdenstilpnes labo krastu (aptuveni 500 metru). Tāpat iecerēta krūmāju un apauguma novākšana no kaļķiežu klintīm Jumpravmuižā un zāliena pļaušana nedaudz vairāk kā pushektāra platībā, lai apkarotu invazīvās sugas šajā teritorijā, proti, pie Jumpravmuižas klintīm.

Lai nodrošinātu projekta rezultāta ilgtspēju un lai upju straujteces un vimbu nārsta vietas būtu publiskas un brīvi pieejamas, dabas parka teritorijā paredzēts izveidot arī laipu – taku. Tā būs 300 metru gara un sāksies uzreiz pie tilta, iebraucot Bauskā. Pašlaik idejas vērtē vides inženieri, ņemot vērā dažādus aspektus – tā ir applūstoša teritorija, tur ir dolomīta segums un citi apstākļi. Tiklīdz projekts būs gatavs, ar to iecerēts iepazīstināt plašāku sabiedrību.

I. Munda atzīmēja, ka, piesaistot projekta līdzekļus, pašvaldības mērķis ir palielināt sezonā pirmreizējās upju aizauguma izpļaušanas teritorijas apjomu, papildus iepērkot aizauguma pļaušanas ārpakalpojumu, saglabājot un arī palielinot upju straujteču un citu vērtīgo biotopu teritorijas. Vaicājot, kādēļ pļaušanas darbi jāiepērk ārpakalpojumā, ja pašiem iegādāta amfībija upju aizauguma likvidēšanai, I. Munda atzina, ka tās kapacitāte ir nepietiekama, jo darbi jāveic īsā laika posmā. Pašvaldības teritorijā zeme zem ūdeņiem aizņemot 1940 hektāru, desmit hektāru pirmreizēji varot nopļaut un izcelt zaļo masu no ūdens aptuveni mēneša laikā. Tā kā Valsts vides dienesta (VVD) tehniskajos noteikumos Mūsas, Mēmeles un Lielupes tīrīšana atļauta tikai trīs mēnešus gadā – no 20. jūnija līdz 30. septembrim –, šie darbi primāri tiekot plānoti  tikai problemātiskajās un iedzīvotāju iecienītākajās vietās.

«Ar šī projekta līdzekļiem esam iecerējuši palielināt jaudu – vienā sezonā pirmreizējās upju aizauguma izpļaušanas teritorijas apjomu. Kā jau minēts, ar LVAF finansējumu pirmreizēji tiks izpļauta un izcelta zaļā masa Mēmelē no tilta līdz Lielupes sākumam. Ar pašu iegādāto amfībiju veiks ikdienas uzturēšanas darbus un pēc plāna vēl pievienos pirmreizēji pļauto platību,» skaidro I. Munda.

Projektā plānotās aktivitātes tiks īstenotas no 2020. gada 15. oktobra līdz 2021. gada 10. novembrim. I. Munda uzskaita šī gada un ziemas perioda grafikā iezīmētos darbus: visu nepieciešamo aktivitāšu iepirkumu procedūru gatavošana un izsludināšana, laipas izstrādes sākšana un saskaņošana, klinšu attīrīšana no krūmiem un apauguma. Darbi upē tiks sākti tikai VVD atļautajā laikā.

Visi tīrīšanas, uzraudzības un laipas izgatavošanas un uzstādīšanas darbi tiks iepirkti ārpakalpojumā. Projekta vadību, administratīvos pasākumus – iepirkumu un finanšu organizēšanu, atskaišu, pārskatu gatavošanu un iesniegšanu – veiks Bauskas novada administrācijas darbinieki.

Pievieno komentāru

Komentāri 29

?

300 metru gara taka? Tad jau labāk vispār netaisīt, tur tak dūksnājs visapkārt, ja normālu pastaigu taku izveidotu gar upi līdz pat Mežotnei, to gan novērtētu. Ja taisa, tad taisa kā purvos kārtīgas pastaigu takas pa vairākiem kilometriem.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 08:24

???

un ja nauda ir tad labāk neko nedarīt, ja?

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 10:41

Lauķis

Nauda ir jānozog !

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 11:46

!!!

darīt, darīt, bet upi, kā naudas iegūšanas līdzekli dažām amatpersonām, gan vajadzētu likt mierā un it sevišķi "Īslīces Ūdens" "speciālistam" uzticēt šos darbus. Jo šis "nenovērtējamais speciālists" ar apskaužamu precizitāti savus upes tīrīšanas un nārsta vietu ierīkošanas darbus veic vietās, kur tieši ietek "attīrītie notekūdeņi no pilsētas un pagastu attīrīšanas stacijā, Piemēram, nupat veiktā "nārsta vietas" vietas izstumdīšana ar buldozeru Lepšās, vietā kur ieplūst "attīrītie notekūdeņi" tieši no "Islīces ūdens attīrīšanas stacijas. Kā tur pašlaik izskatās, nu mēginiet izbrist tās dūņu vannas ar smaķeli kā pēc dzērāja tualetē....

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 11:52

Ulla

Nopērk amfībiju un izrādās, ka pļaušanas pakalpojumi jāņem tāpat ārpakalpojumā, ar esošiem resursiem nepietiek. Domāju, ka varēja labāk kādu torni uztaisīt, kaut Ķirbaksalas galā. Bez maksas kur uzkāpt un vērot upju sateci, saulrietu, pat laulāties varētu, nu līdzīgi kā Jelgavas pils salā. Tiesa Bauskas Pilī jau tornis ir, bet tas par maksu un tagad apjozts.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 11:09

ulliņ

kā domā, vai tos tūkstošus nodokļos samaksātā šī tevis iecerētā objekta uzcelšanai nebūtu lietderīgāk neiekasēt no iedzīvotājiem nodokļu veidā? Cik redzams, tevi šie var teikt milzīgie nodokļi valstī neietekmē, vai nu esi vecāku apgādībā, vai arī valsts, pašvaldību amatā, kur katra nodokļa palielinājumam seko attiecīga algas paaugstināšana. Tikai nesaki, ka esi uzņēmēja un nodokļus samaksāt tev viens spļaviens

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 15:54

Raimonds

:""Tāpat iecerēta krūmāju un apauguma novākšana no kaļķiežu klintīm Jumpravmuižā "", pie Bauskas pils jau ZR pusē apaugumu novāca , tagad pils gāžas Mēmelē ............ nespēj vien naudu ""apgūt"" betonējot un stiprinot

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 13:14

plenn

taa jau ir, pirms gadu simtiem, senci maceja tadu pili uzcelt, un nekas ne gruva , ne gaazaas, tagat mees nemakam to saglabaat un uztureet1? skumji. un kur tad soliitaa garaa dabas taka lidz Mezotnei?? iesees tik zaalu un puku plavu ap pili , un visi priecaasimies!!?? skumji,.,.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 13:29

/;.l,kmjnhbg

Te jau galvenais ir tas, ka pretējā pusē pils klintij, labajā Mēmeles krastā senos laikos bija plika pļava, un palu laikos ledus ar ūdeni tur peldēja pāri, bet tagad pretējā pusē ir brikšņi, līdz ar to viss ūdens un ledus palu laikā brāžas virsū ar divreiz lielāku joni pils klintij, jo ūdenim nav kur palikt.
Pavērojiet 30.gadu bildes. Pretējā pusē klintij Mēmeles labais krasts ir līdzena pļava.
Mums redz sabetonē klinti, lai izskatās pēc betona kluča, nevis novērš pamatcēloni.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 16:04

burtu sakopojumam

lai par ko spriestu, ir vajadzīgas arī zināšanas, vēsturē, fizikā. Tur, kā saki pļava nekad nav bijusi, ulmaņlaikos un arī vēl padomju laika iesākumā cilvēki šajā upes līkumā un zemāk, pretim otrajai Ķirbaksalai raka upes granti māju celšanai, tādēļ pretī pilij un Ķirbaksalai ir izveidojušies savdabīgi "dīki", kuros dabiski pie liela ūdens līmeņa iepeldēja ledus gabali. Ja tev fizika būtu stiprā puse, tad apjēgtu, kur centrbēdzes spēks upes līkumā novirza ūdeni un tā nesosošos ledus gabalus

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.04 13:11

/;.l,kmjnhbg

es tieši teicu, ka tur bija pļava nevis brikšņi. Izlasiet vēlreiz.
Par fiziku - ja upe ir šaurāka, ūdens spiediens pret klinti palielināsies vai samazināsies?

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.04 15:59

burtu sakopojumam

tiešām, galva tev izskatās grūta, jo, lai cik plata būtu trase, braucēju līkumā tā "met ārā" ar konstantu centrbēdzes spēku, un tavas "pļavas" vietā, pirms grants iegūšanas, bija vērā ņemami morēnu pauguri, pār kuriem nekāda upe neplūda. Ja tev būtu bijusi tā laime stāvēt uz klintīm šajā pils līkumā, tad redzētu, kādus "brīnumus" fizika ar palu ūdeņiem šeit taisa ledus iešanas laikā.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.04 16:36

/;.l,kmjnhbg

zābaks tu esi. Es neteicu, ka ir atcelts centrbēdzes spēks, bet to, ka, ja upe ir iespēja plūst plašāk, tad klintis tiek postītas daudz mazāk.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.05 09:34

burtu sakopojumam

diemžēl upei nav stūres, ar ko pagriezt ūdens masas tev vēlamā virzienā, ja nu vienīgi par lielu naudu kāds cits gudrinieks par valsts vai pašvaldības naudu šo līkumu iztaisno, izrakdams upei jaunu gultni, tur, kur tā nekad nav tecējusi, kā arī senai stāstiņš par upes "briesmu darbiem" šajā posmā ir vien vajadzīgs naudas apgūšanai, tāpat kā pils izrakumos iegūtā un nogāzē izbērtā kultūrslāņa par lielu naudu nostiprināšanas mēģinājumi pretī pilij

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.06 12:01

upē tekošo

līdzekļu *apgūšanai* jābūt aktīvai, bet reālā takošanā varētu iztikt ar attālinātu pieeju

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 13:44

ainavina

to zali vajag iztirit izrakt no liela tilta lidz Kirbaksalai vismaz tapat ari memelee.brauc ieksa bauska no jebkuras puses.nevar saprast upe vai gravis aizaudzis nekadas ainavas.vajag sutit lielo ekskavatoru lai tira no visam pusem plus smiltis peldetavam utt.lai izskatas kad ta ir Bauska

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 13:47

tiešām "ainaviņa"

kādēļ tik grūti aiziet līdz tai tā sauktajai pludmalei pretim jaunuzceltajai sporta hallei un uz augšu no tās līdz gaisa tiltam, un uz leju- līdz šosejas tiltam pār upi un apskatīties kāda izskatās šī ar ekskavatoru izbagarētā upe par desmitiem tūkstošu. Jautājums vien- tā ir upe vai novadgrāvis, tikai tāds platāks iznācis racējiem, toties ūdens gārnim līdz ceļiem grāvī vēl turas. Nu gribas arī Mēmelē tos tūkstošus apgūt, ar ūdeni gārnim līdz ceļiem, jo tieši meldru audzes palīdz to ūdens mazumiņu vēl uzturēt pienācīgā līmenī

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 15:45

kaspars

un neder nekada izpljausana tjap ljap tur ir jarok ara jatira ar kausu.izpljaut tik var sev kusci starp kajam vai tas tupaas uusas

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 13:51

?

Ko tu tur raksti,nevar saprast.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 15:21

Zane

Abas upes ir jāizpļauj,savadak Mūsa ,braucot pari tiltam izskatās ka grāvis. Kapec grasas izplaut tikai Memeli?

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.03 21:40

Sss

Pusi no naudas -patirīsim otro pusīti kabatiņa deputatam

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.04 05:26

takmīlis

Jau pirms projekta pamatīgākas īstenošanas jūtams progress,jo vakardien pastaigā iegrimu dūksnājā tikai līdz pautiem

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.04 12:22

Uvis

Padomju laikos sākot no vecā dambja līdz pagriezienam pie pils lauza plienakmeņus no upes ārā un veda pilsētas privātmāju pamatiem arī uz SKF bija runa par 300 kubiem tad arī mainījās upes gultne

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.05 07:35

taisniba Uvim

padomijas laikos, jau noko neskatijas, plesa un lauz visu aaraa, tapat kaa pie Jumpravas klintiim, smagie gaaja ruukdami ar oļiem augsa -lejaa no kalna gar kapiem. tagat rodas veelme saglabaat veestures peerles, lidz ar to naak daavanaa iepriekseejo gadu postaža.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.05 11:25

Uvi

tiešām, 60, gados viens otrs privātmājas pamatu betonēšanai pie "vecā dambja" kādu kubiņu plienakmeņu sakašāja, bet tā ka ar tehniku un vēl uzņēmumi, tādas lietas vismaz 60 gadu garumā, jo tajā laikā es jau bez vecākiem gāju uz upi un arī ar pludinātajiem kokiem mēģināju vizināties, nenotika, neviens uzņēmums šajā posmā nekādus būvmateriālus neieguva. Ja nu vienīgi spridzināšanas darbi kanalizācijas spiedvadu izbūvei pāri upei

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.05 15:23

uvis

Rūpnieciski tur neko nedarīja, bet lauza ar rokām [tas ir ar stangām] plieņa slāņi labi plīst. Parasti lauza vasarā. Tam plostniekam vajadzēja redzēt virs vecā dambja sakrautas akmens čupas.Nezinu kā uzdevumā veči strādaja priekš SKF,bet tur pamatos aizgāja daudz.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.05 21:09

uvīt

ja, kā saki, veči ar stangām strādāja melnu muti, tad, tavuprāt pirms tam upe pa Rīgas ielu tecēja, Gudriniek, paņem stangu, un mēģini kādu kubu izlauzt, ja nēģu ķērājiem viislielākā r'ūpe ir ar kuvaldu štiru iedzīt, kur venteri uzkarināt, pie tam tas štirs vismaz trīs reizes tievāks par stangu ar speciāli uzasinātu smailu galu

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.06 11:53

Vietējās ziņas