Tirgū nopērkami jaunie kartupeļi 1

Tirgū un veikalos jau nopērkami pašmāju kartupeļi. Par kilogramu neliela izmēra dzelteno bumbuļu sestdien, 20. jūnijā, pārdevējs no Stelpes Kristaps Stallītis Bauzes tirgū prasīja 40 eirocentus, lielāki tupeņi tika pārdoti par eiro kilogramā.

Vecumnieku novada Kurmenes piemājas saimniecībā «Gabužēni» 8. jūnijā pirmo kartupeļu ražu vāca Jānis Zariņš. Viņš atzina, ka tupeņi esot viduvēji, jo bijis pārāk vēss un sauss. Dārzeņu briešanas laikā vispār neesot lijis, stāsta J. Zariņš. Saimnieks ceturtdienās sastopams Valles tirdziņā. Pirmie tupeņi pārdoti par eiro kilogramā, tagad cena krītas. J. Zariņš raizējas par konkurenci: «Veikalos Polijas un Spānijas kartupeļi ir lētāki nekā vietējie. Mēs, zemnieki, cenas ziņā speram soli pretī pircējam, bet nevar to nolaist tik zemu, ka paša darbs neatmaksājas.»

Sausuma dēļ kartupeļus rakt vēl nav sācis Iecavas novada saimnieks Aigars Cirītis. Šim darbam viņš plāno pievērsties pēc saulgriežu sagaidīšanas. Par ražu esot vēl grūti spriest, bet A. Cirītis atzīst – ja kārtīgi nolīs, var cerēt uz lieliem kartupeļiem. Par vēso laiku zemnieks neraizējas, jo kartupeļi bija apsegti. Saimnieks kartupeļus grasās pārdot Rīgas tirgū, cenu pielīdzināšot pārējo tirgoņu noteiktajai, kas ir 30 – 50 eirocenti kilogramā. «Tupeņi šogad ir lētāki nekā pērn. Polijas tuvums, intensīvais un nekontrolētais imports nepārtraukti apdraud latviešu zemniekus,» bažījas A. Cirītis. Viņaprāt, varasvīriem nepieciešams situāciju pārdomāt, jo nekontrolētais imports var «izēst» vietējos zemniekus.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle uzskata: «Brīvo tirgu ir grūti kontrolēt, jo esam Eiropas Savienībā. Daži darboņi strādā pēc «kupi, prodaj» (no krievu valodas – 'pērc, pārdod') principa, un viņi paši pēc savas gribas nelikvidēsies. Tos atrast un izspiest no tirgus ir praktiski neiespējami, nepieciešams ārkārtīgi mērķtiecīgs darbs.» Tā kā tirgus situācija ir teju bezcerīga, A. Kraukle mudina zemniekus ietekmēt līguma slēgšanu, lai viņam būtu droša kartupeļu realizācija. Piemēram, interesējoties par valsts iepirkumiem, vedot sarunas ar kartupeļu pārstrādes rūpnīcām, dodoties uz bērnudārziem, skolām un citur. Tādā gadījumā būtu garantēti iepirkuma līgumi un stabila iepirkuma cena.Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vietējās ziņas