Tirgū vietējās zemenes maksā 2–3 eiro kilogramā

Atbilstoši provizoriskai informācijai šis mēnesis pagaidām ir karstākais jūnijs Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē. Mēneša pirmā puse bijusi teju piecus grādus siltāka par normu. Vasarīgie laikapstākļi veicinājuši lauka zemeņu nogatavošanos. Atšķirībā no citiem gadiem, kad pirmās lauka zemenes sārtojās vien ap Jāņiem, šogad zemeņu audzētāji atklātajās platībās pirmo ražu sāka ievākt jau jūnija sākumā. Turpinoties karstumam un sausumam, saldo ogu sezona visai drīz varētu noslēgties, prognozē aptaujātie zemeņu audzētāji.

Šonedēļ Bauzes tirgū zemenes nopērkamas par diviem trim eiro kilogramā. Zemeņu audzētāja Elēna Banele sārtvaidzes audzē Vecsaules pagastā, trīs hektārus lielā saimniecībā. «Karstais laiks zemenes ātri «izdzīs» – ja nelīs, ogas drīz vien beigsies,» pārliecināta E. Banele. Viņas dārzā sārtojoties ‘Malvīne’, ‘Petrina’, ‘Āzija’, ‘Polka’ u. c. šķirņu ogas. «Ja ir silts un mitrs, aug labi. Zemenēm patīk vēsas naktis un siltas dienas,» stāsta vecsauliete.

Sastaptie saldo ogu pārdevēji atzina, ka pieprasījums pēc pašmāju zemenēm pagaidām ir liels. Bauzes tirgū ogas piedāvāja Codes, Dāviņu, Vecsaules un Īslīces pagasta zemeņu audzētāji.

«Bauskas Dzīve» tirgū sastapa pircēju Larisu Hiršfeldi un vaicāja, kura ir viņas iecienītākā zemeņu šķirne. L. Hiršfelde slavēja ‘Petrinu’ – ogas esot saldas un ļoti garšīgas. Viņa uzskata, ka arī cena ir atbilstoša, jo ieguldīts liels darbs. Pircēja atklāja, ka zemenes pērk mazmeitai, kas ogas ēdīšot ar pienu un cukuru.

Rundāles novada Svitenē viena hektāra platībā zemenes audzē Anita Nākmane. Viņas laukā esot gan agrās, gan vēlās šķirnes. Pēdējās agrās zemenes iztirgotas par 2,50 eiro kilogramā. Saimniece domā, ka zemeņu cenas tuvākajā laikā celsies, jo agro šķirņu ogas «iet uz beigām». Par sevi jau atgādinot vēlo šķirņu zemenes ‘Pandora’, kam vajadzētu būt gatavām tikai augustā. «Pircēji zemenes «izķer», jo manā saimniecībā audzētās ogas ir ekoloģiski tīras,» teic A. Nākmane. Dienā sviteniece iztirgojot 300 kilogramu zemeņu.

Piemājas saimniecībā «Dzenīši» Vecsaules pagastā zemenes audzē Kintija Mežsarga. Bauzes tirgū viņa ogas piedāvā par diviem un trim eiro kilogramā. K. Mežsarga spriež, ka zemeņu cenas drīz celsies, jo sezona tuvojas noslēgumam. «Cilvēki zemenes pērk, lai kārtīgi saēstos, ņem vismaz desmit kilogramus, gatavo ievārījumus, kā arī sasaldē ziemai,» stāsta K. Mežsarga. Viņa stāsta, ka zemenes ‘Sonāte’ esot saldas un gardas.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas