Turpinās Pēterdienas Kurmenē – kultūras notikumi daudzu dienu garumā 12

No šodienas, 24. jūnija, līdz pat 29. jūnijam Vecumnieku novada Kurmenē ilgs kopš seniem laikiem iecienītās Pēterdienas svinības, „Bauskas Dzīvi” informē Madara Mašinska, Kurmenes Svētā Pētera Romas katoļu baznīcas draudzes locekle.
 
No cepļa atvēršanas, tirgus dienas, laivošanas pa Mēmeli līdz torņu mūzikai, vakarēšanai, dzejas dienai, svētajai misei un dievkalpojumiem – tik daudzpusīga un piesātināta ir svētku programma. Priesteris Andrejs Mediņš aicina redzēt un piedzīvot to mīlestību, kas ir Kurmenē, cilvēkos, baznīcā.

Kā stāsta M. Mašinska, vēl pavisam nesen Kurmenes vārds Latvijas kartē daudziem bija lielais nezināmais, taču 2020.gads, kuru  caurvija vēsturiskais notikums – Kurmenes Svētā Pētera Romas katoļu baznīcas 150 gadu jubileja, to uznesa pazīstamības viļņa augšpusē. Reiz necilais, aizmirstais ciems ir pārvērties līdz nepazīšanai un nu ir daudzu ceļotāju un interesentu iekārots pieturas punkts. To caurstrāvo mīlestība un dāsnums, kā priestera Andreja Mediņa vēstījums – “Laiks, kad esam, lai ieelpotu sevī dzīvību, visu spēcinošo, kas dara mūs ne tikai stiprus, bet arī pacietīgus. Laiks, kas ļauj mums ik dienas vēl vairāk pateikties Dievam vienam par otru. Laiks, kas atver mūs mīlestībai, lai pēc tam nebūtu jāsāp, ka bija iespēja mīlēt”.

Kad Jāņu diena ir nosvinēta, Kurmenē sākas lielākie gada svētki – Pēterdiena, kas kurmeniešiem ir vēsturiski nozīmīga. Sākotnēji Kurmenē bijusi 1774. gadā barona Volfa celta koka kapliča, kuras vietā jaunais īpašnieks Pēteris Komarovskis 19.gadsimta sākumā uzbūvēja koka baznīcu. 1870. gadā tika uzcelta Svētā Pētera un Pāvila katoļu baznīca, kas joprojām ir saglabājusies un ir atjaunota.
 
Katra diena Pēterdienas svinībām Kurmenē ir veltīta kādam tēmai, tādējādi aptverot jo plašu notikumu spektru un rodot iespēju kurmeniešiem un viesiem Leišmalītē piedzīvot neaizmirstamus mirkļus.

24. jūnijs.
Jāņu diena sasaucas ar Pēterdienu – kultūras programma sāksies ar Pēterdienas Kurmenē svētku atklāšanu un krustaceļu vakarpusē – plkst. 22.

Iesildīšanās diena. 25. jūnijs.
Dienas notikumi aizsāksies ar mālošanu un ziepju darbnīcu, kā arī Pēterdienas cepļa kurināšanu, kas piesaista daudzu uzmanību, jo melnā māla trauki ir lielā cieņā. 25.06
12:00 Mālošana. Ziepju darbnīca. Cepļa kurināšana.
17:00 Torņu mūzika. Slavēšanas grupa "Viņš ir šeit".
18:00 Dievkalpojums. Vada bīskaps Andris Kravalis.
21:00 Vakarēšana pie gaļas skārņa. Duets Daiga Petkeviča un Normunds Jakušonoks .

Tirgus diena. 26. jūnijs.
2020.gadā Kurmenē tika atjaunota sena tradīcija – tirgus placis pie baznīcas. Šogad gadatirgu, kurā varēs iegādāties tautā iemīļotu mākslinieku darinājumus, vadīs un tajā piedalīsies Olga Rajecka kopā ar saviem draugiem Igo, Katrīnu Dimantu un daudziem citiem. Mūziķi parūpēsies par līksmu un labu noskaņojumu apmeklētājiem.  Vislatvijas Pēteru saietā Tirgus laukumā sirsnīgi tiks sveikti visi izcilā vārda īpašnieki Pēteri. Savukārt pie Kurmenes baznīcas varēs baudīt atjaunoto seno tradīciju - torņu mūziku - no balkona skanēs Ivetas un Vidvuda Medeņu balsis.
Plkst. 10.00 Gadatirgus. Olga Rajecka un draugi -  Igo, Katrīna Dimanta un citi. Vislatvijas Pēteru salidojums.
12.00 Torņu mūzika. Iveta un Vidvuds Medeņi.
13.00 Dievkalpojums.
14:30 Procesija Sv.Pētera evaņģēlija pēdās.
19:00 Koncerts. Gatis Breijers (klavieres) un Karlīna Priedēna (vokāls/flauta) .
20:00 Vakarēšana pie gaļas skārņa.

Dzejas diena. 27. jūnijs.

Svētdiena iesāksies ar Roberta Matinovska saksofona torņu mūziku un dievkalpojumu. Dzejas pēcpusdienā, kā arī vakarēšanā viesosies dzejnieks un mūziķis Lauris Valters.
Plkst. 11:00 Torņu mūzika. Roberts Martinovskis.
12:00 Dievkalpojums. Vada arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs.
14:00 Dzejas pēcpusdiena. Dzejnieks un mūziķis Lauris Valters.
19:00 Pravietis, mūzikls. Pēc Halīla Džibrāna darba motīviem. Muzicē Jānis Polis.
20:00 Vakarēšana pie gaļas skārņa.  Mūziķis Lauris Valters.

Pa Mēmeli uz Pēteriem. 28. jūnijs.
Lēnā un rāmā Mēmele ir gana pievilcīga un atraktīva laivotāju pulkiem, tādēļ svētku priekšpēdējā diena solās būt prieka pilna tiem, kuri būs pie upes.
Plkst. 11.00 Pulcēšanās.
12:00 Starts – ar laivām pa Mēmeli.
18:00 Dievkalpojums. Vada Andris Priede.
20:00 Vakarēšana pie gaļas skārņa.  DJ. Kārlis Blumfelds, DJ. Viesturs Mašinskis.

Pēterdiena. 29. jūnijs.
Pēterdienas svinību Kurmenē pēdējā diena sāksies ar ģitārista Jāņa Bērziņa torņu mūziku. Sv.Pētera dienas svētku liturģiju vadīs bīskaps Edvards Pavlovskis. Diena noslēgsies ar pateicības koncertu.
Plkst. 15.00 Torņu mūzika. Ģitārists Jānis Bērziņš.
16.00 Dievkalpojums. Vada bīskaps Edvards Pavlovskis. Iestiprināšanas sakramenta izdalīšana.
18.00 Vakarēšana pie gaļas skārņa.  
 19.00 Tradicionālais Kurmenes Pēterdienas noslēguma koncerts.

Kā informē Madara Mašinska, ieeja koncertos būs par ziedojumiem Kurmenes atjaunotnei. Turklāt jāievēro - ieeja koncertos ar „Covid-19” sertifikātu, eksprestestu. Organizatori aicina apmeklētājus ievērot drošības noteikumus.

Pievieno komentāru

Komentāri 12

serumd

vai tiešām tas sertifikāts ir vajadzīgs tikai uz koncertu.Baznīcā nevajag,tirgū nevajag,tikai koncertā.Nu,Mediņ.tu arī sāc palikt nezolīds.Kā tas vīruss atrod tos cilvēkus tais koncertos?Tā ir totāla cilvēku pazemošana,mēs tak visi kristieši,naudiņa ta patīk ,ko kasītē iemet.Nedomāju,ka katoļi tik zemu kritīs un sāks šķirot cilvēkus.Mēs tak esam veseli un gribam dzīvot,tāpēc arī neduramies.Fui,Mediņam

pirms mēneša, 2021.06.25 15:55

es

Nav nekāds "fui"!!! Ne jau Mediņš izdomāja šo kārtību!!! Viņam pašam nākas pakļauties dažādiem ierobežojumiem no valstsvīriem! Vai tad tiešām tas nav skaidrs???

pirms mēneša, 2021.06.25 16:10

Nezinītis

Bet kurš teica: Paldies Jēzu, ka Tu atsūtīji mums vīrusu!! Mediņš! (Ziemasvētku mise)

pirms mēneša, 2021.06.25 17:31

pareizais

Vakcinējies! Kas neļauj? Kāpēc citiem jābaidās? Es par vakcīnu.

pirms mēneša, 2021.06.25 20:37

Es

Cik varam būt primitīvi un runāt, bet tikai ne par apspiežamo tēmu

pirms mēneša, 2021.06.25 21:22

Viešņa Kurmenē

Es par tēmu - 25. jūnijā biju Kurmenē. Pa dienu visur rosība; vakarā cilvēki pa mājsaimniecībām sasēduši pie galdiem, kas novietoti parkā pie grāfu laiku mākslīgo pilsdrupu gaļas žāvētavas, metriem attālu cits no cita, klausījās Daigas Petkevičas un Normunda Jakušonoka koncertu. Daigas repertuārā vairākas Noras Bumbieres reiz dziedātās dziesmas atsauca jaukas atmiņas, priecēja gan brīnišķīgais repertuārs, gan kvalitatīvā skaņa, kādu laukos ne bieži nākas dzirdēt (parasti "griež" ausīs). Bija burvīga vakara noskaņa. Svētki turpinās šodien, rīt, parīt. Aizbrauciet! Tā arī atbalstīsit draudzi tās centienos sakārtot baznīcu un apkārtni. Esmu dzirdējusi, ka vairākiem nepatīk parkā esošie dzīvnieki, parku pārvēršot par kūti. Teikšu godīgi, - man arī tā ir gandrīz vai vienīgā lieta, kas tur nepatīk. Aitas, kas klīst sūdainiem dibeniem, kā arī eksotiskie dzīvnieki, kurus moka ieslodzījumā - lama vai tās līdziniece, īsti nesapratu, strausi. Ar šo virzienu gan draudzei aizrauties nevajadzētu.

pirms mēneša, 2021.06.26 10:07

arī viešņa

Bijām Kurmenē pa Ziemassvētkiem uz tā saucamo dzīvo Betlēmi, vēl tagad nevaru aizmirst tos nabaga , nosalušos ,izmocītos dzīvniekus.Kā kaut ko tādu var izdomāt. Cietsirdība, kas robežojas ar sadismu.

pirms mēneša, 2021.06.26 12:39

es

tad nerīko tādus koncertus,kur visi nevar nākt.

pirms mēneša, 2021.06.26 20:04

✙ ✙ ✙

Vai Kurmenes Svētā Pētera Romas katoļu baznīcas draudzes locekle Madara Mašinska, ievēro celibātu ?

pirms mēneša, 2021.06.27 17:08

pielūdzējam

Un kāpēc tas tevi tik ļoti uztrauc? Vai tu mums atskaiti par savu privāto dzīvi jau devi? Un vai šeit jau nebūtu jāiejaucas administratoram, kad kāds sāk apspriest personālijas? Kaut kāda zemiska mums tā
foruma grupa savākusies, tas, ka anonīms, jau vēl nenozīmē, ka nav atrodams .

pirms 28 dienām, 2021.06.29 17:43

hmm

No Pĕterdienas svĕtkiem vairs nav ne smakas.....

pirms mēneša, 2021.06.27 18:59

RE

Vēl jau Pēterdiena nav pienākusi !

pirms 30 dienām, 2021.06.28 07:52

Vietējās ziņas