Ūdeļu audzētavā Iecavā ievēro biodrošības vadlīnijas 2

Iecavas novadā bāzētā SIA «Baltic Devon Mink» ir lielākā kažokzvēru ferma Latvijā ar aptuveni 50 000 ūdeļu. Šeit jau kopš koronavīrusa pandēmijas uzliesmojuma pavasarī ievēro stingras biodrošības vadlīnijas, informē Sandra Vilciņa, Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas valdes locekle.

Koronavīrusu jau vasarā konstatēja vairākās fermās Spānijā un Nīderlandē, tika pieņemts lēmums šajās fermās mītošos dzīvniekus izkaut. Dānijā sākotnēji inficētās fermas mēģināja izolēt, diemžēl to koncentrācija ģeogrāfiskajā apgabalā bija pārāk blīva, un neizdevās apturēt vīrusa izplatību. Tādēļ tika nolemts izkaut inficētajās fermās mītošos dzīvniekus, drīz pēc tam to darīja arī pārējās fermās, kur infekcija nebija konstatēta. «Kopumā likvidēja aptuveni 15 – 17 miljonus ūdeļu. Vēlāk izrādījās, ka veselo dzīvnieku izkaušana bija nelikumīga un kļūdaina. Lauksaimniecības ministrs atkāpās, tomēr gadu desmitu gaitā selekcionētais, pasaulē labākais vaislas ganāmpulks bija iznīcināts,» stāsta S. Vilciņa.

Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas valdes locekle skaidro, ka «Covid-19» infekcija konstatēta arī Polijas un Lietuvas fermā, kur tiek lemts par turpmāko rīcību. Latvijas priekšrocība ir tā, ka ūdeļu fermas nav koncentrētas vienā reģionā, tās atrodas tālu cita no citas, tomēr nedrīkst zaudēt modrību, jo ūdeļu inficēšanās gadījumā lēmums būs dzīvnieku likvidācija.

SIA «Baltic Devon Mink» jau pavasarī, kad tika konstatēts fakts, ka ir iespējama koronavīrusa pārnese no cilvēka uz ūdeli, kopā ar asociācijas speciālistiem izstrādāja biodrošības vadlīnijas, ņemot vērā katras fermas lielumu, darbinieku skaitu, atrašanās vietu, telpu izvietojumu utt. Šīs biodrošības vadlīnijas darbojas kopš pavasara, neviena nepiederoša persona fermā netiek ielaista, lielākā daļa darbinieku ir testēti, arī tagad, ja nepieciešams, ģimenes ārsti ir gatavi dot norīkojumu testa veikšanai.

Atkarībā no sezonas uzņēmumā Iecavā strādā vidēji 70 darbinieki. Katru dienu ikvienam tiek mērīta temperatūra. Pastiprināti tiek monitorēta arī dzīvnieku veselība. Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta «BIOR» darbinieki pārbauda, vai notekūdeņos nav vīrusa palieku.

Pašlaik precīzu dzīvnieku skaitu uzņēmumā noteikt ir sarežģīti. Ir jāveic vaislas dzīvnieku atlase nākamajam gadam, bet situācija pasaules kažokādu tirgū «Covid-19» pandēmijas dēļ ir neskaidra, un neviens nevar prognozēt, kas notiks nākamajā nedēļā vai pēc mēneša.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

zaļais

Ta muļķības visa "drošība".Tāpat vīruss inficēs par cik izrādās ūdeles ļoti uzņēmīgas pret co19.Un vispār pietiek plēst lopiņam nost ādiņas un vest ķīniešiem,barbarisms.

pirms 5 mēnešiem, 2020.12.01 09:58

ūdele

gan jau sadrau***os ar Balticovo vistām

pirms 5 mēnešiem, 2020.12.21 14:02

Vietējās ziņas